Aby zapewnić najwyższą jakość usług wykorzystujemy informacje przechowywane w przeglądarce internetowej.
Sprawdź cel, warunki przechowywania lub dostępu do nich w Polityce Prywatności.
 
 
 

Top Artyści

Legenda

 • Dodany komentarz
  Dodany komentarz
 • Dodany tekst
  Dodany tekst
 • Poprawka tekstu
  Poprawka tekstu
 • Dodane video
  Dodane video
 • Dodany do ulubionych
  Dodany do ulubionych
 • Dodany TAG
  Dodany TAG
 • Uzupełniona metryczka
  Uzupełniona metryczka
 
teksty wg wykonawców
A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź 1 2 3 4 5 6 7 8 9 0
◄ poprzednia
1 2 3 4 5

Andrzej Piaseczny (Piasek)

 - Biografia

Imię i nazwisko: Andrzej PiasecznyAndrzej Piaseczny - To co dobre
Pseudonim: Piasek
Data i miejsce urodzenia: 6 stycznia 1971, Pionki, Polska
Zawód: piosenkarz, autor tekstów, aktor
Gatunek: pop, rock
Działalność: 1992
Wytwórnia: BMG, BMG Sony, Sony Music
Sprawdź w empik.com: Andrzej "Piasek" Piaseczny

Piasek, a tak naprawdę Andrzej Piaseczny rodzi się w Pionkach nieopodal Radomia w 1971 roku. Śpiewa już w szkole podstawowej, a po liceum, swoją muzyczną pasję rozwij na studiach w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Kielcach. To tam właśnie studiuje wychowanie muzyczne i poznaje osoby kilka osób, z którymi planuje założyć zespół.

W ten sposób właśnie na scenie w 1992 roku pojawia się grupa Mafia. Zanim jednak kapela wydaje swój debiutancki longplay, Piaskowi udaje się wziąć udział we wrocławskim konkursie młodych talentów, Koncercie Debiutów podczas Festiwalu w Opolu, a także zorganizować własny koncert w Kielcach. Gdy na rynku pojawia się pierwszy album grupy zatytułowany nazwą zespołu – „Mafia“, zauważa go wytwórnia Zic-Zac i z nią właśnie kapela podpisuje kontrakt. To właśnie z tego krążka pochodzi między innymi „Krótka piosenka o...miłości“, która staje się hymnem Jarocina 93.

Dwa lata później, bo już w lutym 1995 roku, na półki trafia druga płyta Mafii pod tytułem „Gabinety“. To z niej pochodzi pierwszy singiel zespołu, który nosi tytuł „Noce i dnie“. Krążek nie jest jednak w całości tak balladowy jak promujący go kawałek, bowiem odnaleźć tam można sporo utworów o znacznie bardziej rockowym brzmieniu. W tym samym roku wydaje zostana także kompilacja Roberta Chojnackiego – saksofonisty DeMono. Początkowo Piasek ma napisać do niej tylko teksty, ale ostatecznie staje się jednym z wokalistów, który wykonuje stworzone kawałki. Razem z nim na krążku „Sax & Sex“ pojawia się między innymi Kayah, a utwory „Budzikom śmierć“, „Prawie do nieba“, „Niecierpilwi“ przez bardzo długi czas utrzymują się na wysokich pozycjach list przebojów. Płyta osiąga ogromny sukces komercyjny – sprzedaje się w nakładzie przekraczającym 800 tysięcy egzemplarzy.

Kolejny rok to reedycja „Sax & Sex“, czyli album z nowymi aranżacjami, który pojawia się na rynku pod tytułem „Sax & Dance“. W roku 1997 na półki trafia bardzo popowy krążek „FM“, za który odpowiedzialny jest już skład Mafii. „FM“ promują kawałki „W świetle dnia“ i „Imię deszczu“. Rok później grupa nagrywa utwór „Wolność w nas“, który wykorzystany jest w filmie „Sara“ Macieja Ślesickiego. Styczeń 1998 roku przynosi natomiast pierwszą solową płytę Piaska. Zatytułowana pseudonimem artysty – „Piasek“ bardzo szybko osiąga status złotej płyty. Promowana jest przez „Mocniej?“, „Jeszcze bliżej“ oraz „Pogodniej (Złoty środek)“ – piosenkę z serialu „Złotopolscy“, gdzie wokalista wciela się w rolę Kacpra Górniaka.

W tym samym roku Piaseczny nawiązuje współpracę z Natalią Kukulską, z którą nagrywa podkład muzyczny do filmu „Magiczny Miecz“. Kolejna solowa płyta piosenkarza pojawia się na rynku w 2000 roku i nosi tytuł „Popers“. Na krążku pojawia się spora liczba gwiazd muzycznego środowiska, jednak płyta nie osiąga zamierzonego sukcesu. Wiosną 2001 roku artysta występuje podczas konkursu Eurowizji z piosenką „Too long“. I choć pojawienie się na scenie nie przynosi żadnych nagród, to do artysty zaczynają spływać propozycje z zagranicy. „Too long“ komponuje Robert Chojnacki, a ich współpraca owocuje kolejnym utworem – świątecznym kawałkiem „Miejsce, gdzie czekam“.

W listopadzie 2003 roku na półkach pojawia się kolejny solowy krążek Piaska – „Andrzej Piaseczny“, który staje się niejako przeglądem przez cały dorobek artysty i jest bardzo osobistą i dojrzałą produkcją. Promujące go "Szczęście jest blisko", "Teraz płacz" i "Jedna na milion" utrzymują się jeszcze na szczytach list przebojów, gdy artysta pojawia się w Opolu i Sopocie, a także pisze tekst do „Miałeś być“ – przeboju Moniki Brodki. W 2005 roku Piasek wydaje „Jednym tchem“, którego produkcją zajmuje się Michał Grymuza – gitarzysta pojawiający się między innymi na „Sax & Sex“.

Początek roku 2008 przynosi Piaskowi „15 dni“ – jubileuszowy album podsumowujący 15-letnią karierę wokalisty. Pojawiają się na nim największe przeboje artysty, a także kawałki nieprezentowane wcześniej przed szerszą publicznością. Już rok później Piaseczny wydaje „Spis rzeczy ulubionych“, który w dwa tygodnie po premierze oblewa się złotem. Za aranżacje muzyczną tego krążka odpowiedzialny jest Seweryn Krajewski, a za singiel „Chodź, przytul, przebacz“ Piasek otrzymuje statuetkę Hit Generatora – programu muzycznego TVP2. Przez cały okres swojej wieloletniej kariery Andrzej Piaseczny zdobywa dużą ilość innych nagród – zostaje uznany podczas konkursów TopTrendy, SuperJedynek, czy Telekamer, a także otrzymuje nagrodę Fryderyka i statuetki podczas Wiktorów i Eska Music Awards.