Top Artyści
Legenda
-
Dodany komentarz
-
Dodany tekst
-
Poprawka tekstu
-
Dodane video
-
Dodany do ulubionych
-
Dodany TAG
-
Uzupełniona metryczka
Bajm
-teksty piosenek
Płyty z muzyką tego wykonawcy
Płyty wykonawcy
Bajm
- Biografia
Nazwa zespołu: Bajm
Pochodzenie: Lublin, Polska
Rok założenia: 1978
Gatunek: pop, rock
Sprawdź na empik.com: Bajm
Historia grupy Bajm zaczyna się w Lublinie w 1978 roku. Wtedy to dochodzi do interesującego spotkania młodych muzyków – Beaty Kozidrak, Andrzeja Koziary, Andrzeja Grądkiewicza, Jarosława Kozidraka, a także Marka Winiarskiego. Artyści decydują się podpiąć współpracę i rozpocząć karierę jako zespół, którego nazwa ma być zbiorem pierwszych liter imion każdego z członków. Tak powstaje Bajm, który w tym samym roku pojawia się w Debiutach podczas opolskiego Festiwalu. Wtedy to mocny wokal Beaty Kozidrak ma szansę zaistnieć w kawałku „Piechotą do lata”, dzięki któremu zespół zdobywa drugie miejsce w konkursie. Utwór staje się przebojem bardzo entuzjastycznie odebranym przez publiczność, a zmotywowani artyści decydują się na pracę nad pełnym materiałem.
Początkowe brzmienia Bajmu błądzą między muzyką popową, a rockową o zarówno balladowym, jaki znacznie bardziej agresywnym charakterze. Muzycy aranżują interesujące podkłady, a niebanalne teksty i oryginalny głos wokalistki pozwalają na stworzenie mocnego debiutanckiego longplaya. Na ten nie trzeba długo czekać, bo już w 1983 roku na rynek trafia album „Bajm”. Promowany przez między innymi „Józek, nie daruję ci tej nocy”, „Nie ma wody na pustyni” i „Co mi Panie dasz” odnosi spory sukces komercyjny i zapowiada dużą karierę świeżo powstałej grupie. Kolejny krążek pojawia się już rok później i nosi tytuł „Martwa woda”, jednak to „Chroń mnie” z 1986 roku przynosi hity takie jak „Płynie w nas gorąca krew”, „Diament i sól” czy „Dwa serca, dwa smutki”. Wtedy też Bajm nawiązuje współpracę z Kostkiem Yoriadisem, który odpowiedzialny za materiał na „Nagich skałach” wspiera nagrania nastrojowych i spokojnych singli „Jezioro szczęścia” i „Ja”.
Nieznacznie później Bajm rozpoczyna ogromną trasę koncertową, a sama Kozidrak reprezentuje Polskę na wielu międzynarodowych festiwalach między innymi w Szwecji, Niemczech, Jugosławii czy Finlandii skąd przywozi do kraju główne nagrody. Grupa koncertuje także w Stanach Zjednoczonych, gdzie rodzi się pomysł stworzenia materiału, który ostatecznie trafia na krążek „Biała armia”. Album realizowany w Studio S-4 staje się rockową wizytówką Bajmu i przynosi nowe przeboje plasujące się bardzo wysoko w zestawieniach muzycznych.
Na przełomie 1992 i 1993 roku, muzycy decydują się na wydanie dwóch kompilacji podsumowujących ich dotychczasowe osiągnięcia. Także w latach 90-tych Bajm wypuszcza na rynek jeszcze kilka swoich produkcji – „Etna”, „Ballady” oraz „Płomień z nieba”. Zaraz po premierze tej ostatniej, grupa zbliża się do okrągłego jubileuszu – 20-lecia istnienia zespołu. Z tej okazji Kozidrak prezentuje swój pierwszy solowy krążek pod tytułem „Beata”. Mimo tego, iż jest to indywidualna produkcja wokalistki, to spotyka się z bardzo pozytywnym odbiorem ze strony fanów Bajmu.
Ci najbardziej zagorzali nie muszą jednak bać się o dalsze istnienie ulubionej formacji. Artyści obiecują nowy materiał, który na półkach pojawia się już w 2000 roku. „Szklanka wody”, bo tak zatytułowany jest ten album, bardzo szybko zdobywa na popularności i momentalnie oblewa się platyną. Płyta zdobywa szereg nagród, w tym dwa Fryderyki i trzy Superjedynki, a promujące ją single stają się kolejnymi hitami Bajmu. To właśnie z tego krążka pochodzą takie kawałki jak „Plama na ścianie”, „Lublin, Grodzka 36a”, „O Tobie” czy „Szklanka wody”.
Po trzech latach przerwy, Bajm wraca na scenę z rozmachem. Wtedy to na rynku pojawiają się „Myśli i słowa” promowane przez tytułowy singiel, a także utwór „Noc po ciężkim dniu”. Publiczność entuzjastycznie przyjmuje nowy materiał formacji, a sam krążek zdobywa Superjedynkę jako Najlepszy Album Pop. Nieznacznie później wokalistka pojawia się w niespotykanym dotąd duecie – występuje z córką, z która nagrywa piosenkę do filmowej produkcji „Stara baśń – kiedy słońce było bogiem”. 2005 rok przynosi formacji ogromne uznanie środowiska muzycznego i artyści otrzymują Złotego Słowika za całokształt działalności. Wtedy też do sklepów trafia „Wtedy płynę” – druga solowa płyta Kozidrak. Trzy lata później fani mogą cieszyć drugą częścią „Ballad” wydanych z okazji 30-lecia istnienia Bajmu, które zwieńczone jest jubileuszowym koncertem w warszawskiej Sali Kongresowej.