Aby zapewnić najwyższą jakość usług wykorzystujemy informacje przechowywane w przeglądarce internetowej.
Sprawdź cel, warunki przechowywania lub dostępu do nich w Polityce Prywatności.
 
 
 

Top Artyści

Legenda

 • Dodany komentarz
  Dodany komentarz
 • Dodany tekst
  Dodany tekst
 • Poprawka tekstu
  Poprawka tekstu
 • Dodane video
  Dodane video
 • Dodany do ulubionych
  Dodany do ulubionych
 • Dodany TAG
  Dodany TAG
 • Uzupełniona metryczka
  Uzupełniona metryczka
 
teksty wg wykonawców
A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź 1 2 3 4 5 6 7 8 9 0
◄ poprzednia
1 2 3 4 5 6 7 8

Beyonce

 - Biografia

Beyonce - B'DayImię i nazwisko: Beyoncé Giselle Knowles
Pseudonim: Beyoncé, Beé
Data i miejsce urodzenia: 4 września 1981, Houston
Gatunek: R&B, pop, soul
Działalność: od 1995
Wytwórnia: Columbia Records
Sprawdź w empik.com: Beyonce

Beyoncé Giselle Knowles, to pochodząca z Houston w stanie Teksas, amerykańska wokalistka, tancerka, modelka, aktorka, autorka tekstów i producentka muzyczna. Rodzi się 4 września 1981 roku w afroamerykańskiej rodzinie. Jej ojcec, Mathew, jest producentem, a matka, Tina, to projektantka i stylistka fryzur. Młodsza siostra Solange, podobnie jak Beyoncé jest wokalistką, modelką i aktorką. Imię, które przybiera piosenkarka pochodzi od matki Tiny Knowles, której panieńskie nazwisko brzmiało Beyincé. Beyoncé uczęszcza do St. Mary’s Elementary School w Teksasie, gdzie trenuje balet i jazz. To właśnie wtedy zauważony zostaje jej talent wokalny, a jej zainteresowanie śpiewem zwiększa się, gdy bierze udział w szkolnym konkursie wokalnym. W wieku 7 lat wykonuje w szkole „Imagine“ Lennona, za które otrzymuje owacje na stojąco i 1. miejsce. Wtedy też jej głos wzbudza zainteresowanie prasy. Od 1990 roku podejmuje naukę w Parker Elementary School - szkole muzycznej w Houston, gdzie udziela się w chórze, by potem występować także w kościelej grupie w St. John’s United Methodist Church. Beyoncé kończy także High School for the Performing and Visual Arts oraz Alief Elsik High School.

W wieku 8 lat, Beyoncé poznaje La Tavię Robertson, z którą, a także z Kelly Rowland, tworzą grupę Girl’s Tyme, które rozrasta się potem do sześcioosobowego składu. Grupa staje się popularna w Stanach Zjednoczonych i wtedy też zaczyna się nimi interesować Arne Frager. Girl’s Tyme zaproszone zostaje do The Plant Recordings Studio, Beyoncé zostaje liderką zespołu, a grupa bierze udział w „Star Search“ – programie dla młodych gwiazd. Niestety nie udaje się jej odnieść sukcesu, co jest pierwszą, dużą porażką dla wokalistki. Ta jednak szybko nabiera pewności siebie i chce kontynuować swoją karierę. Grupa zmniejsza wtedy swoją liczebność do czterech osób i supportuje innych artystów. W 1993 roku zmienia nazwę na Destiny’s Child. Wtedy też managerem grupy staje się ojcec Beyoncé, a matka szyje kostiumy do ich występów. Po wielu przesłuchaniach, grupa nawiązuje współpracę z wytwórnią Elektra Records, jednak z powodu zerwania kontraktu ze strony wydawnictwa, dziewczęta rozpoczynają twórczość razem z Columbia Records. W 1997 roku Destiny’s Child nagrywa debiutancki album, który zatytułowany jest nazwą zespołu. Grupa staje się popularna w całych Stanach Zjednoczonych, jednak prawdziwą sławę przynosi jej wydany w 1999 roku krążek „The Writting’s on the Wall“. W między czasie zmienia się skład zespołu, a ostatecznie ustalone trio wydaje album „Survivor“, a singiel o tym samym tytule jest powodem konfliktu z byłymi członkiniami grupy. Spór ostatecznie zostaje zażegnany przy obustronnej ugodzie, a album sprzedaje się w ponad 10 milionach kopii na świecie, z którego singiel o tym samym tytule otrzymuje nagrodę Grammy. Po premierze świątecznego krążka „8 Days of Christmas“, każda z dziewcząt decyduje się na rozpoczęcie solowej kariery.
    
Beyoncé w między czasie pojawia się na ekranie kinowym. Gra główną rolę w „Carmen: A Hip Hopera“, a także występuje w produkcjach „Austin Powers i Złoty Członek“ i „Wojna pokus“. Nie próżnuje także muzycznie. Nagrywa w duecie z Marcem Nelsonem, tworzy muzykę do wyżej wymienionego filmu („Wojna pokus“), współpracuje ze swoim partnerem Jay’em-Zm a także z Lutherem Vandrossem (nagroda Grammy za najlepszy duet R&B). W czerwcu 2003 roku wydaje swój pierwszy, solowy album pod tytułem „Dangerously in Love“. Debiutuje on na szczycie Billboard 200 i rozchodzi się w prawie pięciomilionowym nakładzie w Stanach Zjednoczonych.  Single, które promują ten krążek to „Crazy in Love“ nagrane z Jay’em-Z i „Baby Boy“ przy którym Beyoncé pracuje z Seanem Paulem. Obydwa utrzymują się przez kilka tygodni na wysokich miejscach list przebojów. W 2004 roku, artystka otrzymuje pięć nagród Grammy, które otrzymuje za swoje dokonania solowe. W 2004 roku Beyoncé udaje się spełnić marzenie z dzieciństwa i wykonuje hymn USA podczas finału Super Bowl XXXVIII na Reliant Stadium w Houston. W tym czasie, wokalistka nagrywa też finałowy album z grupą Destiny’s Child, który na rynku pojawia się w listopadzie. Krążek „Destiny Fulfilled“ jest promowany w trasie koncertowej, która ma zakończyć działalność grupy. Ostatecznie, dziewczęta wydają jeszcze płytę „#1’s“, która jest kompilacją ich przebojów. Beyoncé występuje też w filmie „Różowa pantera“, do którego ścieżki dźwiękowej nagrywa utwór „Check on It“, a potem bierze udział w wielkiej produkcji filmowej„Dreamgirls“, za rolę w którym otrzymuje nominację do Złotego Globu. Zainspirowana rolą nagrywa album „B’Day“, który pojawia się na rynku w jej 25. urodziny. Krążek sprzedaje się w ponad trzech milionach kopii, osiąga status trzykrotnej platyny, a single „Déjà Vu” i „Irreplaceable“ znów utrzymują wysokie pozycje na listach i stają się jednymi z najbardziej utworów piosenkarki. Album doczekuje się także reedycji delux oraz antologii materiałów video. “B’Day“ otrzymuje nagrodę Grammy, a Beyoncézostaje wyróżniona podczas 35. Gali American Music Awards i staje się pierwszą artystką w historii, która zdobywa nagrodę dla najlepszego artysty amerykańskiego na arenie międzynarodowej.

W 2008 roku, Beyoncé wypuszcza swój trzeci, studyjny album pod tytułem „I Am... Sasha Fierce“, który promują „If Were a Boy“ i „Single Ladies (Put a Ring on It), obydwa na bardzo wysokich miejscach zarówno amerykańskich, jak i europejskich list przebojów. Klip tego drugiego otrzymuje nagrodę BET Awards, a także MTV Video Music Awards. Niedługo potem, Beyoncé jako aktorka pojawia się w produkcjach „Cadillac Records“ i „Obsesja“. Wiosną 2009 roku, wokalistka rozpoczyna kolejną trasę koncertową, z której materiał zostaje wydane na DVD „Am... Yours: An Intimate Performance at Wynn Las Vegas“. Podczas 52. Rozdania nagród Grammy, piosenkarka dominuje Galę, otrzymując ponad 10 nominacji. W 2011 roku, Knowles wydaje czwarty album okraszony krótkim tytułem „4“, który promuje twór „Run the World (Girls)“. 22 maja 2011 roku zostaje uhonorowana nagrodą specjalną Billboard Music Awards, a w czerwcu występuje na Glastonbury Festival 2011, by już w sierpniu pojawić się na „4 Intimate Nights with Beyoncé“. Podczas gali MTV Video Music Awards 2011, 28 sierpnia 2011 roku, Beyoncé ogłasza, że spodziewa się dziecka, a mała Blue Ivy Carter pojawia się na świecie 7 stycznia 2012 roku.