Aby zapewnić najwyższą jakość usług wykorzystujemy informacje przechowywane w przeglądarce internetowej.
Sprawdź cel, warunki przechowywania lub dostępu do nich w Polityce Prywatności.
 
 
 

Top Artyści

Legenda

 • Dodany komentarz
  Dodany komentarz
 • Dodany tekst
  Dodany tekst
 • Poprawka tekstu
  Poprawka tekstu
 • Dodane video
  Dodane video
 • Dodany do ulubionych
  Dodany do ulubionych
 • Dodany TAG
  Dodany TAG
 • Uzupełniona metryczka
  Uzupełniona metryczka
 
teksty wg wykonawców
A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź 1 2 3 4 5 6 7 8 9 0
◄ poprzednia
1 2 3

Bruno Mars

 - Biografia

Bruno MarsImię i nazwisko: Peter Gene Hernandez
Pseudonim: Bruno Mars
Data i miejsce urodzenia: 8 października 1985, Honolulu
Gatunek: pop, soul, reggae fusion, R&B
Instrument: gitara, pianino, skrzypce, trąbka, harfa, trójkąt, kongi
Wytwórnia: Atlantic Records, Elektra Records
Sprawdź w empik.com: Bruno Mars

Bruno Mars, czyli Peter Gene Hernandez, to amerykański piosenkarz popowy, a także producent muzyczny i autor tekstów. Urodzony 8 października 1985 roku w Honolulu, już od najmłodszych lat rozwija swój talent muzyczny. Dorasta w dzielnicy Waikiki, w muzykalnej rodzinie, dzięki czemu od dzieciństwa oswaja się z różnymi gatunkami muzyki. Jego ojciec – Pete Hernandez jest perkusistą, a matka – Bernadette – tancerką hula. Mars posiada ponadto pięcioro rodzeństwa, które także powiązane jest z twórczością muzyczną. Przydomek „Bruno“ zyskuje dzięki ojcu, który widzi w nim podobieństwo do wrestlera Bruno Sammartino. Poprzez miejsce w jakim się wychowuje, atmosferę wyspy i wpływy rodziny, odkrywa różnorodność gatunków muzycznych takich jak reggae, R&B, hiphop czy rock.

Jeszcze jako młody chłopiec, bardzo mocno inspiruje się Michealem Jacksonem, Elvisem Presleyem, „The Isle Brothers“ czy „The Temptations“. Gdy w wieku czterech lat zaczyna koncertować pięć razy w tygodniu z zespołem ojca („The Love Notes“), wiele osób poznaje go jako ogromnego fana muzyki Presleya. W 2003 roku, zaraz po ukończeniu nauki w President Theodore Roosevelt High School, artysta przenosi się do Los Angeles, gdzie liczy na rozwój swojej kariery. Wtedy to przyjmuje pseudonim Bruno Mars – część pierwsza odnosi się do przydomku jaki nadał mu ojciec, a druga jest nazwą planety – uważa, że nie ma nic atrakcyjnego, ale dziewczęta sądzą, że nie jest z tego świata, więc może być z Marsa. W 2004 roku podpisuje kontrakt z Motown Records, który szybko rozwiązuje z powodu braku jakiegokolwiek rozwoju. Udaje mu się jednak poznać wtedy autora tekstów i producenta Philipa Lawrence’a oraz inżyniera dźwięku Ari Levine’a. Nawiązują bliską współpracę i tworzą grupę produkcyjną „The Smeezingtons“. Niedługo później, poprzez Lawrence’a, Mars poznaje Aarona Baya-Schucka – przyszłego managera Atlantic Records. Wytwórnia ta zatrudnia producentów, którzy tworzą teksty i muzykę dla artystów należących do Atlantic. Managerowi zależy jednak, aby Mars podpisał konktrakt z wydawnictwem jako muzyk i rozpoczął karierę solową. Ten jednak nie godzi się na to odrazu i pracuje nadal dla innych – to okres odkrywania odpowiedniej drogi kariery, którą chciałby podążać Mars.

Artysta jest autorem tekstów piosenek dla między innymi Alexandry Burke, Travie’ego McCoya, Adama Levine’a, Brandy, Sugababes, Seana Kingstona czy Flo Ridy. W 2009 roku debiutuje w jednym z nagrań w albumie „Far East Movement“, a potem jako wokalista nagrywa też z raperem Jaesonem Ma. Światowy rozgłos przynoszą mu jednak wspólne kawałki z B.o.B. („Nothin‘ on You“), a przede wszystkim z Traviem McCoyem („Billionaire“). W tym momencie kariera piosenkarza z Honolulu nabiera tempa i już 11 maja 2010 roku pojawia się debiutancki album pod tytułem „It’s Better If You Understand“. EP promowana jest singlem nagranym z Cee-Lo Greenem i B.o.B. („The Other Side“). Z tym pierwszym, Mars znów pojawia się w utworze „Fuck You!“. Pierwszym naprawdę dużym występem Bruno jest gala MTV Video Music Awards 2012, gdzie znów z B.o.B. i tym razem także z Hayley Williams wykonuje utwory „Nothin‘ on You“ oraz „Airplanes“. Niecałe pół roku później, bo 5 października 2010 roku, na rynku pojawia się pierwszy, pełny krążek wokalisty. Nosi tytuł „Doo-Wops & Hooligans“, a przewodni singiel, który promuje album – „Just the Way You Are“ plasuje się na 1. miejscu amerykańskiego Billboard Hot 100. Kolejnym singlem, który odnosi podobny sukces, jest utwór „Granade“. Obydwa sprzedają się w ilości przekraczającej cztery miliony, za co otrzymują status czterokrotnej platynowej płyty.  Cały album zajmuje 3. miejsce na Billboard 200 i sprzedany w ilości ponad miliona kopii w Stanach, otrzymuje nadany przez RIAA, status platyny. Dzięki swojej twórczości, artysta już 13 lutego 2011 roku, otrzymuje nagrodę Grammy za utwór „Just the Way You Are“, który wygrywa w kategorii najlepszego męskiego wokalisty popowego. 16 września 2011 roku wydany zostaje kolejny singiel „Lighters“, nagrany z „Bad Meets Evil“, a „It Will Rain“ pojawia się na ścieżke dźwiękowej z filmu „Zmierzch: Przed świtem“. Na początku 2012 roku, Mars nagrodzony zostaje nagrodą BRIT Award, którą otrzymuje jako najlepszy artysta międzynarodowy.

Bruno Mars inspiruje się różnymi stylami muzycznymi. Poza mocną fascynacją Elvisem Presleyem w dzieciństwie, duży wpływ mają także na niego takie kapele jak „The Police“, „Led Zeppelin“ czy „The Beatles“. W swojej twórczości swobodnie łączy pop, rock, R&B, soul, hiphop i reggae. Jego delikatny i głęboki falsetowy wokal dopasowuje się do najróżniejszych gatunków muzycznych i jest uniwersalnym piosenkarzem. Mars przynaje, że czuje muzykę, ponieważ urodził się na Hawajach, a tam dźwięki są codziennością i właśnie to najbardziej łączy ludzi.