Aby zapewnić najwyższą jakość usług wykorzystujemy informacje przechowywane w przeglądarce internetowej.
Sprawdź cel, warunki przechowywania lub dostępu do nich w Polityce Prywatności.
 
 
 

Top Artyści

Legenda

 • Dodany komentarz
  Dodany komentarz
 • Dodany tekst
  Dodany tekst
 • Poprawka tekstu
  Poprawka tekstu
 • Dodane video
  Dodane video
 • Dodany do ulubionych
  Dodany do ulubionych
 • Dodany TAG
  Dodany TAG
 • Uzupełniona metryczka
  Uzupełniona metryczka
 
teksty wg wykonawców
A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź 1 2 3 4 5 6 7 8 9 0
◄ poprzednia
1 2 3 4 5 6 7 8

DonGuralEsko

 - Biografia

Imię i nazwisko: Piotr GórnyDonguralesko - Inwazja porywaczy ciał
Pseudonim: DonGURALEsko, Gural, DGE, DJ Dziadzior, Giovanni Dziadzia
Data i miejsce urodzenia: 8 marca 1980, Poznań, Polska
Zawód: raper, producent
Gatunek: hiphop, rap
Działalność:  od1995
Wytwórnia: Blend Records, Wielkie Joł, 5 Element, Szpadyzor Records
Sprawdż w empik.com: Donguralesko

DonGuralEsko to poznański raper znany także jako Gural, DGE, DJ Dziadzior czy Giovanni Dziadzia. Rodzi się wiosną 1980 roku w Poznaniu i tam właśnie pierwszy raz spotyka się z muzyką hiphopową. Swoją działalnośc sceniczną rozpoczyna w grupie Rapscalion X z Kaczorem, Kukiem i Orzechem. Gdy ten ostatni opuszcza skład, muzycy zmieniają jego nazwę i występują już jako Killaz Group.

Początkowo nagrywają tylko w warunkach domowych, jednak po czterech latach ciężkiej pracy udaje im się nawiązać kontakt z Camey Studio, której nakładem na rynek trafia „Robię swoje“ – kompilacja rapu różnych artystów. To własnie na tym projekcie pojawia się „Hardkor“ – kawałek zaaranżowany przez Killaz Group. Także w 1998 roku na półkach pojawia się „Prawdziwość Dla Gry“ – pierwszy album składu, który wydany jest własnm sumptem. Trzy lata później, bo w 2001 roku, Killaz Group nawiązuje współpracę z Blend Records, która owocuje singlem „Zjednoczone Emiraty Poznańskie“ stworzonym we współpracy z Magierą.

Rok 2003 to już zupełnie świeży album tej grupy – „Nokaut“, który staje się swoistą odpowiedzią na atak rapera Peji, lidera Slums Attack, który zarzuca Guralowi przesadne używanie stylu bragadoccio.
Ogromne uznanie krytyki i nowe rzesze fanów przysporzyła Guralowi płyta „Opowieści z betonowego lasu“ wydana w 2002 roku i promowana przez singiel „Co to za miejsce?“. To właśnie na okładce tego krążka pojawia się cytat z Homera: „Kto czyni cnotliwie i przed złem się wzdraga, tego sławę po świecie rozniosą przechodnie“, który, jak podkreśla muzyk, bardzo do niego przemawia. W kawałkach zamieszczonych na wydawnictwie, gościnnie pojawiają się między innymi Shellerini, Koni, Kaczor i Waldemar "Wall-E" Kieliszak. Z tym ostatnim, DonGuralEsko nawiązuje współpracę już wcześniej i pojawia się na „Kastanietach“ wydanych przez K.A.S.T.A.

W 2003 roku jest już pełnoprawnym członkiem składu i bierze czynny udział w nagraniach materiału na krążek „Kastatomy“ promowany przez „1,2,3“ i „Rzucam“. W 2004 roku Gural, należący wtedy także do ekipy Wielkie Joł, rozpoczyna pracę nad kolejnym studyjnym krążkiem. „Drewnianej małpy rok“ trafia do sprzedaży w 2005 roku i okazuje się kolejnym artystycznym sukcesem rapera. Wydawnictwo jest przygotowane w formie bardziej rozrywkowej niż poprzednie, raczej refleksyjne materiały. Na płycie gościnnie pojawia się Sido – niemiecki raper i producent, który odpowiedzialny jest za kawałe „Te Typy“. Trzeci studyjny longplay Gurala pojawia się trzy lata później. W roku 2008 na rynek trafia „El Polako“ – kwintesencja stylu i umiejętności muzyka. Wydawnictwo staje się ogromnym sukcesem komercyjnym i sprzedaje się w nakładzie, który gwarantuje status Złotej Płyty.

W między czasie raperowi udaje się wypuścić na rynek kilka mixtape’ów. W kwietniu 2006 roku, we współpracy z DJ’em Kostkiem, Gural wydaje kompilację „Jointy, konserwy, muzyka bez przerwy“, a rok później „Manewry Mixtape. Z cyklu janczarskie opowieści“, za który odpowiedzialny jest między innymi Matheo. 2009 rok przynosi muzykowi nowe sukcesy. Z jego pomysłu do działania zostaje powołana wytwórnia Szpadyzor Records, a latem pojawia się nowy mixtape – „Inwazja porywaczy ciał“. To tutaj gościnnie pojawia się Pezet, Tde i Grubson, a klip „Idziemy po swoje“ zostaje zrealizowany we współpracy z wrocławską Grupą 13.

Z początkiem 2010 roku Gural zostaje uznany Raperem Roku, a latem na półki trafia „Totem lesnych ludzi“. Rok później – 26 listopada 2011, Gural wypuszcza swoją kolejną produkcję, czyli „Zaklinacz deszczu“. To znów suma wszelkich jego umiejętności, bogactwa bitów, nawiązań do Bliskiego i Dalekiego Wschodu, fenomenalnego flow i umiejętności wykonywania stylu bragga.