Aby zapewnić najwyższą jakość usług wykorzystujemy informacje przechowywane w przeglądarce internetowej.
Sprawdź cel, warunki przechowywania lub dostępu do nich w Polityce Prywatności.
 
 
 

Top Artyści

Legenda

 • Dodany komentarz
  Dodany komentarz
 • Dodany tekst
  Dodany tekst
 • Poprawka tekstu
  Poprawka tekstu
 • Dodane video
  Dodane video
 • Dodany do ulubionych
  Dodany do ulubionych
 • Dodany TAG
  Dodany TAG
 • Uzupełniona metryczka
  Uzupełniona metryczka
 
teksty wg wykonawców
A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź 1 2 3 4 5 6 7 8 9 0
◄ poprzednia
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... 30

Eminem

 - Biografia

Imię i nazwisko: Marshall Bruca Mathers IIIEminem - The Way I Am
Pseudonim: Eminem, M&M, Slim Shady, Ken Kaniff, Rabbit
Data i miejsce urodzenia: 17 października 1972, Saint Joseph, Stany Zjednoczone
Zawód: raper, producent
Gatunek: hip-hop
Działalność: 1992
Wytwórnia: Bassmint Productions, Mashin' Duck Records, Web Entertainment, Aftermath Entertainment, Interscope Records, Shady Records
Zobacz w empik.com: Eminem

Raper z Detroit o bardzo bogatym życiorysie rodzi się w Kansas City, by kilka lat później przenieść się z matką do wymienionej już miejscowości. Pierwsza styczność z rapem wiąże się z Ice-T i jego kawałekim „Reckless“. Zainteresowany tą muzyką, debiutuje w 1996 roku z krążkiem „Infinite“, który wypuszczony zostaje we współpracy z lokalną wytwórnią FBT Productions. Album nie zostaje entuzjastycznie przyjęty, dlatego też bardzo szybko, bo już dwa lata później, na półki trafia „The Slim Shady LP“.

Wydanie tego albumu umożliwia mu Dr. Dre, który zauważa młodego muzyka rok wcześniej podczas Olimpiady Muzyki Rap w Los Angeles. Tam Eminem pojawia się na scenie w konkurencji freestyle, a jego występ owocuje podpisaniem konktraktu z Aftermath/Interscope. To właśnie ta wytwórnia jest odpowiedzialna za fenomalny longplay „The Slim Shady LP“, który sprzedaje się w ilości przekraczającej 3 miliony egzemplarzy. Krążek promowany jest między innymi podczas trwania trasy koncertowej, na której Eminem występuje obok Beatnuts, Mixmaster’a Mike’a i Cypress Hill. Bierze udział także w nagraniach autorstwa Dr. Dre, a kawałki z jego krążka trafiają na soundtrack filmu „Wild Wild West“. 

Interscope bardzo szybko wydaje drugi album Eminema. „The Marshall Mathers LP“, które na rynek trafia 22 maja 2000 roku. Osiągnięcie statusu najlepiej sprzedającej się płyty hip-hopowej i przekroczenie 5 milionów sprzedanych egzemplarzy, zajmuje jej tylko kilka tygodni od premiery. To bardzo biograficzne wydawnictwo, raper opowiada o swoim życiu i emocjach, które mu towarzyszą. Jest szczery, otwarty i bezkompromisowy. Dwa lata później, także wiosną, muzyk wydaje „The Eminem Show“.W jednym z kawałków da się usłyszeć głos córki rapera, a cały materiał zostaje stworzony we współpracy z Dr. Dre, Nate Doggiem i Obie Tricem. Album charakteryzuje się delikatnie zmienionym brzmieniem – da się tym razem odczuć trochę rockowego gatunku, a sam artysta inspiruje się Aerosmith, Jimi’em Hendrixem czy Led Zeppelin. Część kopii zostaje wydana w edycji specjalnej – łącznie z wywiadami, fragmentami koncertów i relacjami z backstage’u.

Rok 2004 przynosi nowe wydawnictwo muzyka. „Encore“ to krążek, który najbardziej oddaje charakter rapera – jest skandaliczny i kontrowersyjny. Eminem znów do współpracy zaprasza Nate Dogga, Obiego Trice’a, ale gości także 50 Centa, Stat Quo i D-12. Początek 2005 roku wiąże się z plotkami na temat zakończenia kariery rapera z Detroit. W tym samym czasie na półki trafia album pod tytułem „Curtain Cell: The Hits“, na którym znaleźć można najlepsze kawałki czystego rapu. Wraz z tym wydawnictwem pojawia się także jego dwupłytowa wersja wzbogacona o „Stan’s Mixtape“.

Dwa lata później, bo już w 2007 roku pojawiają się informacje na temat kolejnego krążka rapera. W kolejnym roku Eminem wydaje swoją autobiografię noszącą tytuł „The Way I Am“, gdzie pojawia się oficjalna wzmianka o nowym albumie muzyka. Ten ma pojawić jako „Relapse“ i jego produkcją kolejną zajmują się Jeff Bass, a potem Dr. Dre. Sto utworów, które artyście udaje się napisać to ogromny materiał, z którego można stworzyć bogate wydawnictwo. W 2009 roku w sieci pojawia się singiel „Crack a Bottle“, który mimo tego, że nieoficjalny, staje się pierwszym kawałekim nowej płyty. Krążek pojawia się rynku w tym samym roku.

Wypuszczony najpierw w Holandii i Włoszech, szybko trafia do sklepów także w Stanach Zjednoczonych i Australii. Longplay promuje „We Made You“, „3am“, „Old Time’s Sake“ oraz „Beautiful“. Ilość przygotowanego materiału nie mieści się jednak w jednym projekcie, toteż Eminem gwarantuje wypuszczenie kontynuacji płyty w postaci „Relapse 2“. W 2010 roku, dokładnie 21 czerwca na półki trafia jednak „Recovery“.

Eminem informuje swoich fanów, że praca nad kolejnym materiałem tak bardzo zmienia jego charakter, że siódmy album zasługuje na nowy, odrębny tytuł. Krążek promuje „Not Afraid“ i „Love The Way You Are“, który zostaje stworzony we współpracy z Rihanną. Kolejny rok przynosi dwa minialbumy Eminema – „Hell: The Sequel“ oraz „The Straight From The Vault EP“. Raper, dzięki swoim dokonaniom artystycznym jest ikoną amerykańskiego rapu, uważany za jednego z najlepszych wokalistów hip-hopowych, jako jedyny artysta tego gatunku posiada na swoim koncie dwie diamentowe płyty.