Aby zapewnić najwyższą jakość usług wykorzystujemy informacje przechowywane w przeglądarce internetowej.
Sprawdź cel, warunki przechowywania lub dostępu do nich w Polityce Prywatności.
 
 
 

Top Artyści

Legenda

 • Dodany komentarz
  Dodany komentarz
 • Dodany tekst
  Dodany tekst
 • Poprawka tekstu
  Poprawka tekstu
 • Dodane video
  Dodane video
 • Dodany do ulubionych
  Dodany do ulubionych
 • Dodany TAG
  Dodany TAG
 • Uzupełniona metryczka
  Uzupełniona metryczka
 
teksty wg wykonawców
A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź 1 2 3 4 5 6 7 8 9 0
◄ poprzednia
1 2

Farba

 - Biografia

Nazwa zespołu: FarbaFarba - Ślady
Pochodzenie: Gdynia, Polska
Rok założenia: 2000
Sprawdź w empik.com: Farba

Farba rozpoczyna swoją działalność w Gdyni, gdy pojawia się po raz pierwszy na scenie jeszcze jako grupa bez nazwy. Organizator rzuca wtedy w stronę publiczności próbki farby do włosów, te jednak pękają i cała scena staje przed kapelą brudna od kosmetyku. To rok 2000, kiedy muzycy kończą grać już na stałe przylega do nich nazwa związana z wydarzeniem. Farba powstaje z inicjatywy młodej, teraz już absolwentki Kolegium Mody na łódzkiej ASP i klasy oboju w szkole muzycznej, Joanny Kozak, a także perkusisty Jacka Woźniaka i gitarzysty Artura Przygody.     

Kozak wygrywa wtedy „Szansę na sukces“, w której gości akurat Izabela Trojanowska. Śpiewa „Tyle samo prawd ile kłamstw“, a jej występ zyskuje duże owacje publiczności. Sama przyznaje, że nie ma konkretnego autorytetu muzycznego, ale poza kobiecym wokalem Alanis Morissette, Björk i The Cranberries, inspiruje ją także U2. Do wokalistki, Woźniaka (współtwórca „Gitara i bas bębny“) i Przygody (zaliczony do 10 najlepszych polskich gitarzystów w 1996 roku) dołącza także Adam Drywa, który nie tylko staję się klawiszowcem grupy, ale także umożliwia jej nagrania we własnym, domowym studio.Ostatecznie do Farby dołącza się także Maciek Warda – basista i jeden z najlepszych głosów jazzowych w naszym kraju. Sami uważają, że ich indywidualna odmienność tworzy spójny obraz zespołu, którzy tworzy tęczę.

Rozpoznawalni stają się przez występ podczas Finału Ogólnopolskiego Przeglądu Młodych Wykonawców, a także dzięki pojawieniu się w telewizyjnych programach muzycznych i młodzieżowych – „Rower Błażeja“, „Hit Mania“, „Muzyczne Listy“ czy „Strefa P“. Szerszą sławę i wstęp na większą scenę umożliwia im koncertowanie podczas Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, gdzie stają na deskach wraz z 8 innymi finalistami. To właśnie wtedy fani mogą usłyszeć „Czy nigdy więcej“ – singiel zaliczany do kategorii Debiutów.

Już rok później, bo w 2001 roku Farba nawiązuje współpracę z wytwórnią Sony Music Poland i wypuszcza kawałek „Chcę tu zostać“. Ten szybko staje się popularny, króluje nie tylko na dyskotekach, ale także na wysokich miejscach polskich list przebojów. To właśnie ten singiel jako pierwszy z ich dorobku doczekuje się teledysku, a potem zostaje wykorzystany jako soundtrack do filmu „Yyrek, kosmiczna nominacja“ Jerzego Gruzy. Dwa lata później na półki trafia debiutancki longplay grupy, który nosi tytuł „Muszę krzyczeć!“. Album promowany jest nie tylko przez wymieniony już utwór, ale także przez „A jeśli to nieprawda?“ i „Daleko“. Ten pierwszy pojawia się na kompilacji „Polskie Przeboje Jedynki“, a do drugiego kręcony jest klip w Chicago. Wtedy też zespół koncertuje podczas festiwalu Destination Chicago.

Drugą płytę przynosi rok 2006. „Ślady“ są jeszcze bardziej rockowym wydawnictwem i daje się tutaj usłyszeć mocne brzmienie gitar. Za ten krążek odpowiedzialna jest także Małgorzata Warda, która współtworzy teksty kawałków, które trafią na krążek. Farba zaskakuje fanów i na liście utworów można odnaleźć pierwszy anglojęzyczny utwór pod tytułem „Day After Day“, a także akustyczną wersję największego hitu i wizytówki kapeli – „Chcę tu zostać“.

Dwa lata później, bo pod koniec 2008 roku, fani mają szanse usłyszeć nowy singiel Farby, czyli „Kochaj mnie“. Ten kawałek to zupełne odejście od typowo rockowego brzeminia, piosenka jest znacznie bardziej spokojna i nastrojowa. Wtedy też ze składu grupy odchodzi Adam Drywa, ale już rok później grupa kończy pracę nad demo trzeciego albumu studyjnego. Znajdujące się tam „Dla Ciebie“ Farba zgłasza do opolskiego Konkursu Premier w 2009 roku.