Aby zapewnić najwyższą jakość usług wykorzystujemy informacje przechowywane w przeglądarce internetowej.
Sprawdź cel, warunki przechowywania lub dostępu do nich w Polityce Prywatności.
 
 
 

Top Artyści

Legenda

 • Dodany komentarz
  Dodany komentarz
 • Dodany tekst
  Dodany tekst
 • Poprawka tekstu
  Poprawka tekstu
 • Dodane video
  Dodane video
 • Dodany do ulubionych
  Dodany do ulubionych
 • Dodany TAG
  Dodany TAG
 • Uzupełniona metryczka
  Uzupełniona metryczka
 
teksty wg wykonawców
A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź 1 2 3 4 5 6 7 8 9 0
◄ poprzednia
1 2 3

Grammatik

 - Biografia

Nazwa zespołu: GrammatikGrammatik - Podróże
Pochodzenie: Warszawa, Polska
Rok założenia: 1997
Gatunek: hiphop, rap
Wytwórnia: T1-Teraz, Blend Records, Embargo Nagrania
Sprawdż w empik.com: Grammatik

Początków tej grupy należy szukać na warszawskim Bemowie lat 90-tych. To właśnie tutaj współpracę nawiązuje dwóch raperów – Eldoka i Jotuze. Pierwszy raz da się ich usłyszeć na nieoficjalnej kompilacji hiphopowej „Enigma: 0-22 undergorund vol. 2“, która jest projektem promującym młody wted jeszcze gatunek tej muzyki w Polsce. Do składu dołącza wówczas Noon – producent i kolekcjoner płyt. Wraz z nwym instrumentalistą, Grammatik wypuszcza na rynek wydane własnym sumptem demo pod tytułem „EP“. To właśnie dzięki temu wydawnictwu Grammatik zyskuje spory rozgłos, a fani i krytyka określają ich muzykę jako ambitną i bardzo dojrzałą.

Skład zaczyna sporo koncertować, co owocuje podpisanym kontraktem z wytwórnią Blend. W 1999roku na półki trafia oficjalnie wydany krążek noszący tytuł „EP “, który zawiera rozszerzone wersje kawałków z pierwszego materiału – „Płaczę rymami“ i „CHCWD“. Zaraz po ukazaniu się albumu, do grupy dołącza Ash – muzyk znany już z występów z 3Style i gościnnie użyczanego głosu na „EP“ w kawałku „Czasem“.

Jesień 2000 roku przynosi Grammatikowi nowy krążek, który na rynek trafia pod tytułem „Światła miasta“. Projekt tym razem wydany jest dla T1-Teraz i osiąga ogromny sukces. Mimo szybkiego rozwoju kariery, grupę opuszcza Ash i Noon, a Eldo i Jotuze decydują się na zawieszenie jej działalności. Muzycy zajmują się wtedy własnymi projektami solowymi, Eldo wypuszcza między innymi albumy „Opowieść o tym, co dzieje się naprawdę“ i „Eternia“. W tym samym czasie, Noon poruszający się w klimatach hiphopu i nowych brzmień, wydaje solowy krążek instrumentalny. Odpowiedzialna za niego jest holenderrska wytwórnia DD Records, a sama płyta zbiera ogromne uznanie wśród krytyków na całym świecie. Noon stawia wysoką poprzeczkę dla innych artystów z branży i nawiązuje wiele nowych kontaktów.

Cztery lata później skład powraca na scenę i wydaję nową EP noszącą tytuł „Reaktywacja“, za którą odpowiedzialna jest wytwórnia EmbargoNagrania. Rok później Grammatik wydaje tak długo oczekiwany przez fanów krążek „3“. Już w miesiąc po premierze sprzedaje się o on w nakładzie przekraczającym 8 tysięcy egzemplarzy. Jesienią 2007 roku ukazują się natomiast „Podróże“ – ostatnie wydawnictwo składu, po wypuszczeniu którego, grupa rozwiązuje się ostatecznie. Pożegnanie z publicznością następuje w Pyzdrach 14 czerwca 2008 roku.