Aby zapewnić najwyższą jakość usług wykorzystujemy informacje przechowywane w przeglądarce internetowej.
Sprawdź cel, warunki przechowywania lub dostępu do nich w Polityce Prywatności.
 
 
 

Top Artyści

Legenda

 • Dodany komentarz
  Dodany komentarz
 • Dodany tekst
  Dodany tekst
 • Poprawka tekstu
  Poprawka tekstu
 • Dodane video
  Dodane video
 • Dodany do ulubionych
  Dodany do ulubionych
 • Dodany TAG
  Dodany TAG
 • Uzupełniona metryczka
  Uzupełniona metryczka
 
teksty wg wykonawców
A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź 1 2 3 4 5 6 7 8 9 0
◄ poprzednia
1 2 3 4 5 6 7 8

Grubson

 - Biografia

Grubson - Coś więcej niż muzykaImię i nazwisko: Tomasz Iwańca
Data i miejsce urodzenia: 28 stycznia 1986, Rybnik
Gatunek: hiphop, reggae, ragga, dancehall
Działalność: od 1997
Wytwórnia: MaxFloRec
Sprawdź w empik.com: GrubSon

GrubSon, czyli Tomasz Iwańca urodził się 28 stycznia 1986 roku w Rybniku. To właśnie w tym mieście, GrubSon pierwszy raz styka się z muzyką hiphopową. Brat rapera – Hudy promuje kulturę hiphopu, prowadząc cykl imprez pod wspólną nazwą „Rapoteki“, gdzie muzyka puszczana jest z kaset magnetofonowych.  Zainspirowany rapem, muzyk zaczyna rozwijać się w tym kierunku i już na przełomie 1997 i 1998 roku powstaje grupa „Po-3na Różnica“. Nagrania zespołu realizowane są na nieprofesjonalnym sprzęcie w piwnicy, a po dwóch latach działalności grupy, do jej składu dołącza Jaco. „Po-3na Różnica“ zmienia wtedy swoją nazwę na „Czwarta Zmiana“, ale funkcjonuje także jako „Twórca Skład“. Muzycy poza nagrywaniem spędzają dużo czasu na tak zwanym wolnym rapowaniu (freestyle) i rozrywkach. W 2001 roku powstaje pierwszy nielegalny krążek pod tytułem „Przez cały czas“, a grupa po jego wydaniu rozpada się. GrubSon jednak nadal stara się rozwijać muzycznie i nierezygnuje z pasji. Niedługo później, raper zajmuje miejsce swojego starszego brata i promuje kulturę hiphopu w Rybniku, prowadząc podobne imprezy. W 2002 roku GrubSon staje się członkiem nowej grupy „Wolność Słowa“, funkcjonującej także jako „W.S.quad“. Razem z nim do ekipy należą GRF, Zorza i Aro, a sam proces nagrywania utworów, choć nadal w warunkach domowych, jest realizowany w bardziej profesjonalny sposób niż w przypadku pierwszego zespołu GrubSona. W tym samym roku, grupie udaje się wydać pierwsze demo pod tytułem „Wolność Słowa“, jednak po próbach kontynuowania pracy nad kolejnymi utworami, zespół rozpada się.

Po nieudanych próbach stworzenia mocnej ekipy, GrubSon decyduje się na wydanie solowego albumu pod tytułem „N.O.C.“, którego tytuł rozwijany jest jako „Nowiny-Osiedle-Chabrowa“. „N.O.C.“ promuje wydany specjalnie na tę okazję klip, a cała płyta utrzymana jest w klimatach hiphopowych, ruffneck’owych i dancehall’owych, a bity zostają stworzone przez rapera. Równocześnie, muzyk współpracuje z MC ZyebOneKilla, z którym tworzy grupę „Dwóch Grubasów“, w skrócie „2G“, a po wygranym konkursie na najlepszy utwór do bitu producenta Dino, dochodzi do większej współpracy. Dość szybko udaje mu się nawiązać znajomość z ekipą BEZKRES, do której zostaje przyjęty tworząc Wspólny Mianownik Sound System. GrubSon wtedy to zaczyna coraz bardziej interesować się klimatami reggae i dancehall, ale w jego utworach nadal czuć mocny wpływ hiphopu. Do W.M.S.S. dołącza wtedy Metrowy, z którym GrubSon tworzy koncertowy duet. To właśnie najbardziej przełomowy moment kariery rapera, staje się on bowiem coraz bardziej popularny, a jego twórczość trafia do coraz szerszej publiczności. Muzyk pracuje także nad kolejnym solowym albumem i produkuje bity dla innych, polskich artystów.

Wydane kawałki „Bilet“ i „Witamy na Śląsku“, które pojawiły się w 2006 roku zaoowocowały współpracą producentem MMF, jednak nie udało się stworzyć pierwszego legalnego krążka artysty. GrubSon tworzy jednak wtedy także swój dwupłytowy album pod tytułem „Unleashed&Remixed“, na którym pojawiają się także mixtape’y i instrumentale stworzone przez muzyka. Dzięki swojej twórczości, nawiązuje kontakt z DJ FEEL-X’em i rozpoczynają współpracę w wytwórni „Siła-Z-Pokoju“. W 2007 roku, po zwycięstwie w konkursie na utwór na trzecią producencką płytę Magiery i L.A., GrubSon nagrywa kawałek, który staje się singlem promującym „Kodex III“. Raper pojawia się także na wielu kompilacjach, między innymi „Silesia na śląskich bitach“, nadal współpracuje z W.M.S.S., a także z takimi grupami i artystami jak: Dreadsquad, Bas Tajpan, Miód & Frenchman, NaturalDreadKillaz, East West Rockers Sound System, DonGuralEsko i wieloma innymi.