Aby zapewnić najwyższą jakość usług wykorzystujemy informacje przechowywane w przeglądarce internetowej.
Sprawdź cel, warunki przechowywania lub dostępu do nich w Polityce Prywatności.
 
 
 

Top Artyści

Legenda

 • Dodany komentarz
  Dodany komentarz
 • Dodany tekst
  Dodany tekst
 • Poprawka tekstu
  Poprawka tekstu
 • Dodane video
  Dodane video
 • Dodany do ulubionych
  Dodany do ulubionych
 • Dodany TAG
  Dodany TAG
 • Uzupełniona metryczka
  Uzupełniona metryczka
 
teksty wg wykonawców
A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź 1 2 3 4 5 6 7 8 9 0
◄ poprzednia
1 2 3 4 5

Hemp Gru

 - Biografia

Hemp GruNazwa zespołu: Hemp Gru
Pochodzenie: Warszawa, Polska
Data założenia: 1998
Gatunek: hiphop
Wytwórnia:  PROSTO, DIIL Records
Sprawdź w empik.com: Hemp Gru

Hemp Gru to warszawska grupa hiphopowa, której początki sięgają końca lat ’90. Tworzy ją Robert „Wilk“ Darkowski oraz Maciej „Bilon“ Bilka, mokotowscy muzycy zajmujący się rapem. Duet debiutuje kawałkiem „Na krawędzi“, który zostaje wydany w 1998 roku na kompilacji „Hiphopowy Raport z Osiedla w Najlepszym Wykonaniu“. W 2004 roku na rynku pojawia się ich pierwszy, pełny album pod tytułem „Klucz“. Zostaje on wypuszczony nakladem wytwórni muzycznej Prosto, a single które promują ten krążek to „To jest to“, „Nienawiść“ i „Sami swoi“. Dwa lata później, w sieci pojawia się oświadczenie Hemp Gru, w którym raperzy informują o zaprzestaniu współpracy z Prosto, a wkrótce potem Wilku powołuje wytwórnię muzyczną DIIL Records. 15 stycznia 2008 roku, artyści otrzymują European Border Breakers Awards (EBBA), którą odbierają 27 stycznia 2008 roku w Cannes, podczas otwarcia największych targów muzycznych MIDEM. Już 15 kwietnia 2009 roku ukazuje się ich kolejny album studyjny – „Droga“, który jest promowany przez osiem wideoklipów do kawałków takich jak "...W Hemp Armii", "63 Dni Chwały", "Niespełnione obietnice" czy "Wyrok ulicy“. Płyta promowana jest także podczas trasy koncertowej duetu. 16 kwietnia 2011 roku na rynku pojawia się trzeci już krążek Hmp Gru, który nosi tytuł „Jedność“. Gościnnie w nagraniach wzięli udział: Jr. Stress, Paluch, Żary i Banda de Chicas. Do singla promującego album, który nosi ten sam tytuł, został nakręcony teledysk. W ciągu kilku dni po premierze, album osiąga status złotej płyty za 15 tysięcy sprzedanych kopii. Czwarty krążek grupy pod tytułem „Lojalność“ pojawia się 3 grudnia 2011 roku i promowany jest przez kawałek „Kiedy zabraknie słońca“. Kilka dni po premierze „Lojalności“ pojawia się sygnowany tytułem trzeciej płyty, pierwszy, koncertowy album zespołu.
    
Hemp Gru współpracuje z takimi artystami jak WWO, Zipera, Pono, Peja, Sokół, Koras, Pablopavo, RRI, Włodi, Firma, Ras Luta, ZIP Skład, JWP, THS Klika, Dixon37 czy Bez Cenzury. Z Wilkiem i Bilonem związany jest także kolektyw Diil Gang, do którego poza raperami należą także Damian "Bas Tajpan" Krępa, Maciej "Bilon" Bilka, DJ Steez, DJ Story, Przemek "Fuso" Łuniewski, Hudy HZD, Jasiek MBH, Kubiszew, Kulfon, Łukasz "Paluch" Paluszak, Szczurek, Szwed SWD, Robert "Wilku" Darkowski i Marek "Żary" Omelańczuk. Poza swoimi albumami, Hemp Gru pojawia się także na wielu kompilacjach hiphopowych, a także gościnnie na krążkach innych artystów. Duet występuje między innymi na „Radio Ewenement 5 G FM“ („Nieuchwytny Cel“), „Czarny Piątek vol.1 - Polski Beat“ („To Jest To“), „Prosto Mixtape Deszczu Strugi“ („Prosto“ z Małolatem i ZIP Składem), „Rap Propaganja Vol.2 - Diss Na Rząd“ („Na Jointowym Kacu“ z Żarami, Ras Lutą i Jaśkiem MBH), a także na „Grube Jointy 2: Karani Za Nic“ („Coś O Jointach“ z DJ’em Freshem).
    
Albumy „Droga“, „Jedność“ i „Lojalność“ osiągnęły status złotych płyt. Duet Hemp Gru jest bardzo popularny w środowisku hiphopowym, przede wszystkim z powodu treści jakie przekazuje. Ich muzyka jest bezkompromisowa, a życiowa filozofia muzyków jest podawana w bardzo dosadny sposób bez zbędnej dwuznaczności.