Aby zapewnić najwyższą jakość usług wykorzystujemy informacje przechowywane w przeglądarce internetowej.
Sprawdź cel, warunki przechowywania lub dostępu do nich w Polityce Prywatności.
 
 
 

Top Artyści

Legenda

 • Dodany komentarz
  Dodany komentarz
 • Dodany tekst
  Dodany tekst
 • Poprawka tekstu
  Poprawka tekstu
 • Dodane video
  Dodane video
 • Dodany do ulubionych
  Dodany do ulubionych
 • Dodany TAG
  Dodany TAG
 • Uzupełniona metryczka
  Uzupełniona metryczka
 
teksty wg wykonawców
A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź 1 2 3 4 5 6 7 8 9 0
◄ poprzednia
1 2 3 4 5 6

Katy Perry

 - Biografia

Katy Perry - One Of The BoysImię i nazwisko: Katheryn Elizabeth Hudson
Pseudonim: Katy Perry
Data i miejsce urodzenia: 25 października 1984, Kalifornia, Stany Zjednoczone
Zawód: wokalistka, autorka tekstów
Gatunek: pop, pop-rock
Instrument: gitara
Działalność: od 2001
Wytwórnia: Capitol Records, Columbia Records
Sprawdź w empik.com: Katy Perry

Katheryn Elizabeth Hudson rodzi się 25 października 1984 roku w Kaliforni, w bardzo religijnej rodzinie. Związek z muzyką ma już od wczesnego dzieciństwa, jej tata jest ewangelickim pastorem, a mała Katy udziela się w kościelnym chórze gospel. Uczęszcza wtedy na lekcje śpiewu, ale dopiero w szkole średniej zaczyna poważnie interesować się muzyką. To właśnie w tym okresie podejmuje naukę w Music Academy of the West, ma też styczność z włoską operą i uczy się tańca. Wzbudza zainteresowanie rockowych muzyków z Nashville i Tennessee, dzięki którym udaje jej się nawiązać współpracę z wytwórnią RedHill, gdzie nagrywa demo, a potem swój debiutancki album, który sygnowany jest jej nazwiskiem i pojawia się pod tytułem „Katy Hudson“. Wokalistka szybko rezygnuje jednak z tego pseudonimu, ponieważ kojarzony z aktorką Kate Hudson, może być źle odbierany. Zaczyna wtedy funkcjonować jako Katy Perry, korzystając z panieńskiego nazwiska matki. Niedługo później porzuca naukę i koncentruje się na śpiewie decydując się na wyjazd do Los Angeles. Tam nawiązuje współpracę z wytwórnią Island, ale planowana na 2005 rok płyta nie zostaje wydana.

Nagrane wcześniej kawałki trafiają jednak na serwis MySpace, a jedno z nich – utwór „Simple“ trafia na ścieżkę dźwiękową produkcji „The Sisterhood of the Traveling Pants”. W między czasie, Perry podpisuje kontrakt z niezależnym Taxi Music i gościnnie nagrywa z „P.O.D.“, „Carbon Leaf“ czy „Gym Class Heroes“. Swoją twórczością zwraca wreszcie uwagę Virgin Records i Capitol Music Group, z którym rozpoczyna współpracę. Owocem tejże jest pierwszy singiel wokalistki - „Ur So Gay”. Premiera tego kawałka jest przełomowym momentem w karierze Perry, to właśnie wtedy wzbudza zainteresowanie środowiska muzycznego i zyskuje szerokie rzesze fanów. Początek maja 2008 roku to singiel „I Kissed a Girl“, który momentalnie pojawia się na szczycie Billboard Hot 100 i utrzymuje tę pozycję przez 7 tygodni. Podobny sukces odnosi także w innych krajach.

W czerwcu 2008 roku, Katy Perry wydaje swój pierwszy, pełny album studyjny, który pojawia się rynku pod tytułem „One of the Boys”. Promowany przez dwa poprzednie kawałki, a także singiel „Hot N Cold”, bardzo szybko osiąga status platynowej płyty. Kolejny rok to trasa koncertowa „Hello Katy Tour“, a sama artystka otrzymuje nagrodę BRIT Awards jako Najlepsza Międzynarodowa Wokalistka. W lutym 2009 roku „I Kissed a Girl” i „Hot N Cold”  uzyskują status platynowej płyty i sprzedają się w ponad 3 milionach kopii egzemplarzy na całym świecie. Także w 2009 roku, Katy Perry otweira „Life Ball“ w Wiedniu – imprezę, która promuje walkę z AIDS oraz udaje jej się nagrać duet z amerykańskim zespołem 3OH!3, a także hit "If We Ever Meet Again" z Timbalandem.

Rok później, artystka wydaje kolejny album pod tytułem „Teenage Dream“, a jego premierę poprzedza nagrany ze Snoop Doggiem singiel „California Girls“, który wspina się na wysokie miejsca światowych list przebojów. Sam krążek sprzedaje się w wielu krajach i bardzo szybko pokrywa się platyną. Zaraz po drugim singlu, którym staje się piosenka tytułowa, Katy Perry kręci wideoklip do trzeciego utworu pod tytułem „Fireworks“. Do udziału w produkcji piosenkarka zaprasza fanów z całej Europy, w tym 40 Polaków. Wtedy też rozpoczyna trasę koncertową po krajach, z których pochodziły osoby współpracujące przy tworzeniu klipu. W Polsce pojawia się w warszawskiej Stodole 5 października 2010 roku. W lutym 2011 roku artystka rozpoczyna trasę „California Dreams Tour“, a 31 marca następuje premiera singla „E.T“ nagranego razem z Kanye Westem. W wakacje pojawia się już kolejny klip do "Last Friday Night (T.G.I.F.)", który jest kręcony podczas koncertów w Australii. Perry jako jedyna wokalistka utrzymuje się z 6 kawałkami na amerykańskiej liście Billboard Hot 100.