Aby zapewnić najwyższą jakość usług wykorzystujemy informacje przechowywane w przeglądarce internetowej.
Sprawdź cel, warunki przechowywania lub dostępu do nich w Polityce Prywatności.
 
 
 

Top Artyści

Legenda

 • Dodany komentarz
  Dodany komentarz
 • Dodany tekst
  Dodany tekst
 • Poprawka tekstu
  Poprawka tekstu
 • Dodane video
  Dodane video
 • Dodany do ulubionych
  Dodany do ulubionych
 • Dodany TAG
  Dodany TAG
 • Uzupełniona metryczka
  Uzupełniona metryczka
 
teksty wg wykonawców
A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź 1 2 3 4 5 6 7 8 9 0
◄ poprzednia
1 2 3 4 5 6 7

Lana Del Rey

 - Biografia

Lana Del Rey - Bort to dieImię i nazwisko: Elizabeth Grant
Data i miejsce urodzenia: 21 czerwca 1986, Nowy Jork
Gatunek: pop
Działalność: od 2010
Wytwórnia: Stranger Records, Interscope
Sprawdź w empik.com: Lana Del Rey

Lana Del Rey, a właściwie Elizabeth „Lizzy“ Grant, to popowa wokalistka amerykańska, urodzona 21 czerwca 1986 roku w Nowym Jorku. Pseudonim artystyczny Grant – Lana Del Rey, jest nawiązaniem do imienia jednej z gwiazd złotej ery Hollywood – Lany Turner, a także do jednego z modeli Forda. Przez krytyków nazywana jest „gangsta Nancy Sinatra“, a cały świat po kilku wypuszczonych singlach, zakochuje się w jej głębokim głosie, wydatnych ustach i przenikliwym spojrzeniu spod bujnych loków.

Artystka urodziła się i dorastała w Lake Placid, ale jako nastolatka opuszcza to miejsce i przenosi się do Conneticut, aby tam rozpocząć edukację w szkole z internatem. Inspiruje się takimi artystami jak Kurt Cobain, Thomas Newman czy Bruce Springsteen, ale to dopiero rok 2010 jest rokiem, w którym piosenkarka zaczyna nagrywać. Jej pierwsza płyta pod tytułem „Kill Kill“ zostaje wydana jako EP przez niezależną wytwórnię i producenta Davida Kahne’a, a artystka funkcjonuje pod pseudonimem Lizzy Grant. Ojciec amerykanki, biznesman Rob Grant, pomaga promować płytę córki i ta pojawia się na iTunes, z którego jednak zostaje potem wycofana.

Rok później, artystka pojawia się na scenie pod pseudonimem Lana Del Rey i zdobywa uznanie publiczności. Uważana za alternatywną piosenkarkę o bardzo dobrym guście muzycznym, jest chwalona przez krytyków i opinię publiczną. Początkowo znana w wąskim gronie, dzięki singlowi „Video Games“, użytym w serialu telewizyjnym „Ringer“ emitowanym na The CW, staje się artystką mainstreamową. Pitchwork Media uznaje ten kawałek za najlepszy nowy utwór, a jej debiutancki singiel „Video Games“/“Blue Jeans“, wydany przez Stranger Records, zostaje wypuszczony dla szerokiego grona odbiorców. „Sunday Times Culture“ uznaje go jako swój singiel roku 2011. EP obydwu utworów wspina się na wysokie pozycje na liście „US iTunes Albums Chart“ w ciągu kilku godzin po ukazaniu się w sieci. W październiku tego samego roku, Del Rey, wykonuje „Video Games“ w programie „Later...with Jools Holland“ i jest to jej pierwszy występ na żywo emitowany w brytyjskiej telewizji. W listopadzie kawałek ten pojawia się w serialu „Gossip Girl“ i w brytyjskim reality show „The Only Way Is Essex“, a „Blue Jeans“ można usłyszeć w „Made in Chelsea“. Pod koniec roku 2011, artystka udostępnia drugi, oficjalny singiel pod tytułem „Born to Die“, który wraz z klipem pojawia się w sieci. Teledysk do tego utworu reżyseruje Woodkin. W styczniu 2012 roku, gdy fani znają już coraz bardziej popularne single artystki, a także udostępnioną na facebooku okładkę zapowiedzianej płyty, zostaje wydany album pod takim samym jak ostatni singiel, tytułem – „Born to Die“.