Top Artyści
Legenda
-
Dodany komentarz
-
Dodany tekst
-
Poprawka tekstu
-
Dodane video
-
Dodany do ulubionych
-
Dodany TAG
-
Uzupełniona metryczka
Archiwum tekstów





- Data premiery: 2006-02-24
- Dystrybutor: EMI Music Poland
- Data nagrania: 2006
- Liczba płyt: 1
Maanam - Raz - Dwa Raz - Dwa. Złota Kolekcja Vol.2
-
Bądz Ostrożny
Maanam -
Do Kogo Biegłąm
Maanam - Ocean Wolnego Czasu Kraków
MaanamPo Prost Bądz
Maanam - Raz Dwa Raz Dwa
Maanam -
Ta Noc To Innych Jest Niepodobna
Maanam -
Tu Jestmój Dom
Maanam - Ty Nie Ty
MaanamWolno Wolno Płyną łodzie
Maanam
Opis
„Bez Ciebie umieram powietrza mi brak" tak Kora śpiewała w 1993 roku dla amerykańskiej polonii. Za rok piosenka Bez Ciebie umieram stała się w Polsce wielkim przebojem. Nucił ją cały budzący się z komunistycznego letargu kraj.
Również Maanam odrodził się w nowej rzeczywistości niczym feniks z popiołów. W 1991 powstała płyta Derwisz i Anioł a tytułowy Anioł poszybował bardzo wysoko na radiowych listach.
Kora i Marek Jackowski poznali się w Krakowie. Krakowowi poświecili dwie ważne piosenki: Krakowski spleen nawiązujący w tytule do Baudlaire’owskiego Paryskiego spleenu. Oraz Kraków- Ocean wolnego czasu, hommage dla Piwnicy pod Baranami: Ewy Demarczyk i Piotra Skrzyneckiego. Do tej ostatniej piosenki Mariusz Grzegorzek nakręcił w łódzkich atelier ekstatyczny teledysk. Kontrast do teledysku towarzyszącego piosence Po prostu bądź: spokojnej melancholijnej ballady, jakich Maanam ma w swym repertuarze wiele. Końcowa scena tego minifilmu, gdy w wielkiej hali płoną ogromne religijne obrazy wzbudziła wiele kontrowersji, ale też przyczyniła Mariuszowi wiele nagród.
Twórczość Maanamu towarzyszy nam już od bez mała XXX latu. Zespól miał najróżniejsze fazy, okresy większej i mniejszej popularności. Zawsze jednak miał żywy stosunek do przekształceń jakim poddawany był nasz kraj i wczuwał się w zeitgiest.
Początek lat osiemdziesiątych, czas fermentu i niespełnionych oczekiwań: wesołe frywolne Cykady na Cykladach i pełna dramatycznego erotyzmu piosenka: Ta noc do innych jest niepodobna. Okres stanu wojennego: pacyfistyczny hymn: Jestem kobietą i cykloidalne : Raz dwa raz dwa. Czyśćcowy schyłek lat osiemdziesiątych: wstrząsające aż do samych trzewi Się ściemnia i obsesyjnie neurotyczne Ty-Nie Ty. Początek nowego trzeciego tysiąclecia zespól przywitał tajemniczymi, pełnymi znaków zapytania, przesyconymi poetyką różnych proweniencji piosenkami: Wolno wolno płyną łodzie, Hotel Nirwana i Bądź ostrożny.
W 2003 sam Maanam przeobraził się. Zmienił się legendarny trwający dwadzieścia lat skład zespołu. Odeszli: Ryszard Placho Olesinski, Paweł Markowski i Krzystof Olesiński. Najtrudniej było Korze i Markowi wyszukać nowego gitarzystę. Na szczęście wirtuoz tego instrumentu Janusz Yanina Iwański znalazł głębokie metafizyczne porozumienie z Markiem Jackowskim i nadaję własny ton starym kompozycją zespołu. A przede wszystkim paradoksalnie to właśnie on – nowy członek zespołu - rewitalizuje klasyczne brzmienie Maanamu w nowych kompozycjach jak chociażby w kinksowskim To mi się śni i niedocenionym przez radiostacje Do kogo biegłam.
Maanam w nowym składzie - z dynamiczną sekcją dynamiczną Bogdana Wawrzynowicza i Manola Juareza ( obaj z nigeryjskiego plemieniu Yeruba !) oraz uzupełniającym gitarowe szaleństwa Marka i Yaniny keyboardzistą Czarkiem Kaźmierczakiem - nadal gra dziesiątki koncertów i nagrywa nowe płyty. Początek 2006 roku Maanam przywitał utworem To jest mój dom.
Tu jest mój dom to piosenka patriotyczna i to w najlepszym tego słowa znaczeniu. W warstwie muzyczne To jest mój dom to powrót brzmienia klasycznego Maanamu: ponakładane wielowarstwowo na siebie arcymistrzowskie gitary Marka i Yaniny i pulsująca sekcja Bodka i Manola, plus dźwiękowy dywan Czarka. No i oczywiście nad całością panuje i góruje głos z niebios i piekieł – Kora.
Kup płytę
Inne płyty z muzyką tego wykonawcy
Maanam - zobacz też
- Komentarze (0)
Liczba wypowiedzi: 0