Aby zapewnić najwyższą jakość usług wykorzystujemy informacje przechowywane w przeglądarce internetowej.
Sprawdź cel, warunki przechowywania lub dostępu do nich w Polityce Prywatności.
 
 
 

Top Artyści

Legenda

 • Dodany komentarz
  Dodany komentarz
 • Dodany tekst
  Dodany tekst
 • Poprawka tekstu
  Poprawka tekstu
 • Dodane video
  Dodane video
 • Dodany do ulubionych
  Dodany do ulubionych
 • Dodany TAG
  Dodany TAG
 • Uzupełniona metryczka
  Uzupełniona metryczka
 
teksty wg wykonawców
A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź 1 2 3 4 5 6 7 8 9 0
◄ poprzednia
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Marek Grechuta

 - Biografia

Imię i nazwisko: Marek GrechutaMarek Grechyta - Gdzieś w nas
Data i miejsce urodzenia: 10 grudnia 1945, Zamość, Polska
Zawód: piosenkarz, poeta, kompozytor, malarz, architekt
Gatunek: poezja śpiewana
Sprawdź w empik.com: Marek Grechuta

Marek Grechuta rodzi się zimą 1945 roku w Zamościu. Od najmłodszych lat zainteresowany jest muzyką i już jako dziecko pobiera naukę gry na fortepianie. Mimo tego, że tuż po przeprowadzce do Krakowa podejmuje studia architektoniczne na Politechnice Krakowskiej, nadal myśli o karierze muzyka. Wrażliwy na poezję i inne rodzaje sztuki, bardzo szybko nawiązuje przyjaźń z Janem Kantem Pawluśkiewiczem, z którym zakłada Kabaret Architektów Anawa. Grupa swą nazwę zapożycza z języka francuskiego, gdzie en avant oznacza naprzód.

Grechuta debiutuje już w 1967 roku zdobywając drugie miejsce podczas Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie. Już rok później pojawia się w Opolu, gdzie otrzymuje nagrodę dziennikarzy, a kolejny Festiwal przynosi mu nagrodę TVP za wykonanie piosenki „Wesele”. Wtedy też Grechucie udaje się nagrać swój debiutancki longplay pod tytułem „Marek Grechuta & Anawa”, a już rok później wypuszcza kolejny materiał – „Korowód”.
    Także w 1971 roku muzyk opuszcza Anawę i rozpoczyna działalność w innej grupie, której staje się liderem. To czasy zespołu WIEM, czyli W Innej Epoce Muzycznej, z którym Grechuta nagrywa kolejne dwa albumy. Tym razem są to „Droga za widnokres” oraz „Magia obłoków”. Pięć lat później jego drogi znów schodzą się z Pawluśkiewiczem, z którym rozpoczyna pracę nad projektem opartym na twórczości Witkacego. W 1977 roku jego utwór „Hop – szklankę piwa” zdobywa Nagrodę Grand Prix podczas XV Festiwalu w Opolu, gdzie Krystyna Janda wykonuje piosenkę „Guma do żucia”, której autorem i kompozytorem jest również Grechuta.

Wtedy też światło dzienne ma szansę ujrzeć gotowy musical „Szalona lokomotywa” powstały we współpracy z Pawluśkiewiczem i Krzysztofem Jasińskim. W 1976 roku Marek Grechuta nawiązuje współpracę z krakowską Piwnicą Pod Baranami, która trwać będzie blisko dekadę. Trzy lata później muzyk wydaje nowy materiał - aranżację muzyczną poezji Tadeusza Nowaka („Pieśni Marka Grechuty do słów Tadeusza Nowaka”).

Rok 1984 to już czas współpracy z Krystyną Jandą, z którą nagrywa album „W malinowym chruśniaku” oparty na erotykach Bolesława Leśmiana. Znacznie później, bo dopiero w 1987 roku na półki trafia „Wiosna – ach to ty” – najsłynniejsze wydawnictwo Grechuty promowane singlem o tym samym tytule. Na kolejną płytę fani czekają rok krócej, po dwóch latach artysta prezentuje „Krajobraz pełen nadziei”, a zaraz po nim „Ocalić od zapomnienia”.

Kolejne albumy ukazują się aż do 2005 roku i są to „Piosenki dla dzieci i rodziców”, „Jeszcze pożyjemy”, „Dziesięć ważnych słów”, „Serce”, „Niezwykłe miejsca” i „Godzina miłowania”. Mimo dużej rozbieżności czasowej, artysta zachowuje nadal swoistą dla siebie formę łagodnej odmiany progresywnego rocka z silnymi wpływami jazzu. Już wtedy należy do grona najwybitniejszych wykonawców XX wieku.

W między czasie Grechuta zgadza się na współpracę z zespołem Myslovitz, z którym nagrywa utwór „Kraków” zamieszczony na krążku „The Best of Myslovitz”. Rok po wydaniu ostatniej płyty, artysta umiera i zostaje pochowany w Alei Zasłużonych Cmentarza Rakowickiego w Krakowie. W pogrzebie biorą udział wszyscy przyjaciele wokalisty, a członkowie Piwnicy Pod Baranami wykonują kilka utworów autorstwa zmarłego poety.