Aby zapewnić najwyższą jakość usług wykorzystujemy informacje przechowywane w przeglądarce internetowej.
Sprawdź cel, warunki przechowywania lub dostępu do nich w Polityce Prywatności.
 
 
 

Top Artyści

Legenda

 • Dodany komentarz
  Dodany komentarz
 • Dodany tekst
  Dodany tekst
 • Poprawka tekstu
  Poprawka tekstu
 • Dodane video
  Dodane video
 • Dodany do ulubionych
  Dodany do ulubionych
 • Dodany TAG
  Dodany TAG
 • Uzupełniona metryczka
  Uzupełniona metryczka
 
teksty wg wykonawców
A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź 1 2 3 4 5 6 7 8 9 0
◄ poprzednia
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... 19

Michael Jackson

 - Biografia

Michael Jackson - Kinfs of POPImię i nazwisko: Michael Joseph Jackson
Data i miejsce urodzenia: 29 sierpnia 1958, Gary, Stany Zjednoczone
Data i miejsce śmierci: 25 czerwca 2009, Los Angeles
Działalność: 1964 - 2009
Zawód: wokalista, muzyk, tancerz, autor tekstów, producent muzyczny
Gatunek: pop, rock, soul
Wytwórnia: Motown, Epic, Sony
Sprawdź w empik.com: Michael Jackson

Jackson rodzi się 29 sierpnia 1958 roku w małej miejscowości Gary w Stanach Zjednocznonych. Jako siódme z dziewięciorga dzieci Jacksonów, szybko zaczyna interesować się muzyką. Pierwszy raz na scenie pojawia się w 1964 roku, kiedy to występuje z zespołem Jackson 5. Kapelę tworzą bracia Michaela – Jackie, Tito, Jermaine i Marlon, do których dołącza przyszły król popu. Przez kilka lat grupa pojawia się na licznych konkursach dla młodych talentów, aż w końcu udaje jej się wydać dwa single – „Big Boy“ i „We Don’t Have To Be Over 21“. Coraz częstsze występy owocują podpisanym w 1968 roku kontraktem z wytwórnią płytową Motown, dzięki której Jackson 5 wydają kolejny kawałek pod tytułem „I Want You Back“. Ten szybko trafia na prestiżowe zestawienie muzyczne Billboard, dzięki czemu grupa, a w niej młody Micheal, stają się popularni na znacznie szerszą skalę. W 1971 roku Motown wydaje pierwszy solowy utwór Jacksona. „Got To Be There“ szybko wspina się na szczyty Billboardu, a wokalista wypuszcza pełen studyjny, solowy album o tym samym tytule. W tym samym roku udaje mu się także stworzyć kolejny krążek „Ben“, a trzy lata później na rynku pojawia się „Forever Michael“.

W roku 1978 Jackson debiutuje jako aktor – pojawia się u boku Diany Ross w filmie muzycznym „The Wiz“. W tym samym czasie Jackson 5 nawiązują współpracę z nową wytwórnią – Epic i zmieniają nazwę grupy na The Jacksons. Wtedy też nowy producent wydaje kolejny solowy krążek muzyka. „Off The Wall“ staje się dowodem na dojrzałość muzyczną artysty, a cztery single z tego krążka trafiają odrazu na listę Billboardu. Sukces odnosi także kolejne wydawnictwo Jacksona – „Thriller“ pojawia się na półkach w 1982 roku i sprzedaje się na świecie w nakładzie przekraczającym 52 miliony sztuk. To właśnie na potrzeby tego projektu, Michael tworzy swój specyficzny ruch taneczny, który nazywa „moonwalk“.  Trzy lata później artysta wraz z  Lionelem Ritchiem i Quincym Jonesem, a także takimi sławami jak Ray Charles, Bruce Springsteen, Willie Nelson, bierze udział w nagrywaniu kawałka „We Are The World“. Dochód ze sprzedaży singla ma być całościowo przeznaczony na cele charytatywne związane z dożywianiem dzieci w Afryce. Piosenka trafia także na 1. miejsce zestawienia Billboardu.

W 1987 roku na półki trafia już album „Bad“, którego produkcja pochłania aż 2 miliony dolarów. Suma jednak zwraca się momentalnie, bo krążek promowany przez "Bad", "The Way You Make Me Feel" i "Dirty Diana", sprzedaje się w 26 milionach kopii. Kolejne produkcje Jacksona przynoszą mu większe jeszcze zaszczyty i nagrody. „Dangerous“ z 1991 roku pochłania aż 10 milionów dolarów, a trasa koncertowa, która promuje album trwa przeszło dwa lata. Dwa lata później, dzięki swoim osiągnięciom, artysta otrzymuje specjalną nagrodę Grammy jako Żyjąca Legenda. Cztery lata później muzyk wydaje „HIStory“, a w ramach jej promocji odwiedza Polskę. Po koncercie, na którym gości 120 tys. publiczność, Micheal wyraża chęć zbudowania w Warszawie parku rozrywki, ponieważ Polska staje się dla niego jednym z najbardziej ciekawych i inspirujących krajów. W 2000 roku Jackson otrzymuje Światową Nagrodę Muzyczną jako Artysta Millenium, a rok później na półki trafia jego kolejna solowa produkcja – „Invincible“. 25 czerwca 2009 roku z powodu niewydolności serca Micheal Jackson umiera w Centrum Medycznym Ronalda Reagana w Los Angeles w Kalifornii.

Muzyk uważany jest za króla popu. Pierwszy raz określeniem tym obdarzyła go jego wieloletnia przyjaciółka – Elizabeth Tylor. Dzięki swoim osiągnięciom na stałe zapisał się w historii muzyki jako artysta wszechczasów. W swoich tekstach poruszał najróżniejszą tematykę począwszy od dobrej zabawy i korzystania z życia, poprzez emocjonalną miłość i silne uczucia, aż po rasizm, głód i dewastację świata. Rozpoznawalny przez swój specyficzny krok sceniczny nazwany „moonwalkiem“ stał się znany na całym świecie, dzięki czemu jest rekordzistą sprzedanych płyt – jego krążki rozeszły się w ilości przekraczającej 210 milionów egzemplarzy.