Aby zapewnić najwyższą jakość usług wykorzystujemy informacje przechowywane w przeglądarce internetowej.
Sprawdź cel, warunki przechowywania lub dostępu do nich w Polityce Prywatności.
 
 
 

Top Artyści

Legenda

 • Dodany komentarz
  Dodany komentarz
 • Dodany tekst
  Dodany tekst
 • Poprawka tekstu
  Poprawka tekstu
 • Dodane video
  Dodane video
 • Dodany do ulubionych
  Dodany do ulubionych
 • Dodany TAG
  Dodany TAG
 • Uzupełniona metryczka
  Uzupełniona metryczka
 
teksty wg wykonawców
A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź 1 2 3 4 5 6 7 8 9 0
◄ poprzednia
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... 11

Michał Bajor

 - Biografia

Imię i nazwisko: Michał BajorMichał Bajor - Błędny Rycerz
Data i miejsce urodzenia: 13 czerwca 1957r., Głuchołazy, Polska
Zawód: piosenkarz, aktor
Gatunek: piosenka aktorska, poezja śpiewana, ballada
Działalność: od 1970
Sprawdź w empik.com: Michał Bajor

Michał Bajor rodzi się latem 1957 roku w Głuchołazach, ale od najmłodszych lat mieszka w Opolu. Wychowywany w mieście festiwali cały czas obcuje z muzyką i teatrem. Ojciec Michała jest aktorem w teatrze lalek toteż Bajor już jako dziecko ma szansę na debiut. Gra wtedy wilka w adaptacji „Czerwonego Kapturka”. Wtedy też uczy się tańca i gry na fortepianie. W 1970 roku występuje podczas Festiwalu Piosenki Polskiej w rodzinnym mieście.

Trzy lata później, w wieku 16 lat, dzięki wygranej w Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze, zostaje zaproszony do udziału w XIII Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Sopocie. Przez dwa lata koncertuje także z orkiestrami Stefana Rachonia i Henryka Debicha. Wtedy także udaje mu się nawiązać współpracę z Agnieszką Holland, w której filmie „Wieczór u Abdona” gra wraz z Beatą Tyszkiewicz. Udaje mu się również dostać na studia w stołecznej PWST i w 1979 roku występuje w sztuce „Equus”, w której rola okazuje się ogromnym sukcesem młodego aktora i wokalisty. Dzięki świetnej grze udaje mu się pracować wraz z Kieślowskim, Sass, Bajonem, Żebrowskim, Falkiem czy Koprowiczem i pojawia się w takich produkcjach jak „Był jazz”, „W biały dzień”, „Limuzyna Daimler-Benz”, „Medium”, „Przeznaczenie”, „Ucieczka z kina „Wolność”” czy nominowanym do Oscara „Hanussen” Istvana Sabo.

Bajor odnosi wtedy także ogromne sukcesy na dużej scenie muzycznej. W 1984 i 1986 roku odnosi sukces na Festiwalach Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, co otwiera mu drzwi do występów na sopockim Festiwalu, gdzie zdobywa nagrodę dziennikarzy. Bajor jest już wtedy gwiazdą, a jego talent i liryczne wykonywanie utworów podziwia szeroki krąg fanów. W 1987 roku na rynek trafia pierwsza solowa płyta artysty. „Michał Bajor Live” to krążek, na którym można odnaleźć takie kawałki jak „Ogrzej mnie” czy „Walc na tysiąc pas”. Ten ostatni ze słowami Brela jest jednym z najważniejszych utworów muzyka, a do twórczości Brela Bajor sięga bardzo często.

Dwa lata później na półki trafia kolejne wydawnictwo artysty pod tytułem „Michał Bajor Nowe Piosenki”, gdzie usłyszeć można piosenki tworzone we współpracy z Korczem, Stokłosą, Rogalskim, Młynarskim, Koftą czy Sosnowskim. W roku 1991 Bajor wydaje „24 x Bajor”, a także nagrane przez siebie kolędy („Michał Bajor śpiewa kolędy”) i utwory dla dzieci („Michał Bajor śpiewa piosenki dla dzieci”), ale to rok 1992 przynosi kolejny świetny album – „Michał Bajor 6 lat później”. Wtedy staje się już popularnym wokalistą cenionym za charakterystyczny styl, którym zdobywa serca fanów na całym świecie. Koncertuje nie tylko w Polsce, ale można o nim usłyszeć także we Francji, Hiszpanii, a nawet Stanach Zjednoczonych.

Kolejny rok przynosi zupełnie nowe wydawnictwo. Składający się z 12 utworów album „Michał Bajor ‘93” trafia na rynek w tym samym czasie, gdy Bajor przygotowuje się do premiery spektaklu „Bajor w Buffo” w reżyserii Janusza Józefowicza. Cały projekt osiąga ogromny sukces, lecz na kolejny nie trzeba długo czekać – Michał jako aktor pojawia się jako Che w musicalu „Evita” w chorzowskim Teatrze Rozrywki, a także występuje w „Odchodzić” i „Głosach umarłych” w Teatrze Telewizji. W 1994 roku wydaje także nowy projekt „Kings & Queens”, który jest owocem koncertów w Stanach Zjednoczonych.

Rok później na rynek trafia „Michał Bajor ‘95”, który powstaje we współpracy z Piotrem Rubikiem i Andrzejem Ozgą. „Nasza niebezpieczna miłość” i „Na granicy łez” wpisują się na stałe w klasyki polskiej muzyki, a Bajor znów pojawia się na deskach teatru. Rok 1998 przynosi krążek „Uczucia”, które bardzo szybko pokrywają się złotem, a w kolejnych latach artysta wraca do nagrywania kolęd i piosenek dla dzieci – „Piosenki dla dzieci”, „W dzień Bożego Narodzenia”. U kresu milenium na rynek trafia „Kocham jutro” – bardzo refleksyjny album tworzony także z Rubikiem i Ozgą.

Również w 2000 roku wydany zostaje krążek „Michał Bajor – Błędny Rycerz”, który pojawia się w Złotej Kolekcji Radia RMF FM. Rok później Bajor tworzy muzykę filmową do filmu Quo Vadis („Quo Vadis. Muzyka filmowa”), w którym gra rolę Nerona. W 2002 roku na rynek trafiają „Twarze w lustrach”, dwa lata później „Za kulisami”, a rok 2005 przynosi „Michał Bajor 30/30. Największe przeboje”, które stają się zbiorem największych przebojów wokalisty. Najświeższe wydawnictwa artysty to „Inna bajka” z 2007 roku, a także „Piosenki Marka Grechuty i Jonasza Kofty” z 2009 oraz „Od Piaf do Garou” z 2011.