Aby zapewnić najwyższą jakość usług wykorzystujemy informacje przechowywane w przeglądarce internetowej.
Sprawdź cel, warunki przechowywania lub dostępu do nich w Polityce Prywatności.
 
 
 

Top Artyści

Legenda

 • Dodany komentarz
  Dodany komentarz
 • Dodany tekst
  Dodany tekst
 • Poprawka tekstu
  Poprawka tekstu
 • Dodane video
  Dodane video
 • Dodany do ulubionych
  Dodany do ulubionych
 • Dodany TAG
  Dodany TAG
 • Uzupełniona metryczka
  Uzupełniona metryczka
 
teksty wg wykonawców
A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź 1 2 3 4 5 6 7 8 9 0
◄ poprzednia
1 2 3

Monika Brodka

 - Biografia

Imię i nazwisko: Monika BrodkaMonika Brodka - Granda Brodka
Data i miejsce urodzenia: 7 lutego 1987, Żywiec, Polska
Zawód: wokalistka, autorka tekstów
Gatunek: rock alternatywny, pop
Działalność: od 2004
Wytwórnia: BMG, BMG Sony, Sony Music
Sprawdź w empik.com: Monika Brodka

Jej dziadek grał na trąbce, mama na skrzypcach, brat na kontrabasie, a ojciec na wszystkim, na czym się dało. Z tak muzykalnej rodziny mieszkającej w Twardorzeczce koło Żywca pochodzi Monika Brodka. Sama kończy podstawową szkołę muzyczną w klasie skrzypiec i bierze udział w wielu konkursach scenicznych. Nieznacznie później rozpoczyna współpracę z zespołem folklorystycznym jej ojca, z którym zjeżdża znaczną część Europy. Udaje jej się także wystąpić w przeglądzie piosenki dziecięcej w Rybniku, przeglądzie piosenki aktorskiej w Bielsku-Białej, a także w konkursie poezji śpiewanej w Oświęcimiu.

Poza muzyką folkową, Brodkę inspiruje także jazz. Prawdziwa miłość do tego gatunku owocuje wzięciem udziału w warsztatach wokalnych w Krakowie prowadzonych przez Geralda Trottmana – znanego ze współpracy z Mariah Carey i Whitney Houston. Nieznacznie później piosenkarka pojawia się w muzycznym programie „Idol“, gdzie podczas eleiminacji wykonuje „New York“ Sinatry. Zdobywając uznanie jury i ogromne brawa publiczności, wygrywa cały konkurs i w finale występuje z jednym z kawałków Erykah Badu.

Jesienią 2004 roku na rynku pojawia się już debiutancki album studyjny młodej wokalistki. Wydany w niestandardowy sposób, bo na dwóch minialbumach i jednym pełnym, ma swoją premierę 25 października i zawiera sporo nowych aranżancji soulowych kawałków, takich jak „Dream“ Ala Greena czy „Inne City Blues“ Marvina Gaye’a. Na krążek trafiają także napisane specjalnie na tę okazję zupełnie nowe utwory wokalistki. Brodka jest autorką kilku kompozycji, ale to przede wszystkim Bogdan Kondracki jest odpowiedzialny za powstanie aranżancji.

Pierwszym singlem, który promował longplay góralki była piosenka „Ten“, która dość szybko zapewniła dziewczynie spore grono odbiorców. Listopad 2006 roku to już drugi album Moniki. Trafia na rynek okraszony tytułem „Moje piosenki“ i podobnie jak poprzedni pokazuje fascynację artystki czarnymi brzmieniami soul czy r’n’b. Promowany przez kawałek „Znam cię na pamięć“ krążek zostaje stworzony we współpracy nie tylko z wcześniej wspomnianym Kondrackim, ale gościnnie pojawiają się na nim także Ania Dąbrowska i raper Eldo.

Bardzo dojrzały i zdecydowanie odmienny od poprzednich album trafia na rynek dopiero po czterech latach. W 2010 roku na półkach pojawia się „Granda“, czyli trzeci studyjny album wokalistki. Za jego produkcję odpowiedzialny jest ojciec Brodki, który występuje także gościnnie w kawałku „Hejnał“. Tekstami zajął się Jacek Szymkiewicz z grupy Pogodno, a także Radek Łukasiewicz z zespołu Pustki. Płyta zdobyła ogromne uznanie publiczności i krytyki, Brodka stała się zupełnie świeżą i bardzo poważaną artyską, a jej ciężka praca zaowocowała trzema Fryderykami w kategoriach Album Roku Pop, Produkcja Muzyczna Roku i Wokalista Roku.