Aby zapewnić najwyższą jakość usług wykorzystujemy informacje przechowywane w przeglądarce internetowej.
Sprawdź cel, warunki przechowywania lub dostępu do nich w Polityce Prywatności.
 
 
 

Top Artyści

Legenda

 • Dodany komentarz
  Dodany komentarz
 • Dodany tekst
  Dodany tekst
 • Poprawka tekstu
  Poprawka tekstu
 • Dodane video
  Dodane video
 • Dodany do ulubionych
  Dodany do ulubionych
 • Dodany TAG
  Dodany TAG
 • Uzupełniona metryczka
  Uzupełniona metryczka
 
teksty wg wykonawców
A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź 1 2 3 4 5 6 7 8 9 0
◄ poprzednia
1 2 3

Płyty z muzyką tego wykonawcy

Paktofonika

 - Biografia

Paktofonika - KinematografiaNazwa: Paktofonika
Rok założenia: 1998
Rok rozwiązania: 2003
Gatunek: hiphop
Wytwórnia: Gigant Records
Sprawdź w empik.com: Paktofonika

Paktofonika to powstała w 1998 roku, katowicka grupa hiphopowa scalająca trzech raperów – Piotra „Magika“ Łuszcza, Wojciecha „Fokusa“ Alszera i Sebastiana „Rahima“ Salberta. Magik i Fokus poznają się jeszcze w technikum, gdy ten drugi jest pełen podziwu dla Magika tworzącego w grupie „Kaliber44“. Alszer zainspirowany twórczością kolegi, szybko odnajduje się w kulturze hiphopu. Rahim poznaje Łuszcza znacznie wcześniej i od początku czerpie z niego energię, dzięki czemu stara się rozwijać swój warsztat.  Łuszcz i Salbert planują wspólne nagrywanie, gdy do duetu dołącza Alszer. Prezentuje swoje możliwości w „Powierzchniach tnących“ i staje się prowodyrem założenia grupy. Nazwa „Paktofonika“ to połączenie dwóch słów – „paktu“ i „foniki“, a więc umowy zawartej przy dźwiękach (z głośnika).

Pierwsze kawałki zostają nagrane w październiku 1998 roku w MusicProjekt Studio i były to „Priorytety“, „Ja to ja“ i „Gdyby“. Wtedy to dołącza do grupy także DJ Bambus, który zajmuje się skretchami i bitami do nowych utworów, a także beatboxer Marcin „Sot“ Zięba. Wiosną 2000 roku, grupa podpisuje kontrakt z wytwórnią Giant Records i pracuje nad materiałem na płytę. Artyści spędzają wakacje w niemieckim Witten, gdzie z miejscowymi raperami udaje im się nagrać kawałek „2 kilo“. 18 grudnia 2000 roku na rynku pojawia się debiutancki krążek „Paktofoniki“ pod tytułem „Kinematografia“. To właśnie z tego albumu pochodzą takie utwory jak „Jestem Bogiem“ i „Chwile ulotne“, które stają się wizytówką zespoły i pojawiają się na listach Polskiego Radia. Niedługo po wydaniu płyty, 26 grudnia 2000 roku, Magik popełnia samobójczą śmierć wyskakując z okna swojego mieszkania. Artysta zostawia swoją żonę i córkę i żadna z bliskich osob nie zna powodów odebrania sobie życia przez rapera. Pojawiają się opinie, że udawana niepoczytalność i problemy psychiczne, dzięki którym Magik odracza swoją obowiązkową służbę wojskową, stają się realne i muzyk nie potrafi poradzić sobie z życiem. Koledzy z zespołu kontynuują koncerty, na których kawałki utworów nagrane przez Magika zostają emitowane z taśm. W roku 2001 „Gdyby“ pojawia się w reklamie lodów, co dzieje się za zgodą wytwórni, ale bez wiedzy artystów. Niedługo później pojawia się minialbum „Jestem Bogiem“, a w kwietniu 2002 roku, „Paktofonika“ zostaje wybrana jako najlepszy zespół hiphopowy i otrzymuje Fryderyka w tej kategorii. W tym samym roku na rynku pojawia się „Archiwum kinematografii“ – pożegnalna płyta grupy, na której pojawiają się kawałki powstałe podczas nagrań pierwszego krążka.

21 marca 2003 roku, „Paktofonika“ jako istniejący zespół pojawia się na scenie po raz ostatni. Pożegenalny koncert zagrany w katowickim Spodku jest rozstaniem się z publicznością i wspomnieniem Magika. Publiczność wraz z biletami otrzymuje albumy grupy, a z samego wydarzenia pojawia się nagranie na VHS i DVD, które jednak zostaje wycofane z obiegu jako materiał nieoficjalny. Drogi członków grupy rozchodzą się na krótki okres i każdy z nich nagrywa na własną rękę. Ostatecznie jednak Fokus i Rahim budują nową grupę, która zaczyna istnieć jako „Pokahontaz“.

W 2008 roku na rynek wydana zostaje książka Macieja Pisuka pod tytułem „Paktofonika – Przewodnik Krytyki Politycznej“, która opisuje zespół, a także zawiera biografię Łuszcza i scenariusz do filmu nt. zespołu. Produkcja „Jesteś Bogiem“ rusza w Katowicach w 2011 roku i jej tworzenia podejmuje się Leszek Dawid. Pod koniec tego samego roku, w katowickim „MegaClubie“ odbywa się koncert upamiętniający śmierć Magika.