Aby zapewnić najwyższą jakość usług wykorzystujemy informacje przechowywane w przeglądarce internetowej.
Sprawdź cel, warunki przechowywania lub dostępu do nich w Polityce Prywatności.
 
 
 

Top Artyści

Legenda

 • Dodany komentarz
  Dodany komentarz
 • Dodany tekst
  Dodany tekst
 • Poprawka tekstu
  Poprawka tekstu
 • Dodane video
  Dodane video
 • Dodany do ulubionych
  Dodany do ulubionych
 • Dodany TAG
  Dodany TAG
 • Uzupełniona metryczka
  Uzupełniona metryczka
 
teksty wg wykonawców
A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź 1 2 3 4 5 6 7 8 9 0
◄ poprzednia
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... 17

Peja

 - Biografia

Peja - Styl życia G'N.O.J.A.Imię i nazwisko: Ryszard Waldemar Andrzejewski
Pseudonim: Peja, Onomato, Onomatopeja, Sykuś, Rychu Peja SoLUfka, Charlie P, RPS
Data i miejsce urodzenia: 17 września 1976, Poznań
Zawód: raper, producent, wydawca
Gatunek: hiphop
Działalność: od 1993
Wytwórnia: PH Kopalnia, Camey Studio, T1-Teraz, Fonografika, RPS Enterteyment
Sprawdź w empik.com: Peja


Ryszard Andrzejewski, znany bardziej jako Peja, rodzi się 17 września 1976 roku w Poznaniu, w robotniczej rodzinie. W wieku 12 lat traci matkę i wychowuje go ojciec, który żeni się po raz drugi. Andrzejewski kończy Szkołę Podstawową nr 81 w Poznaniu, a muzyką hiphopową zaczyna interesować się w 1987 roku. Inspiruje się taki artystami jak Beastie Boys, Run-D.M.C., Geto Boys, Ice T, Ice Cube, N.W.A. W tym samym czasie interesuje się także sportem – trenuje Judo w poznańskim Klubie Olimpia, a w 1991 i 1992 roku zostaje Mistrzem Polski Młodzików.

W 1993 roku, Peja wraz z DJ’em Defem (Marcin Kostrzewski) zakłada grupę muzyczną Slums Attack. Swoje pierwsze próby nagraniowe przeprowadzają przy użyciu odtwarzacza kaset magnetofonowych i w tym samym roku wydają pierwszy krążek pod tytułem „Demo Staszica“. Dwa lata później pojawia się „Demo Studio Czad“, a w 1996 roku ukazuje się kolejny album, tym razem wydany nakładem własnym i nosi tytuł „Slums Attack“. Nagrania inspirowane były amerykańskim nurtem muzycznym nazwanym gangsta rap. Rok później, wydawnictwo PH Kopalnia wydaje na rynek krążek „Zwykła codzienność“. To właśnie w związku z tym albumem pojawia się pierwszy teledysk grupy Slums Attack. W tym samym roku, z występów w grupie rezygnuje Kostrzewski, a jego miejsce zajmuje DJ Decks (Dariusz Działak). Przygotowane w nowym składzie, demo przyczynia się do podpisania kontraktu z Camey Studio i już rok później ukazuje się wydany nakładem tego wydawnictwa, album pod tytułem „Całkiem nowe oblicze“. W 2000 roku, na rynku pojawia się „I nie zmienia się nic“, a Peja wraz z Łukaszem Wiśniewskim zakłada grupę Ski Skład. W 2001 roku, Slums Attack wydaje swój piąty krążek „Na legalu?“, który sprzedaje się w ilości przekraczającej 100 tysięcy egzemplarzy i otrzymuje Fryderyka w kategorii Album Roku – Hiphop.

Rok później wydana zostaje kompilacja różnych utworów zespołu, która nosi tytuł „Uliczne historie“, a cały zysk ze sprzedaży tego wydawnictwa, grupa przekazuje na cele charytatywne. W 2003 roku, nakładem T1-Teraz, Peja wraz ze Ski Składem wypuszcza na rynek „Wspólne zadanie“, gdzie gościnnie występują Fu, O.S.T.R., WNB i Analogia, a rok później grupa artystów zaprzestaje swojej działalności. Także w 2003 roku, Peja rozpoczyna pracę nad kolejnym albumem, przy którym współpracuje z Dominikiem Doniem Grabowskim. Szybko kończy ją jednak i za bity odpowiedzialni stają się Tabb, Magiera i DJ Decks.  Nagrania realizowane są w Noise Studio i 7 lutego 2005 roku, nakładem Fonografiki, na rynku pojawia się dwupłytowy album pod tytułem „Najlepszą obroną jest atak“. Debiutuje on na 2. miejscu listy OLiS w Polsce. Rok później na półki trafia siódmy krążek Slums Attack – „Szacunek ludzi ulicy“, który uzyskuje status złotej płyty za sprzedaż 15 tysięcy egzemplarzy. 31 października 2008 roku, Peja występuje na koncercie charytatywnym „Hip-Hop Dzieciom“, a 5 grudnia ukazuje się „Styl życia G’N.O.J.A“, który bardzo szybko uzyskuje miano złotego krążka. Niedługo później, Peja wypuszcza solową płytę pod tytułem „Na serio“, na której gościnnie pojawiają się Pih, Mrozu, Kaczor czy Marek Pospieszalski. W 2010 roku, raper zostaje wyróżniony jako Freestyleowiec Roku w Podsumowaniu 2009 portalu poznanskirap.com.

Peja, jako artysta, bezkompromisowo opowiada o swojej filozofii życia i opisuje własną autobiografię. W jego tekstach pojawia się opowieść o wolności, refleksje nad przemianami i sławą, a muzyk skupia się na abstrakcyjnych pojęciach związanych z emocjami i uczuciami – miłością, moralnością, wiernością, zaufaniem czy przyjaźnią. Andrzejewski jest kolekcjonerem płyt muzyki poważnej i chętnie słucha J.S.Bacha, a także Percy Sledge, Anny Dabrowskiej czy SBB. W 2009 roku oświadczył się Paulinie Stefańskiej, z którą mieszka w Poznaniu.