Aby zapewnić najwyższą jakość usług wykorzystujemy informacje przechowywane w przeglądarce internetowej.
Sprawdź cel, warunki przechowywania lub dostępu do nich w Polityce Prywatności.
 
 
 

Top Artyści

Legenda

 • Dodany komentarz
  Dodany komentarz
 • Dodany tekst
  Dodany tekst
 • Poprawka tekstu
  Poprawka tekstu
 • Dodane video
  Dodane video
 • Dodany do ulubionych
  Dodany do ulubionych
 • Dodany TAG
  Dodany TAG
 • Uzupełniona metryczka
  Uzupełniona metryczka
 
teksty wg wykonawców
A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź 1 2 3 4 5 6 7 8 9 0
◄ poprzednia
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... 11

Seweryn Krajewski

 - Biografia

Imię i nazwisko: Seweryn KrajewskiSeweryn Krajewski - Jak tam jest
Pseudonim: Robert Marczak (na początku działalności)
Data i miejsce urodzenia: 3 stycznia 1947, Nowa Sól, Polska
Zawód: wokalista, kompozytor, muzyk
Gatunek: bigbit, rock, pop
Sprawdź w empik.com: Seweryn Krajewski

Seweryn Krajewski rodzi się zimą 1947 roku w Nowej Soli. Już w przedszkolu wyróżnia się ogromnym zamiłowaniem do muzyki. Zainteresowany dźwiękami używa zabawek do imitowania gry na instrumentach. Dorasta w Trójmieście, gdzie kończy Państwową Szkołę Muzyczną i Liceum Muzyczne w klasie skrzypiec. Decyduje się także na naukę gry na gitarze, na co wpływ ma szeroki dostęp do sopockich sklepów z winylami z całego świata. Jako nastolatek często pojawia się w młodzieżowym klubie NonStop, gdzie występu miewają pionierzy polskiego bigbitu.

W 1964 roku udaje mu się nawiązać współpracę z zespołem Pięciolinie, lecz potem na scenie pojawia się z Czerwono-Czarnymi. Rok później jednak zostaje członkiem Czerwonych Gitar, gdzie wraz z Jerzym Kosselą i Krzysztofem Klenczonem prowadzi zespół ku szczytowi popularności. Młodzi artyści bardzo szybko zdobywają serca fanów i już w 1966 roku na rynek trafia krążek „To właśnie my”, na którym usłyszeć można takie kawałki jak „Nie zadzieraj nosa”, „Matura” czy „Historia jednej znajomości”. Muzykę do tego pierwszego komponuje właśnie Krajewski, co docenia magazyn „Jazz” i przyznaje Czerwonym Gitarom tytuł Zespołu Roku. Rok później Seweryn z rąk Polskiej Kapituły Jazzowej podczas Festiwalu w Opolu otrzymuje nagrodę dla Najlepszego Kompozytora, a w 1969 roku muzycy zostaje doceniony przez amerykański Billboard.

Po tak ogromnym sukcesie, Krajewski wraz z Czerwonymi Gitarami nie spoczywają na laurach. Wtedy też wypuszczają największy hit „Anna Maria”, który komponuje właśnie Seweryn, jednak za tekst odpowiedzialny jest Krzysztof Dzikowski. Nie jasne jest czy utwór opowiada o prawdziwej osobie, jednak kawałek szybko pnie się na szczyty list przebojów i jest potem chętnie wykonywany przez wielu artystów. W latach 60. ukazują się jeszcze „Czerwone Gitary 2” oraz „Czerwone Gitary 3”, skąd pochodzą „Nikt na świecie nie wie”, „Dozwolone od lat 18-tu”, „Takie ładne oczy” czy „Kwiaty we włosach”. Wtedy też zespół opuszcza Klenczon, a większość późniejszych aranżacji jest autorstwa Krajewskiego.

Jako lider tworzy między innymi „Ciągle pada”, „Płoną góry, płoną lasy”, a także „Nie spoczniemy”. Artysta przyjmuje także propozycje współpracy związanej z komponowaniem muzyki filmowej. Odpowiedzialny jest za utwory „Uciekaj serce moje” (serial „Jan Serce”), a także za „Czekasz na tę jedną chwilę” (film „Uprowadzenie Agaty”). Współtworzy również z Edytą Geppert, Haliną Frąckowiak, Zdzisławą Sośnicką i Jerzym Połomskim. W tym czasie jego piosenki pojawiają się na takich krążkach jak „Strofki na gitarę”, „Baw mnie”, „Części zamienne” czy „Koniec”. W 1997 roku decyduje się opuścić Czerwone Gitary i skupić wyłącznie na solowej karierze kompozytora i wokalisty. Udaje mu się wydać takie albumy jak „Lubię ten smutek” w 2001 roku czy „Jestem” w 2003 roku.

W 2007 roku podczas Festiwalu w Opolu odbywa się koncert poświęcony twórczości Seweryna Krajewskiego. Wtedy to na scenie z jego utworami pojawiają się między innymi Wilki, Kasia Kowalska, Maryla Rodowicz, Małgorzata Ostrowska czy Krzysztof Kiljański. Rok później artysta wspiera w nagraniu nowego materiału Andrzeja Piasecznego, co owocuje wydaniem w 2009 roku płyty „Spis rzeczy ulubionych”, a także „Na przekór nowym czasom – live”. W tym samym roku na rynku pojawia się „Seweryn Krajewski śpiewa wiersze Karola Wojtyły”. Dwa lata później na półkach ukazują się „Jak tam jest”, a także „Seweryn Krajewski – Filmowo by Krzysztof Herdzin”.