Aby zapewnić najwyższą jakość usług wykorzystujemy informacje przechowywane w przeglądarce internetowej.
Sprawdź cel, warunki przechowywania lub dostępu do nich w Polityce Prywatności.
 
 
 

Top Artyści

Legenda

 • Dodany komentarz
  Dodany komentarz
 • Dodany tekst
  Dodany tekst
 • Poprawka tekstu
  Poprawka tekstu
 • Dodane video
  Dodane video
 • Dodany do ulubionych
  Dodany do ulubionych
 • Dodany TAG
  Dodany TAG
 • Uzupełniona metryczka
  Uzupełniona metryczka
 
teksty wg wykonawców
A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź 1 2 3 4 5 6 7 8 9 0
◄ poprzednia
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... 15

Stare Dobre Małżeństwo

 - Biografia

Nazwa zespołu: Stare Dobre MałżeństwoStare Dobre Małżeństwo - Missa Pagana
Pochodzenie: Polska
Rok założenia: 1984
Gatunek: poezja śpiewana, blues, folk
Wytwórnia: EMI Music Poland, Dalmafon
Sprawdź w empik.com: Stare Dobre Małżeństwo

Stare Dobre Małżeństwo (SDM) to grupa wykonująca polską poezję śpiewaną autorstwa między innymi Edwarda Stachury, Adama Ziemianina, Józefa Barana, Bolesława Leśmiana, Jana Rybowicza czy Bogdana Loebl’a. Za muzykę do większości aranżacji odpowiedzialny jest natomiast Krzysztof Myszkowski, a sama grupa wykształca się z gitarowo-wokalnego duetu Myszkowskiego i Andrzeja Sidorowicza, którzy działają na scenie w latach 80-tych XX w.

W 1984 roku muzycy biorą udział w eliminacjach do Festiwalu Piosenki Studenckiej. Krakowski spiker, nawiązując do wieloletniej znajomości artystów, przedstawił ich właśnie jako Stare Dobre Małżeństwo. Wtedy duet zostaje zauważony przez Wojciecha Bellona (Wolna Grupa Bukowina), a optymistyczne wykonywanie utworów zaowocowało wzięciem udziału w „Świetle” – koncercie festiwalu Fama w Świnoujściu. Niewiele później, ze swoim delikatnym wokalem do grupy dołącza Aleksandra Kiełb – Szawuła. Wtedy też z SDM, jako gitarzysta i wokalista, współpracę nawiązuje Sławomir Plota.

W 1995 roku ze skrzypcami dołącza Marek Czerniawski, a za mikrofonem staje Alina Karolewicz. Nieznacznie później grupę opuszcza natomiast Andrzej Sidorowicz. Jednak i ten skład nie był na tyle silny, aby grać razem dłużej. Ze Starego Dobrego Małżeństwa odchodzą Karolewicz i Czerniawski, a miejsce tego drugiego zajmuje Wojciech Czempik – skrzypek i animator festiwali piosenki turystycznej.W 1998 roku przy basie staje Roman Ziobro, a rok później brzmieniem gitary wspiera go Ryszard Żarowski. W tym składzie udaje się utrzymać grupie bardzo długo, jednak ostatecznie w 2002 roku zespół opuszcza basista, którego zastępuje chwilowo Robert Szydło, a ostatecznie Andrzej Stagraczyński.

Pierwszy krążek, który pojawił się na rynku to „Dla wszystkich starczy miejsca”  z utworami nagrywanymi do poezji Stachury. Album przynosi grupie ogromną popularność, toteż zespół idąc za ciosem wydaje „Makatki”. Wydawnictwo jest aranżacją wierszy Ziemianina, Barana, a także w niewielkiej części Stachury. Za jeden z kawałków odpowiedzialny poetycko jest również Krzysztof Myszkowski, który napisał tekst do „Zawirował świat”. Kolejne krążki to właściwie już tylko poezja Stachury. Tak jest w przypadku „Pod wielkim dachem nieba” i zapisu koncertu „Live In Łowicz” z 1992 roku, a także w „Niebieskiej tancbudzie” wydanej rok później i „Dolinie w długich cieniach” z 1995 roku.

Wtedy Stare Dobre Małżeństwo znów wraca do twórczości Adama Ziemianina i to właśnie na jego tekstach opierają się albumy „Miejska strona życia”, „Bieszczadzkie Anioły”, dwupłytowe „Kino objazdowe” i „Beretka dla Bejdaka”. W 2005 roku na rynek trafia „Missa Pagana”, która jest powrotem do poezji Edwarda Stachury, a grupa wykonuje aranżacje wszystkich tekstów, które wchodzą w skład tego zbioru pisarza. Rok później do Starego Dobrego Małżeństwa dołącza Dariusz Czarny z gitarą, a także grający na harmonijce ustnej Przemysław Chołody.

Także w 2006 roku SDM wydaje „Tabletki ze słów”, które są nagrywane do tekstów Jana Rybowicza. Dwa lata później zespół nadal pozostaje przy twórczości tego poety i wypuszcza na rynek „Jednoczas”. Krążek bardzo szybko osiąga status złotej płyty i zamyka twórczość Starego Dobrego Małżeństwa. To jednak nie wszystkie albumy grupy, bowiem dyskografię uzupełnia jeszcze spora ilość nagrań z koncertów, w tym zrealizowany w Stanach Zjednoczonych „Biesy i czady w Chicago” z 2002 roku.

Krzysztof Myszkowski poświęca się także karierze solowej i ma na koncie dwa albumy. Wydany w 1995 roku jest sygnowany jego nazwiskiem, a drugi noszący tytuł „Pociągi parowe” na półki trafia cztery lata później – w roku 1999. Myszkowski jest także odpowiedzialny za powstanie grupy The Gruz Brothers Band, którą tworzy z Ryszardem Żarowskim oraz Andrzejem Stragaczyńskim. To właśnie ten zespół wydaje „Dymi mi z czachy” w 2005 roku, a także „Biała Gorączka Live” wydana rok później jako dwupłytowy zapis koncertu.