Top Artyści
Legenda
-
Dodany komentarz
-
Dodany tekst
-
Poprawka tekstu
-
Dodane video
-
Dodany do ulubionych
-
Dodany TAG
-
Uzupełniona metryczka
Archiwum tekstów
Strachy Na Lachy
-teksty piosenek
Płyty z muzyką tego wykonawcy
Płyty wykonawcy
Strachy Na Lachy
- Biografia
Nazwa zespołu: Strachy na Lachy
Pochodzenie: Piła, Polska
Gatunek: folk miejski, rock alternatywny, ska, ska-punk, poezja śpiewana
Wytwórnia: SP Records
Sprawdź w empik.com: Strachy na lachy
Początków Strachów na Lachy należy szukać w roku 2002. Wtedy to Artur Burszta, twórca Literackiego Portu Legnica, układając jego program na ten rok, zaprosił do współpracy znanego z Pidżamy Porno Krzysztofa Grabaża Grabowskiego. Ten obiecuje pojawić się z kilkoma przyjaciółmi i zmęczony po nagraniach do fenomenalnej płycie Pidżamy „Marchef w butonierce” chce spróbować czegoś nowego. Prosi Bursztę, aby przed występem zaanonsował go jako Grabaża Kogoś Tam Jeszcze. Całą resztą okazują się być przyjaciele Grabowskiego – gitarzysta Pidżamy Andrzej Kozak Kozakiewicz, basista Longin Lo Bartkowiak i multiinstrumentalista Mariusz Maniek Nalepa. W tym składzie, po jedynie dwóch próbach, nowa grupa muzyków daje swój pierwszy, prawie dwugodzinny koncert w Pile. Entuzjazm publiczności i długie owacje powodują, że muzycy chcą związać się na dłużej i stworzyć zupełnie świeży projekt.
W ten sposób na scenie pojawia się zespół Grabaż i Strachy na Lachy poszerzony o Rafała Kuzyna Piotrkowiaka za bębnami, a także klawiszowca grupy Alians – Sebastiana Anema Czajkowskiego. Debiutancki longplay nowej kapeli pojawia się na rynku 8 grudnia 2003 roku. Płyta sygnowana nazwą zespołu – „Strachy na Lachy” wydana jest nakładem SP Records i poza autorskimi kawałkami można odnaleźć na niej aranżacje przebojów PRL-u, czyli „Balladę o Tolku Bananie” i „Nim wstanie nowy dzień”. Album prezentuje bardzo lekki i folkowy styl, który jest inspirowany między innymi twórczością Manu Chao. Muzycy starają się poruszać w różnych przestrzeniach tworzenia, także literackich, co daje fenomenalne połączenie oryginalnych tekstów z bardzo przyjemną muzyką. Singlem promującym krążek staje się „Krew z szafy”, a muzycy oddają się koncertom i pracy nad nowym materiałem.
Kolejne wydawnictwo trafia na półki dwa lata później. Rok 2005 staje się rokiem, w którym Strachy na Lachy stają się jeszcze bardziej popularne na szerokiej scenie. Wtedy właśnie pojawia się „Piła tango”, w nagraniach do której udział biorą między innymi Tom Horn, Zbigniew Zamachowski czy Arek Rejda. Ten ostatni na stałe związuje się z zespołem, a grupa ostatecznie przyjmuje nazwę Strachy na Lachy. Kolejny rok przynosi zupełnie świeży materiał. Muzycy rozpoczynają pracę nad projektem „Kaczmarski”, co owocuje wydaną w 2007 roku płytą pod tytułem „Autor”.
To właśnie na niej znaleźć można utwory Jacka Kaczmarskiego w wykonaniu Strachów. W między czasie kapelę opuszcza Sebastian Czajkowski, a artyści promują nowy singiel – „Dzień dobry, kocham Cię”. Wtedy też następują prace nad „Zakazanymi piosenkami”, albumem, który zawiera nowe aranżacje takich artystów jak Rejestracja, Brak, Tilt, Malarze i Żołnierze czy Variete. Krążek powstaje z gościnnym udziałem Renaty Przemyk, muzyków z Lao Che i Muńka Staszczyka z T.Love. Na rynku pojawia się w 2008 roku i bardzo szybko uzyskuje status złotej płyty.