Aby zapewnić najwyższą jakość usług wykorzystujemy informacje przechowywane w przeglądarce internetowej.
Sprawdź cel, warunki przechowywania lub dostępu do nich w Polityce Prywatności.
 
 
 

Top Artyści

Legenda

 • Dodany komentarz
  Dodany komentarz
 • Dodany tekst
  Dodany tekst
 • Poprawka tekstu
  Poprawka tekstu
 • Dodane video
  Dodane video
 • Dodany do ulubionych
  Dodany do ulubionych
 • Dodany TAG
  Dodany TAG
 • Uzupełniona metryczka
  Uzupełniona metryczka
 
teksty wg wykonawców
A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź 1 2 3 4 5 6 7 8 9 0
◄ poprzednia
1 2 3

Płyty z muzyką tego wykonawcy

Płyty wykonawcy

VNM

 - Biografia

VNM - De Nekst BestImię i nazwisko: Tomasz Lewandowski
Pseudonim: VNM, VeNoM, De Nekst Best, Flow Ultra, V
Data i miejsce urodzenia: 25 stycznia 1984 roku, Elbląg
Zawód: raper
Gatunek: hiphop
Działalność: od 2000
Wytwórnia: PROSTO
Sprawdź w empik.com: VNM

Tomasz Lewandowski to, urodzony 25 stycznia 1984 roku w Elblągu, polski raper, znany szerzej jako VNM. Początkowo nagrywa tylko dla znajomych, a jego kawałki nie zdobywają szerszego uznania. Zmienia się to jednak, gdy ze swoją grupą 834, wygrywa, organizowany przez szczecińską audycję radiową „Wudoo“, konkurs na najlepsze demo. Wtedy też nagrywa dwie płyty z 834, a także solowy, wydany nieoficjalnie album „Na Szlaku Po Czek“. To własnie dzięki tym nagraniom zauważa go Sokół związany z PROSTO, który zaprasza go do współpracy, która owocuje kawałkiem „Nie muszę“. Słuchacze, a także artyści ze środowiska uważają VNM za świetnego muzyka i osiąga on mocną pozycję na podziemnej scenie hiphopowej. Uważa się, że w swoich nagraniach, raper ten stawia bardzo wysoką poprzeczkę i świetnie używa punchline’ów i metafor.

Rok później pojawia się „Niuskul Mixtape 2009“. W tym samym roku, VNM bierze udział w nagraniach do kompilacji „Prosto Mixtape 600V“ – kultowej pozycji Prosto Label. Wraz z Sokołem i DJ 600 V jest gospodarzem tego projektu. Gra koncerty coraz częściej pojawiając się na scenie, ale dopiero 2010 rok przynosi duże zmiany i napędza jego karierę. Nakładem PROSTO, 17 stycznia 2011 roku pojawia się jego pierwszy oficjalnie wydany album po tytułem „De Nekst Best“. Rok później, bo 20 lutego 2012 roku, na półki trafia „Etenszyn: Drimz Kamyn Tru”. Spolszczone angielskobrzmiące tytuły krążków to wizytówka tego muzyka. Tytuł drugiego albumu jest także opisem jego treści. Ostatnie słowo można odczytać jako „true“, bądź „trough“, przez co krążek staje się opowieścią o snach, które się spełniają lub przemijają. Płyta ta jest znacznie bardziej autobiograficzna, melancholijna i osobista, niż pierwsze wydawnictwo VNM. Podczas nagrań, raper współpracuje z Marysią Starostą i kilkoma artystami z grupy Afromental.

Lewandowski, jako pierwszy raper w kraju, mimo braku nagranego albumu, staje się twarzą „Magazynu Hip Hop“ i pojawia się na jego okładce. Jego profil na myspace odwiedza mnóstwo fanów, a ilość gości przekroczyła już 400 tys. Nagrywa z Sokołem, HIFI Bandą, Pezetem, Małolatem, Onarem, Pyskatym, Eldo, z DJ-ami: Twisterem, Ike, Medykiem i Proxem, na bitach producentów: Magiery, DJ-a Story, R.J. Majewskiego oraz Kazzushiego. Jego inspiracje muzyczne to przede wszystkim Papoose, J. Cole i Emilio Rojas. W swoich kawałkach VNM skupia się  na skomplikowanych rymach, grze słownej i specyficznym dla siebie flow. Jako artysta czuje potrzebę szukania własnej drogi twórczej poprzez zupełnie nowe sposoby wypowiedzi wokalnych.