Aby zapewnić najwyższą jakość usług wykorzystujemy informacje przechowywane w przeglądarce internetowej.
Sprawdź cel, warunki przechowywania lub dostępu do nich w Polityce Prywatności.
 
 
 

Top Artyści

Legenda

 • Dodany komentarz
  Dodany komentarz
 • Dodany tekst
  Dodany tekst
 • Poprawka tekstu
  Poprawka tekstu
 • Dodane video
  Dodane video
 • Dodany do ulubionych
  Dodany do ulubionych
 • Dodany TAG
  Dodany TAG
 • Uzupełniona metryczka
  Uzupełniona metryczka
 
teksty wg wykonawców
A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź 1 2 3 4 5 6 7 8 9 0
◄ poprzednia
1 2 3

Adele

 - Biografia

AdeleImię i nazwisko: Adele Laurie Blue Adkins
Data i miejsce urodzenia: 5 maja 1988, Londyn
Gatunek: soul, neo soul, rock, indie rock, pop, muzyka alternatywna
Działalność: od 2006
Wytwórnia: XL Recordings
Sprawdź w empik.com: Adele

Adele, a właściwie Adele Laurie Blue Adkins, to brytyjska wokalistka wykonująca alternatywne połączenie nowoczesnego soul, rocka i muzyki popowej. Zainspirowana najpierw zespołem Spice Girls, a potem gatunkiem R’n’B i takimi piosenkarkami jak Aaliyah, Mary Jane Blige czy grupą Destiny’s Child, tworzy niepowtarzalne połączenie kilku stylów muzycznych, dzięki któremu wspięła się na szczyty list przebojów.

Urodzona 5 maja 1988 roku w londyńskim Tottenham, przeprowadza się do West Norwood, które staje się inspiracją do napisania utworu „Hometown Glory“, stworzonego w wieku 16 lat. Studiuje w Crydon, na BRIT School for Perfroming Arts & Technology, gdzie poznaje Leonę Lewis i Jessie J. Początkowo planuje ukończyć studia i skupić się na pracy managera przyszłych gwiazd, jednak koncert Pink, który ma okazję słyszeć na żywo, staje się dla niej tak głębokim przeżyciem, że wybiera karierę muzyczną. Kilka miesięcy po ukończeniu szkoły, wypuszcza do sieci trzy, nagrane przez siebie dema. Trafiają na uczelniane PlatformsMagazine.com, by potem pojawić się na MySpace. To dzięki temu serwisowi Adele zostaje zauważona.

Interesuje się nią XL Recordings, z którym podpisuje kontrakt w 2006 roku. Jej reprezentantem staje się Jonathan Dickins z September Management. W 2007 roku, Adele wydaje napisany wcześniej kawałek „Hometown Glory“, dzięki któremu staje się popularna na coraz szerszą skalę. Rok później Brit Awards Critics Choice nagradza ją pierwszym miejscem, a BBC ogłasza ją jako topowy debiut 2008. Jej kariera nabiera prędkości w 2009 roku. Zostaje nominowana w kilku kategoriích zarówno w plebiscycie Grammy Awards, a także Brit Awards. Do 2012 roku, Adele wydaje dwa albumy muzyczne, nazwane 19 i 21“. Tytuły nawiązują do wieku wokalistki, w którym rozpoczyna nad nimi pracę.

Adele zdobywa kolejne nagrody i staje się topową, znaną na skalę światową, młodą piosenkarką. W 2012 roku deklasuje konkurencję i zdobywa nagrody w większości nominacji podczas Grammy Awards. Największą popularność zyskuje dzięki utworom – „Rolling in the Deep“ oraz „Someone Like You“. To właśnie te kawałki utrzymują się w mocnej czołówce list przebojów. W tym momencie udało się jej pobić trzy rekordy Guiness’a – jest pierwszą kobietą, której jednocześnie dwa single i dwa albumy znajdują się w pierwszej piątce brytyjskiej listy przebojów; jej płyta sprzedała się w trzy milionowym nakładzie w ciągu roku, a jej krążek utrzymywał się na pierwszym miejscu przez ponad 11 tygodni, czym Adele wygrała z Madonną, która wyznaczyła poprzedni rekord w 1991 roku.

Wokalistka nie tylko w świetny sposób łączy wiele gatunków muzycznych poprzez swój kontraltowy wokal, ale także gra na kilku instrumentach, między innymi na gitarze, gitarze basowej, czeleście, perkusji i instrumentach klawiszowych.

Brytyjska piosenkarka w tym roku wyprowadziła się do XIX-wiecznej posiadłości w West Sussex. Szybki rozwój kariery, wielka sława i ogromna popularność nie zmieniły jednak charakteru Adele. Wokalistka nadal czuje ogromną więź z Londynem i ciągle kibicuje drużynie piłkarskiej z miejsca jej urodzenia – Tottenham Hotspur.