Aby zapewnić najwyższą jakość usług wykorzystujemy informacje przechowywane w przeglądarce internetowej.
Sprawdź cel, warunki przechowywania lub dostępu do nich w Polityce Prywatności.
 
 
 

Top Artyści

Legenda

 • Dodany komentarz
  Dodany komentarz
 • Dodany tekst
  Dodany tekst
 • Poprawka tekstu
  Poprawka tekstu
 • Dodane video
  Dodane video
 • Dodany do ulubionych
  Dodany do ulubionych
 • Dodany TAG
  Dodany TAG
 • Uzupełniona metryczka
  Uzupełniona metryczka
 
teksty wg wykonawców
A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź 1 2 3 4 5 6 7 8 9 0
◄ poprzednia
1 2 3

Blue Cafe

 - Biografia

Blue Cafe - DaDaNazwa zespołu: Blue Café
Pochodzenie: Łódź, Polska
Data założenia: 1998
Gatunek: pop, acid-jazz, funk, soul
Wytwórnia: Pomaton, EMI,  QL Music, Universal Music
Skład zespołu: Dominika Gawęda, Paweł Rurak-Sokal, Sebastian Kasprowicz, Marcin Błasiak, Łukasz Moszczyński, Piotr Grąbkowski, Piotr Sławiński, Michał Niewiadomski, Tatiana Okupnik, Viola Danel (Sztendel)
Sprawdź w empik.com: Blue Café

„Blue Café“ to zespół, który został stworzony w 1998 roku w Łodzi i tworzy muzykę w klimacie popu z mocno akcentowanymi elementami acid-jazzu, funky, soulu i rytmów latino. Na początku grupę tę tworzyli: wokalistka Tatiana Okupnik, gitarzystka Viola Danel, klawiszowiec, kompozytor i aranżer Paweł Rurak-Sokal, gitarzyści Sebastian Kasprowicz i Marcin Markuszewski, perkusista Łukasz Moszczyński, a także Piotr Sławiński grający na trąbce oraz Michał Niewiadomski – puzonista. Pierwszy singiel tej grupy zostaje wydany w sierpniu 2001 roku. „Español“ nie staje się jednak bardzo popularnym utworem, ale wypuszczony na rynek rok później, utwór pod tytułem „Kochamy siebie...“ staje się przebojem, dzięki któremu „Blue Café“ staje się coraz bardziej rozpoznawalną grupą muzyczną. Debiutancki album „Fanaberia“ zwraca uwagę publiczności i krytyki i dzięki niemu, zespół zdobywa nagrodę Fryderyk w kategorii Nowa Twarz Fonografii. Dwa lata później „Blue Café“ bierze udział w eliminacjach do Eurowizji. Występują z piosenką „You May Be in Love“, która staje się hitem, jednak podczas samego konkursu zajmują dopiero 3. miejsce, przegrywając z zespołem „Ich Troje“. Korzystając z momentu, grupa wydaje reedycję „Fanaberii“, która otrzymuje wtedy status platynowej płyty. Kolejny, najbardziej popularny hit, który zagwarantował grupie ogólnopolską popularność, zespół wykonuje podczas XL Festiwalu w Opolu i jest to kawałek „Do nieba, do piekła“, za który „Blue Café“ otrzymuje Nagrodę Jury.

Już jesienią 2003 roku, zespół wydaje kolejny album zatytułowany „Demi-sec“. To właśnie z tego krążka pochodzi utwór „Love Song“, który gwarantuje grupie 1. miejsce w Krajowych Eliminacjach do Eurowizji 2004. Dzięki 60 tys. głosów, grupa może wystartować w Stambule podczas Konkursu Eurowizji, gdzie zajmuje 17. miejsce. Wtedy też „Blue Café“ intensywnie koncertuje, także za granicą. Niedługo potem jednak, zespół opuszcza wokalistka – Tatiana Okupnik, a jej miejsce zajmuje Dominika Gawęda, która zostaje wybrana poprzez casting, którego finał odbywa się w muzycznym programie TVP2 „Szansa na sukces“. W 2006 roku ukazuje się pierwszy album z nową wokalistką. Noszący tytuł „Ovosho“ jest promowane przez single „Baby, Baby“ i „My Road“, które bardzo szybko wspinają się na listy przebojów i stają się przebojami. Album już tydzień po premierze uzyskuje status złotej płyty. Dwa lata później ukazuje się czwarty album studyjny grupy „Blue Café“ – „Four Season“. Pierwszym utworem, który zapowiadał nowy krążek, był „Czas nie będzie czekał“, który momentalnie trafia na szczyty radiowych list przebojów.

1 kwietnia 2011 roku odbywa się premiera najnowszego albumu „Blue Café“ – „DaDa“. To zupełnie świeża produkcja, która różni się od poprzednich brzmieniami i klimatem gatunku. Single „DaDa“ i „Buena“ promują krążek i bardzo szybko wspinają się na pierwsze miejsca list przebojów. W kawałku „Buena“, inspirowanym muzyką grupy „Buena Vista Social Club“, pojawiają się kubańscy muzycy – Reinaldo Ceballo, Renell Valdes Cepero i raper Drao Dee. Album uzyskuje status platynowej płyty, z okazji czego „Blue Café“ wydaje jego platynową edycję z dodatkowymi utworami w wersji akustycznej.