Aby zapewnić najwyższą jakość usług wykorzystujemy informacje przechowywane w przeglądarce internetowej.
Sprawdź cel, warunki przechowywania lub dostępu do nich w Polityce Prywatności.
 
 
 

Top Artyści

Legenda

 • Dodany komentarz
  Dodany komentarz
 • Dodany tekst
  Dodany tekst
 • Poprawka tekstu
  Poprawka tekstu
 • Dodane video
  Dodane video
 • Dodany do ulubionych
  Dodany do ulubionych
 • Dodany TAG
  Dodany TAG
 • Uzupełniona metryczka
  Uzupełniona metryczka
 
teksty wg wykonawców
A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź 1 2 3 4 5 6 7 8 9 0
◄ poprzednia
1 2 3 4 5 6

Chada

 - Biografia

Imię i nazwisko: Tomasz ChadaChada - Proceder
Pseudonim: Chada, Ciemnej Strony Zwierzchnik
Data i miejsce urodzenia: 24 sierpnia 1978, Warszawa, Polska
Zawód: raper
Gatunek: hiphop
Działalność: od 1995
Wytwórnia: Step Records, Promil
Sprawdź na empik.com: Chada

Tomasz Chada, znany szerzej po prostu jako Chada lub Ciemnej Strony Zwierzchnik, to polski raper urodzony i wychowany na warszawskim Grochowie. Reprezentuje nurt ulicznego rapu charakteryzujący się treścią nawiązującą do życia na marginesie społecznym, próbach przetrwania, bólu istnienia i kłopotach z prawem. Początkowo związany z legendarną grupą Molesta Ewenement, nagrywa także z takimi raperami jaki Pih, Pyskaty, Ero, Onar, Peja czy TenTypMes.

Często uważany za jednego z najlepszych wykonawców tego gatunku muzyki w Polsce i wielokrotnie chwalony za debiutancki krążek „Proceder“. Urodzony w 1978 roku, Chada swoją przygodę z rapem zaczyna już jako siedemnastolatek. Wypuszcza wtedy nieoficjalną EP-kę pod tytułem „W-WA miasto stołeczne“, która jest bardzo pozytywnie odebrana przez szeroki krąg znajomych i grochowskie środowisko hiphopowe. Już rok później zostaje doceniony przez grupę Molesta Ewenement i udaje mu się nawiązać współpracę z muzykami tworzącymi krążek „Skandal“. Raper pojawia się gościnnie aż na trzech utworach, a płyta staje się jedną z najważniejszych produkcji polskiego hiphopu i jest uważana za legendę gatunku. 

Dzięki bardzo dobremu rozpoczęciu kariery, Chadzie udaje się rozpocząć wspólne nagrywanie z Kaczym – muzykiem, który jest jednym z pierwszych członków Molesty. Artyści w duecie zakładają grupę „Proceder“, której zapowiadany album staje się najbardziej oczekiwanym wydawnictwem roku i ma szansę stać się istotną pozycją w historii polskiego rapu. Przyczyny losowe sprawiają jednak, że muzycy rozwiązują zespół, a krążek nigdy nie trafia na półki. Jednak już w latach 1998-2000, Chada podejmuje współpracę z DJ-em 600 Volt, dzięki której jego wokal trafia na wydawnictwa takie jak „Szejsetkilovolt Produkcja“, „Styl Reprezentacji Pierwszej Ligi“, „Hip-Hop Raport“ czy „Raport 2000”. Produkcje tworzone wraz z DJ-em 600 Volt przynoszą Chadzie szacunek i uznanie wśród szerokiej publiczności, a także u krytyków związanych ze środowiskiem rapu.

Trzy lata później, muzyk rozpoczyna pracę w duecie z białostockim artystą Pihem. Ogromne zaangażowanie obydwu raperów przynosi w 2003 roku krążek „O Nas, Dla Was”, który odbija się głośnym echem w środowisku gwarantując pozytywne oceny i bardzo duże uznanie u fanów. Produkcja bardzo szybko staje się wliczana do klasyków polskiego hiphopu.

W 2009 roku Chada zostaje aresztowany, a sąd wyznacza karę 22 miesięcy pozbawienia wolności. Planowany solowy „Proceder” przesuwa się w czasie, bowiem możliwości promowania płyty stają się mocno ograniczone. Wytwórnia Step Records wydaje oficjalne zaświadczenie dla fanów o zmianie daty wydania produkcji, a Tomasz Chada osadzony zostaje w bydgoskim więzieniu, z którego wychodzi dopiero po roku. Płyta pojawia się jednak na rynku i mimo braku szansy na promocję własnego krążka, ten okazuje się wydawniczym i muzycznym sukcesem. Pochodzące z albumu single „Na Tych Osiedlach”, „Nie Byłoby Tematu”, „Czas Rozliczeń” i „Chada Puszcza w Miasto Solo” realizowane są w opolskim Studio Kurnik, a fani mogą wraz z płytą zakupić koszulki i bluzy sygnowane tytułem produkcji.

Popularność Chady rośnie z powodu specyficznego stylu, jakim się posługuje. Bardzo często w swoich utworach opisuje próby przetrwania w wielkim mieście, miejscu bez moralności, ciągłej walce, życiu na marginesie czy dwulicowości ludzi. Wszystkie treści opiera na wątkach autobiograficznych, co powoduje, że historie stają się znacznie bardziej wiarygodne. Chada często wykorzystuje także „name-dropping”, inspirowane muzykami ze Stanów Zjednoczonych powtarzanie nazwisk muzyków lub osób znanych czy związanych z branżą. Mimo wydania tylko dwóch płyt, raper często pojawia się gościnnie w kawałkach innych artystów, dzięki czemu nadal jest pozytywnie odbierany przez fanów i wciąż jest o nim głośno.