Aby zapewnić najwyższą jakość usług wykorzystujemy informacje przechowywane w przeglądarce internetowej.
Sprawdź cel, warunki przechowywania lub dostępu do nich w Polityce Prywatności.
 
 
 

Top Artyści

Legenda

 • Dodany komentarz
  Dodany komentarz
 • Dodany tekst
  Dodany tekst
 • Poprawka tekstu
  Poprawka tekstu
 • Dodane video
  Dodane video
 • Dodany do ulubionych
  Dodany do ulubionych
 • Dodany TAG
  Dodany TAG
 • Uzupełniona metryczka
  Uzupełniona metryczka
 
teksty wg wykonawców
A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź 1 2 3 4 5 6 7 8 9 0
◄ poprzednia
1 2 3 4 5 6 7 8

Coldplay

 - Biografia

Coldplay - Every Teardrop Is A WaterfallNazwa: Coldplay
Pochodzenie: Londyn, Anglia
Rok założenia: 1996
Gatunek: rock alternatywny, indie-rock, brit pop
Wytwórnia: Parlophone, Capitol Records, EMI
Sprawdź w empik.com: Coldplay

Coldplay to brytyjska grupa muzyczna, która wykonuje alternatywny, brytyjski rock. Zespół ten tworzą Chris Martin, Jonny Buckland, Guy Berryman i Will Champion. Ten pierwszy spędza dzieciństwo w Devon, Buckland pochodzi z Walii, Berryman jest Szkotem, a Champion rodzi się w Southampton. Spotykają się w pierwszej połowie lat 90-tych w londyńskim college’u, a ich przyjaźń owocuje założeniem kapeli. Martin i Buckland tworzą razem teksty do nienagranych jeszcze kawałków, Berryman staje się basistą, a Champion zmienia swój instrument z gitary na perkusję i dołącza do rozpoczynającego działalność zespołu.

Grupa nagrywa pierwszy krążek pod tytułem „The Blue Room EP“ z trzema utworami, który wydają w pięciuset kopiach. Niewielka ilość egzemplarzy przynosi im niespodziewany rozgłos, który owocuje występem podczas Festiwalu In The City w Manchasterze w 1998 roku. To właśnie wtedy zauważa ich Simon Williams z wytwórni Fierce Panda. Niewiele później proponuje zespołowi wydanie singla pod tytułem „Brothers and Sisters“. Wydany kawałek prowadzi muzyków prosto do wydawnictwa Parlophone, z którym podpisują kontrakt. Coldplay staje się coraz bardziej znany i zbiera bardzo pozytywne opinie od krytyków, a także zyskuje wciąż nowe rzesze fanów.

Obecność w przeróżnych stacjach radiowych powoduje, że grupa ostatecznie decyduje się na wydanie swojego pierwszego, pełnego albumy studyjnego. Kapela rozpoczyna pracę z producentem Kenem Nelsonem i już w lipcu 2000 roku odbywa się premiera „Parachutes“. W ciagu pierwszego tygodnia, album sprzedaje się w nakładzie przekraczającym 70 tysięcy kopii i debiutuje na brytyjskich listach przebojów. Utwory "Trouble", "Yellow" oraz "Don't Panic" szybko przedostają się z Wysp do całej Europy, a potem do Stanów Zjednoczonych, gdzie zbierają podobne, bardzo pozytywne opinie fanów i krytyków. W USA płyta sprzedaje się w ponad milionowym nakładzie, a Coldplay, dzięki swoim nastrojowym utworom, zdobywa dwia nagrody Brit Awards 2001, wyróżnienia magazynów „Q“, „New Musical Express“ oraz nagrodę Grammy w kategorii Najlepszy Album Alternatywny.

Dwa lata później, na rynku ukazuje się drugi album kapeli, który nosi tytuł „A Rush of Blood to the Head“. Single promujące ten krążek to „In My Place“, „The Scientist“ oraz „Clocks“, a sama płyta jest zdecydowanie bardziej ostra i dynamiczna niż poprzednio wydane „Parachutes“. Wydawnictwo szybko debiutuje na amerykańskiej liście Billboard Hot 100 i zbiera podobne do poprzednika, nagrody i wyróżnienia. „A Rush of Blood to the Head“ otrzymuje nagrodę magazynu „Q“, a zespół zdobywa kolejną nagrodę Grammy w tej samej kategorii. W kwietniu 2005 roku singiel „Speed of Sound“ debiutuje na Billboard Hot 100 i promuje trzeci album zespołu, który jako „X&Y“ pojawia się w czerwcu tego samego roku. Czwarta płyta Coldplay ukazuje się na rynku trzy lata później – 16 czerwca 2008 roku. Zaisnpirowane malarstwem Fridy Kahlo, „Viva la Vida or Death and All His Friends“ jest tworzone we współpracy z Brianem Eno i Markusem Dravsem. Kapela, dzięku temu wydawnictwu, otrzymuje kolejne wyróżnienie od magazynu „Q“ i zdobywa aż trzy nagrody Grammy – Piosenka Roku, Album Roku oraz Najlepsze Zespołowe Wykonanie Pop.

Grupa Coldplay pierwszy raz pojawia się w Polsce podczas 10. edycji Open’er Festival w 2011 roku. W tym samym czasie zespół wydaje także kolejny album, który na rynku pojawia się pod tytułem „Mylo Xyloto“ i promują go single „Every Teardrop Is a Waterfall“, „Paradise“ oraz „Charlie Brown“. Coldplay pozostaje ciągle na wysokich miejscach światowych list przebojów i posiada na swoim koncie ponad 50 milionów sprzedanych egzeplarzy wydanych krążków.