Aby zapewnić najwyższą jakość usług wykorzystujemy informacje przechowywane w przeglądarce internetowej.
Sprawdź cel, warunki przechowywania lub dostępu do nich w Polityce Prywatności.
 
 
 

Top Artyści

Legenda

 • Dodany komentarz
  Dodany komentarz
 • Dodany tekst
  Dodany tekst
 • Poprawka tekstu
  Poprawka tekstu
 • Dodane video
  Dodane video
 • Dodany do ulubionych
  Dodany do ulubionych
 • Dodany TAG
  Dodany TAG
 • Uzupełniona metryczka
  Uzupełniona metryczka
 
teksty wg wykonawców
A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź 1 2 3 4 5 6 7 8 9 0
◄ poprzednia
1 2 3 4 5

Coma

 - Biografia

Coma - SymfonicznieNazwa zespołu: Coma
Pochodzenie: Łódź, Polska
Rok założenia: 1998
Gatunek: rock, rock alternatywny, post grunge
Wytwórnia: Sony BMG Poland, Mystic Production
Sprawdź w empik.com: Coma

Coma powstaje w 1998 roku w Łodzi, a za jej powołanie odpowiedzialni są gitarzysta Dominik Witczak i perkusista Tomasz Stasiak. Obydwaj występują wcześniej w grupie Ozoz, ale zaisnpirowani Illusion, Pearl Jam i Led Zeppelin, podejmują decyzję o stworzeniu nowej formacji. Niewiele później dołącza do nich Rafał Matuszak na basie, a potem także Wojciech Grenda. Próby kapeli, jeszcze bez wokalisty, odbywają się niedaleko zbiórek harcerskiego hufca, na których muzycy odkrywają talent Piotra Roguckiego, który zostaje zwerbowany do zespołu.

Jakiś czas później z zespołu odsunięty zostaje Grenda, a jego miejsce zajmuje gitarzysta Marcin Kobza i Coma rozpoczyna swoją działalność sceniczną. Pięć lat koncertowania przed coraz większą publicznością owocuje występami poza Łodzią i grupa pojawia się na scenie u boku Kazika, Sweet Noise, Acid Drinkers czy T.Love. W 2001 roku muzycy biorą udział w konkursie debiutów w Opolu, gdzie docierają do finału, a trzy lata później zajmują pierwsze miejsce podczas Festiwalu Rockowego w Węgorzewie.

W 2003 roku Coma podpisuje kontrakt z BMG Poland i już rok później na rynku pojawia się debiutancki album kapeli. „Pierwsze wyjście z mroku“ jest bardzo dobrze odebrane przez krytyków, a na koncerty Comy zaczynają ściągać tłumy publiczności. Zespół zyskuje ogromne rzesze fanów i płyta odnosi spektakularny sukces. Nagrywany w Łodzi i Gdańsku album, promowany jest między innymi przez single „Spadam“ i „Leszek Żukowski“, do których powstają także teledyski. Krążek bardzo dobrze oddaje specyfikę gatunku, którym para się Coma. Trudne, aczkolwiek trafne i głębokie teksty Roguckiego to wizytówka zespołu, który już rok po wydaniu swojego debiutu otrzymuje za niego statuetkę Fryderyka w kategorii album roku - rock. Wtedy też pojawiają się plany związane z drugim krążkiem. Zespół myśli o dwupłytowym wydawnictwie, na którym mają się pojawić bardzo długie, nawet dziesięcio- i piętnastominutowe kawałki. Lider grupy uważa bowiem, że najważniejsza dla zespołu jest treść, a tej czasami nie da się przekazać w prosty i okrojony sposób.

Ostatecznie krążek pojawia się wiosną 2006 roku i nosi tytuł „Zaprzepaszczone siły wielkiej armii świętych znaków“. I ty mrazem Coma zostaje nagrodzona Fryderykami – otrzymuje statuetki w kategorii album roku – rock/metal i jako zespół roku. W 2007 roku grupa supportuje Linkin Park i Pearl Jam podczas koncertu na Stadionie Śląskim w Chorzowie, a także występuje przed Toolem, Dir en grey i Fair To Midland na Metal Hammer Festival. W tym samym roku Coma otrzymuje także wyróżnienie publiczności Przystanku Woodstock i w ich ręce trafia Złoty Bączek.

Czerwiec 2008 roku przynosi zmiany w składzie kapeli. Tomasza Stasiaka zastępuje były perkusista Normalsów – Adam Marszałkowski. Już na jesieni grupie udaje się wydać kolejny album – „Hipertrofia“. Rogucki w tym dwupłytowym materiale chce opowiedzieć o człowieku, który jest obdarzony, ale także zagrożony, płynącym zewsząd nadmiarem.

Krażek to historia osoby, która z powodu ogromnej miłości do życia i wolności, wpada w tarapaty związane z rzeczywistością i moralnością. Za album ten odpowiedzialne jest Sony BMG i krążek bardzo szybko pokrywa się platyną. Dwa lata później ukazuje się kolejny materiał Comy „Excess“, a w roku 2011 grupa wydaje „Bez tytułu“, które pokrywa się złotem.