Aby zapewnić najwyższą jakość usług wykorzystujemy informacje przechowywane w przeglądarce internetowej.
Sprawdź cel, warunki przechowywania lub dostępu do nich w Polityce Prywatności.
 
 
 

Top Artyści

Legenda

 • Dodany komentarz
  Dodany komentarz
 • Dodany tekst
  Dodany tekst
 • Poprawka tekstu
  Poprawka tekstu
 • Dodane video
  Dodane video
 • Dodany do ulubionych
  Dodany do ulubionych
 • Dodany TAG
  Dodany TAG
 • Uzupełniona metryczka
  Uzupełniona metryczka
 
teksty wg wykonawców
A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź 1 2 3 4 5 6 7 8 9 0
◄ poprzednia
1 2 3 4 5

Doda

 - Biografia

DodaImię i nazwisko: Dorota Rabczewska
Pseudonim: Doda, Doda Elektroda
Data i miejsce urodzenia: 15 lutego 1984 roku, Ciechanów
Zawód: wokalistka, autorka tekstów
Gatunek: pop, pop-rock, rock
Instrument: fortepian
Działalność: od 2000
Wytwórnia: Universal Music
Sprawdź w empik.com: Doda

Dorota Rabczewska, szerzej znana jako Doda lub Doda Elektroda to urodzona 15 lutego 1984 roku w Ciechanowie, polska wokalistka muzyki pop. Jest córką Wandy i Pawła Rabczewskich. Od 1987 roku uczęszcza do ciechanowskiego przedszkola, a potem do Społecznej Szkoły Podstawowej. W tym samym czasie rozpoczyna naukę w Szkole Muzycznej w klasie fotepianu. Pierwszy raz publicznie występuje 9 maja 1992 roku, kiedy to na scenie pojawia się podczas Mini Listy Przebojów w Wojewódzkim Domu Kulutry w Ciechanowie. Dwa lata później występuje z grupą „Funny“ podczas Gali Ciechanowskiej, a także wygrywa Konkurs Piosenki Dziecięcej. W czerwcu 1996 roku bieże udział w „Powitaniu Lata w Gdańsku“ – imprezie, której organizatorem jest telewizja Polsat. Trenuje także lekkoatletykę, zdobywa brązowy medal Mistrzostwa Polski Juniorów oraz dwa złote medale podczas Wojewódzkich Mistrzostw Szkolnych w biegu na 1000 metrów, 600 metrów, skoku w dal i pchnięciu kulą. W 1997 roku rozpoczyna Studium Wokalne prowadzone przez Elżbietę Zapendowską, a rok później podejmuje współpracę z Teatrem Buffo i występuje między innymi w „Metro“ i „Przeżyj to sam“.

W 2000 roku nawiązuje współpracę z zespołem Virgin i już dwa lata później na rynku pojawia się krążek, który nosi tytuł taki sam jak nazwa grupy. Album ten promowany jest przez single „To Ty“ i „Mam tylko Ciebie“, a Doda otrzymuje nominację do Fryderyka w kategorii Nowa Twarz Fonografii. W tym samym roku roku bierze udział w „Barze“ – reality show, podczas którego trwania chce promować „Virgin“. W 2003 roku występuje w trzeciej edycji tego programu - „Bar III: Bez Granic“ i podczas otwarcia supportuje Lutricię McNeal. Rok później na półki trafia kolejny album grupy, który nosi tytuł „Bimbo“ i jest promowany przez single „Dżaga“, „Kolejny raz“ oraz „Nie zawiedź mnie“. W tym czasie, Rabczewska pojawia się także w programach Szymona Majewskiego i Kuby Wojewódzkiego. „Bimbo“ sprzedaje się w nakładzie przekraczającym 10 tysięcy kopii. W 2005 roku, Virgin kręci w Paryżu klip do singla „Nie zawiedź mnie“, a niedługo potem z grupy odchodzą Krzysztof Najman i Piotr Pawłowski, których miejsce zajmują Łukasz Damm i Piotr Matysiak. Zespół występuje na Gali Sopot Festival, gdzie otrzymuje Słowika Publiczności za wykonanie kawałka „Znak pokoju“ i interpretacji „O mnie się nie martw“ Katarzyny Sobczyk. 17 października 2005 na rynek trafia trzeci, studyjny album zepsołu, pod tytułem „Ficca“. Podczas trasy promującej krążek – „Ficca Tour“ – Virgin odwiedza 20 największych miast w Polsce. Także w 2005 roku, zespół pojawia się na Koncercie Sylwestrowym w TVP 2, gdzie występuje obok Krzystszofa Krawczyka i grupy Blue Cafe. „Ficca“ cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem, a w 2006 roku grupa otrzymuje Telekamerę w kategorii Muzyka.

Doda kręci także teledysk do singla „2 bajki“ oraz użycza swojego głosu postaci Abby, dubbingując animowany film pod tytułem „Asterix i Obelix“. Niedługo potem przechodzi poważną operację kręgosłupa, jednak pojawia się na scenie już podczas Sopot Festival 2006, gdzie bierze udział w Małym Konkursie na Przebój Lata, rezygnując ze starcia w głównym plebiscycie. Niedługo potem, na półki trafia reedycja albumu „Ficca“, gdzie dołączone jest DVD z materiałami video z dzieciństwa wokalistki. Singiel „Szansa“ otrzymuje nagrodę MTV za Najlepszy Polski Teledysk, a Doda zasiada w jury programu „Shibuya“. Rabczewska otrzymuje także nominację do Złotych Dziobów w kategorii Wykonawca Roku i wyrusza w trasę koncertową do Stanów Zjednoczonych. W tym samym roku, Tomasz Lubert rozwiązuje zespół Virgin, a Doda rozpoczyna karierę solową.

Współpracuje wtedy z gitarzystą Sebastianem Piekarkiem i występuje podczas Koncertu Finałowego XXVIII Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Wtedy też w sieci startuje strona internetowa artystki – doda.net.pl, a niedługo potem pojawia się singiel „Katharsis“. Doda podpisuje kontrakt z Universal Music i 18 lipca 2007 roku wydaje album „Diamond Bitch“, który sprzedany w nakładzie 45 tysięcy egzemplarzy, zdobywa status platyny. Wokalistka wyrusza w trasę koncertową promującą krążek i w tym samym roku prowadzi z Magdą Mołek 44. Międzynarodowy Sopot Festival, a także zasiada w jury programu „Gwiazdy tańczą na lodzie“. Również w 2007 roku pojawia się na okładce październikowego numeru magazynu „Playboy“ oraz zdobywa wiele wyróżnień – jako Artystka Roku, Image Roku, a także za Teledysk Roku podczas plebiscytu VIVA Comet, a także jako Najlepszy Polski Wykonawca podczas MTV Europe Music Awards i w kategoriach Medialna Osobowość Roku oraz Teledysk Roku w plebiscycie Złote Dzioby. Wtedy też na rynku pojawia się reedycja solowego albumu Dody, gdzie dołączone zostają utwory "Like a Virgin", "Katharsis" i "Nie daj się" w wersji karaoke, a także DVD zawierające 10 teledysków artystki i 16 krótkich urywków z dzieciństwa piosenkarki.

2 października 2008 roku otrzymuje cztery nagrody na gali VIVA Comet w kategoriach: Artystka Roku, Image Roku, Teledysk Roku oraz Charts Award. Wokalistka zdobywa w ten sposób najwięcej wyróżnień w historii plebiscytu. 8 listopada tego samego roku, Rabczewska gra koncert na scenie Sali Kongresowej i jest to pierwszy taki występ w solowej karierze piosenkarki. Wtedy także staje się twarzą promującą kolekcję ubrań firmy BigStar. Niedługi czas później decyduje się na zmianę wizerunku scenicznego i stawia na stonowane stroje zapowiadające bardziej rockowy image. Po raz drugi w karierze zdobywa nagrodę dla Najlepszego Polskiego Wykonawcy podczas MTV Europe Music Awards i jako pierwszy polski artysta kwalifikuje się do finałowej piątki w kategorii Najlepszego Europejskiego Wykonawcy zdobywając w Berlinie drugie miejsce. W listopadzie rozstaje się ze swoja managerką Mają Sablewską i odbiera trzy nagrody podczas Telekamer 2010. 30 maja 2011 roku na rynku pojawia się album „7 pokus głównych“, a 9 grudnia zdobywa status platynowej płyty.

Doda współpracuje z magazynem „Maxim“ jako felietonistka. Jest uhonorowana stauetką Osobowość Roku 2011 za działalność charytatywną. Inspiruje się takimi artystami jak Bajm, Wanda i Banda, Skunk Anansie czy Bon Jovi. W jej twórczości widać także wpływy takich zespołów rockowych jak Vixen czy Vanilla Ninja. Rabczewska sama pisze teksty do swoich utworów, a w swojej twórczości nawiązuje do własnych przeżyć, a także do silnych uczuć miłości lub smutku.