Aby zapewnić najwyższą jakość usług wykorzystujemy informacje przechowywane w przeglądarce internetowej.
Sprawdź cel, warunki przechowywania lub dostępu do nich w Polityce Prywatności.
 
 
 

Top Artyści

Legenda

 • Dodany komentarz
  Dodany komentarz
 • Dodany tekst
  Dodany tekst
 • Poprawka tekstu
  Poprawka tekstu
 • Dodane video
  Dodane video
 • Dodany do ulubionych
  Dodany do ulubionych
 • Dodany TAG
  Dodany TAG
 • Uzupełniona metryczka
  Uzupełniona metryczka
 
teksty wg wykonawców
A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź 1 2 3 4 5 6 7 8 9 0
◄ poprzednia
1 2 3 4 5 6 7

Edyta Górniak

 - Biografia

Edyta Górniak - PerłaImię i nazwisko: Edyta Anna Górniak
Data i miejsce urodzenia: 14 listopada 1972, Ziębice
Zawód: wokalistka, autorka tekstów
Gatunek: pop, dance
Działalność: 1989
Wytwórnia: Orca Ltd, Pomaton EMI, EMI Music, Virgin Records, Fonografika, EG.Production, Agora SA, Anaconda Productions
Sprawdź w empik.com: Edyta Górniak

Edyta Górniak urodzona 14 listopada w 1972 roku w Ziębicach już od dziecka interesuje się muzyką. Pierwszy raz na scenie pojawia się występując w programie Zbigniewa Górnego – „Śpiewać każdy może” w 1989 roku. To właśnie wtedy zostaje zauważona i niedługo potem otrzymuje zaproszenie na „Debiuty” podczas Festiwalu w Opolu. Śpiewa wtedy piosenkę pod tytułem „Zły chłopak“ z repertuaru Lory Szafran. Jej występ owocuje dalszym rozwojem kariery i przez następne cztery lata współpracuje z teatrem Buffo. Pojawia się w musicalu „Metro“ oraz dwóch innych przedstawieniach muzycznych. Jedno z nich to „Do grającej szafy grosik wrzuć” - produkcja z polskimi, popowymi hitami z czasu rock’n’rolla.

Na deskach pojawia się także podczas wystawiania musicalu „Brel” – przedstawienia z polskimi wersjami piosenek tworzącego we Francji belgijskiego barda Jacques’a Brela. W 1993 roku Górniak bierze udział w Festiwalu Krajów Nadbałtyckich w Karlshamn, gdzie udaje jej się zdobyć trzecią nagrodę podczas finału. Naprawdę duży rozwój jej kariery to rok 1994. Wtedy też piosenkarka bierze udział w konkursie Eurowizji w Dublinie. Zajmuje tam nie tylko drugie miejsce, ale staje się także pierwszą artystką z Polski, która bierze udział w tym festiwalu. Kawałek pod tytułem „To nie ja”, z którym występuje, osiąga pierwsze miejsca list przebojów, jest znany w całej Europie, a także staje się wizytówką wokalistki. Wtedy też Górniak rozpoczyna pracę nad pierwszą, solową płytą.

W tym samym roku piosenkarka podpisuje kontrakt płytowy z wytwórnią fonograficzną, a w 1995 ukazuje się jej debiutancki album pod tytułem „Dotyk”. Krążek promuje utwór o tym samym tytule i szybko wspina się na szczyty list muzycznych. Płyta już w trzy dni po premierze osiąga status złotej, a w dwa miesiące pokrywa się platyną. To właśnie za to wydawnictwo Edyta Górniak otrzymuje Fryderyka w kategorii Fonograficzny Debiut Roku. Wtedy też pojawia się na koncertach promujących płytę, a tournee zostaje uwieńczone występem w Sali Kongresowej. Wtedy to piosenkarka ogłasza przerwę w swojej działalności artystycznej, ale już rok później podpisuje w Londynie kontrakt z wytwórnią EMI International i zobowiązuje się nagrać pięć albumów. Producentem zostaje wtedy Christopher Neil, a w 1997 roku do rozgłośni radiowych trafia nowy singiel wokalistki – „When you come back to me“, który odrazu osiąga sukces.

Miesiąc później na półki trafia kolejny krążek artystyki, który nosi tytuł po prostu „Edyta Górniak“. Płyta zdobywa uznanie w całej Europie, a w Polsce bardzo szybko pokrywa się złotem, by za chwilę otrzymać status platyny. W 1996 roku Górniak otrzymuje propozycję wykonania hymnu XXVI Letnich Igrzysk Olimpijskich w Atlancie, a także współpracuje z wytwórnią Walta Disneya przy polskich wersjach piosenek z „Pocahontas“ i „Mulan“. Rok później, wraz z Mietkiem Szcześniakiem, artystka nagrywa „Dumkę na dwa serca“, która trafia na soundtrack polskiej produkcji „Ogniem i mieczem“.

W 2002 roku na półki trafia „Perła“. Album, który zostaje nagrany na Wyspach, ale także w Stanach Zjednoczonych. Premiera w całej Europie odbywa się tego samego dnia, ale to do Polski trafia specjalna, dwupłytowa edycja krążka. Polska wersja albumu zawiera oryginalne, angielskie wykonania utworów z tej płyty, ale znaleźć na niej można także te same kawałki wykonane po polsku. Rok później Górniak wydaje kolejny krążek pod tytułem „Invisible“, która poświęca amerykańskiej wokalistce Aaliyah.

Dopiero w roku 2007 pojawia się następny album artystki – „EKG“, które promują single „Loving You“ i „List“. Tak jak poprzednie albumu Edyty Górniak i ten bardzo szybko osiąga status platynowego krążka. 60-lecie EMPIK-u zaowocowało kilkoma nagordami dla piosenkarki - uhonorowana zostaje statuetką jako Najważniejsza osobowość ostatnich 60 lat oraz otrzymuje wyróżnienie w kategorii Najważniejsza płyta ostatnich 60 lat za jej debiutancki longplay – "Dotyk". Niedługo potem jej utwór "To nie tak jak myślisz" trafia na soundtrack do filmu "To nie tak jak myślisz, kotku". Górniak współpracuje także z telewizją POLSAT i zasiada w jury programu „Jak oni śpiewają“.