Aby zapewnić najwyższą jakość usług wykorzystujemy informacje przechowywane w przeglądarce internetowej.
Sprawdź cel, warunki przechowywania lub dostępu do nich w Polityce Prywatności.
 
 
 

Top Artyści

Legenda

 • Dodany komentarz
  Dodany komentarz
 • Dodany tekst
  Dodany tekst
 • Poprawka tekstu
  Poprawka tekstu
 • Dodane video
  Dodane video
 • Dodany do ulubionych
  Dodany do ulubionych
 • Dodany TAG
  Dodany TAG
 • Uzupełniona metryczka
  Uzupełniona metryczka
 
teksty wg wykonawców
A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź 1 2 3 4 5 6 7 8 9 0
◄ poprzednia
1 2 3 4 5 6

Eldo

 - Biografia

Imię i nazwisko: Leszek KaźmierczakEldo - Nie pytaj mnie o nią
Pseudonim: Eldo, Eldoka
Data i miejsce urodzenia:  27 lipca 1979, Warszawa, Polska
Zawód: raper, autor tekstów, producent
Gatunek: hiphop, rap
Działalność: od 1997
Wytwórnia: My Music, Blend Records, T1-Teraz, EmbargoNagrania, Frontline Records
Sprawdź w empik.com: Eldo

Eldo, albo raczej Leszek Kaźmierczak, znany także jako Eldoka to warszawski raper pochodzący ze stołecznego Bemowa. Rodzi się 22 lipca 1979 roku i jego początkowy związek z kulturą hiphopu wiązał się z breakdancem i graffiti. Rapem zaczyna interesować się w 1997 roku, gdy ma szansę na żywo usłyszeć Molestę i Trzyha podczas Rap Day. Nieznacznie później, wraz z Jotuze zakłada formację Grammatik, która pojawia się najpierw na nielegalnym krążku Camey Studio, a potem wydaje swój pierwszy album pod tytułem „EP “ Wtedy także do grupy dołącza Noon i Ash, a współpraca owocuje kolejnym krążkiem „Światła miasta“. Kariera składu nabiera tempa, drugi longplay sprzedaje się w ilości przekraczającej 30 tysięcy egzemplarzy, ale ostatecznie z grupy odchodzi instrumentalista Noon i raper Ash, a Grammatik zawiesza swoją działalność.

To czas, w którym Eldo rozpoczyna swoją solową działalność. W 2001 roku premierę ma film dokumentalny „Blokersi“, w którym pojawia się raper. Wcześniej wyraża się on dość dosadnie na temat polskiej branży hiphopowej w produkcji MTV Polska – „Mówią Bloki 2“. Zdanie Eldoki nie spotyka się z dobrym przyjęciem, co doprowadza do bitwy na słowa pomiędzy Obrońcami Tytułu (Eldo, Pezet, Noon, Dena, Praktik, DJ Romek, Parker, Pudel i Kret), a GibGibon Składem (Tede, WSZ & CNE).Wtedy także na rynku pojawia się pierwszy solowy krążek rapera. „Opowieść o tym, co dzieje się naprawdę“ stworzone zostaje we współpracy z Pezetem, Dizkritem, Sokołem, Wigorem i Echem, a za produkcję całości odpowiedzialni są Dena i DJ Twister. Album trafia na rynek nakładem wytwórni T1-Teraz.

Dwa lata później na półkach pojawia się już kolejna płyta artysty. „Eternia“ promowana jest przez single „Mędrcy z kosmosu“, Tylko Słowo“ i noszący tę samą nazwę, co krążek, kawałek pod tytułem „Eternia“. Bitami zajęli się ty mrazem Ajron, Zjawin, Supra, Wich, Webber i Joter, a gościnny udział przy nagrywaniu materiału wzięli Pjus, Nuno oraz czeski zespół Indy & Wich. W 2004 roku po odnowieniu działalności Grammatika, grupa wypuszcza „Reaktywację“, a rok później, długo wyczekiwany przez fanów, pełen krążek pod tytułem „3“.

Wiosną 2006 roku na rynek trafia, wydana przez Frontline Records, płyta „Człowiek, który chciał ukraść alfabet“. Nagrana wraz z duetem producenckim Bitnix zawiera w sobie nowe połączenie hiphopu z innymi gatunkami muzycznymi, takimi jak drum’n’bass, jazz czy neo soul. Z artystami działają między innymi Mista Pita, Krzysztof Ścierański, Daniel Drumz, Flexxip, Jimson czy Smarki Smark. Stylistycznie różnorodną płytę promuje kawałek „Diabeł na oknie“, a niewiele po wypuszczeniu tego krążka, Eldo decyduje się na zmiane wytwórni. Kontrakt zostaje podpisany z My Music Group, co owocuje wydaną w 2007 roku płytą „27“.

Tytuł nawiązuje do dnia urodzin i wieku artysty, a sam album utrzymuje się długo na liście OLiS i jest nominowany do nagrody SuperJedynek. Wtedy też Grammatik wypuszcza swój pożegnalny longplay „Podróże“. Zimą 2008 roku Eldoka wydaje krążek „Nie pytaj o nią“ promowany przez singiel o tym samym tytule. Na płycie gościnnie pojawia się Hi-Fi Banda. Dwa lata później artysta wraz z Pelsonem i Włodim powołuje do działania projekt Parias, a latem wypuszcza kolejny solowy album pod tytułem „Zapiski z 1001 Nocy“. To wydawnictwo promuje kawałek „Pożycz mi płuca“, a sama płyta zajmuje pierwsze miejsce notowania OLiS.