Aby zapewnić najwyższą jakość usług wykorzystujemy informacje przechowywane w przeglądarce internetowej.
Sprawdź cel, warunki przechowywania lub dostępu do nich w Polityce Prywatności.
 
 
 

Top Artyści

Legenda

 • Dodany komentarz
  Dodany komentarz
 • Dodany tekst
  Dodany tekst
 • Poprawka tekstu
  Poprawka tekstu
 • Dodane video
  Dodane video
 • Dodany do ulubionych
  Dodany do ulubionych
 • Dodany TAG
  Dodany TAG
 • Uzupełniona metryczka
  Uzupełniona metryczka
 
teksty wg wykonawców
A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź 1 2 3 4 5 6 7 8 9 0
◄ poprzednia
1 2 3 4 5 6 7

Hey

 - Biografia

Nazwa zespołu: HeyHEY - Live!
Pochodzenie: Szczecin, Polska
Rok założenia: 1992
Gatunek: rock
Wytwórnia:  Izabelin Studio, PolyGram Polska, Universal Music Polska, Warner Music Poland, Sony BMG
Sprawdź w empik.com: Hey

Wszystko zaczyna się w 1992 roku w Szczecinie. To własnie wtedy do młodej Kasi Nosowskiej dzwoni Piotr Banach, który proponuje jej założenie zespołu, który przybiera nazwę Hey. Do grupy dołącza także Jacek Chrzanowski, Marcin Żabiełowicz, a także Rober Ligiewicz. Już miesiąc po powstaniu grupa pojawia się w Jarocinie i tam, zauważona przez media, otrzymuje II nagrodę w plebiscycie dziennikarzy. Razem z nimi, kapelą interesuje się także Katarzyna Kanclerz, a ta znajomość owocuje podpisaniem kontraktu z Izabelin Studio.

Rok później Hey wykonuje swój sztandarowy utwór „Moja i Twoja nadzieja“. Dzieje się to podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w 1993 roku, a miesiąc po wydarzeniu, singiel trafia na krążek „Fire“. Album spotyka się z bardzo pozytywnym przyjęciem, spontaniczny sukces powoduje wyruszenie w trasę koncertową, która sięga także do Danii i Francji. W tym samym roku Hey pojawia się na akustycznym koncercie realizowanym podczas występów polskiej czołówki rockowej w Opolu. Sprzedaż płyt bardzo szybko przekracza sto tysięcy egzemplarzy, a grupa decyduje się na specjalną Trasę Złotej Płyty „Fire“.

Na rynku pojawia się wtedy kaseta VHS z udokumentowaniem tego wydarzenia, a zespół rozpoczyna pracę nad kolejnym materiałem nagraniowym. 25 kwietnia 1994 roku na półki trafia „HO!“, które rozchodzi się w zaskakującym tempie i w kilka dni po premierze pokrywa się złotem. Ten rok to także rok nagród i fenomenalnej koncertowej trasy rekordów – tak bowiem muzycy nazywają promującą „Ho“ trasę 30 występów. W sierpniu podczas festiwalu w Sopocie, Hey otrzymuje od Telewizji Polskiej nagrodę za całokształt twórczości.

Wtedy też odbywa się najważniejszy koncert kapeli – „Live“ zorganizowany we współpracy z brytyjską MTV. Wydarzenie odbywa się w katowickim Spodku i to właśnie podczas jego trwania, grupa Hey otrzymuje platynowy krążek za „Ho“ sprzedane w ilości przekraczającej 330 tysięcy kopii. Dokumentacja pojawia się na płycie „Live!“, a uczestnicy koncertu otrzymują specjalne wydawnictwo kasetowe z niepublikowanymi nagraniami muzyków.

W 1995 roku artyści pojawiają się ze swoją twórczością w Stanach Zjednoczonych, a w Polsce, zaraz po koncercie „7 kobiet na 8 marca“, w którym Hey bierze udział, na rynek trafia minialbum „Heledore“. Jesienią tego roku na półkach pojawia się „?“ – krążek promowany przez singiel „Anioł“. Nosowska wtedy spodziewa się dziecka i chwilowo skupia się na solowej karierze. Hey wraca na scenę dwa lata później i robi to w bardzo dobrym stylu. Wraca bowiem z „Karmą“ – albumem, który staje się swoistym hołdem złożonym latom 60-tym. To właśnie stąd pochodzi „Katasza“, a fani odbierają całe wydawnictwo bardzo entuzjastycznie.

Rok 1997 to także czas ogromnej powodzi, która nawiedziła Polskę. Wtedy to wydana zostaje płyta-cegiełka pod tytułem „Moja i Twoja nadzieja“, na której pojawiają się nowe aranżacje tego kawałka (między innymi wykonywana przez wokalistów zrzeszonych w Universal Music Polska, a także przez Annę Marię Jopek). Wtedy także w stolicy organizowany jest ogromny koncert na rzecz powodzian, podczas którego zlicytowany zostaje Fryderyk Kasi Nosowskiej, z którego dochód przeznaczony zostaje na rzecz ofiar. 4 maja 1999 roku ukazuje się „Hey“ – album, który ma być ostatním wydawnictwem związanym z Universalem. Wtedy także z grupy odchodzi Piotr Banach, a sam zespół chce zejść ze sceny po zakończeniu trasy koncertowej. Banacha zastępuje Paweł Krawczyk, którego gitarę publiczność przyjmuje życzliwie.

Rok 2000 wiąże się znów z solową karierą wokalistki, ale już rok później kapela pojawia się na Woodstocku. Jesienią na portalu internetowym Hey ma miejsce premiera singla „Cisza, ja i czas“, który staje się promocją krążka „[sic!]“. W między czasie muzycy wypuszczają także projekt „Niepokonani“, który jest trzypłytową kompilacją „Fire“ i największych hitów artystów. W 2002 roku Hey znów zostaje zasypane nagrodami i propozycjami występów. Wiosną otrzymuje bowiem Fryderyka w kategorii Najlepsza Płyta Roku – Rock, a także występuje w Czechach, na Woodstocku i podczas jubileuszowej trasy koncertowej. To właśnie z niej powstaje dokumentacja wydana jako „Koncertowy“.

Jesienią 2003 roku na rynku pojawia się siódmy longplay kapeli. „music, music“ promowany przez „Muka!“ składa się z utworów, których tytuły rozpoczynają się na literę „m“. Nieznacznie później, Nosowska odbiera kolejnego Fryderyka w tej samej kategorii, w której nagrodę zdobyła kilka lat wstecz. Grupa znów pojawia się na Przystanku Woodstock, a rok później wypuszcza kolejny materiał nagraniowy, czyli „Echosystem“. Hey organizuje także koncert MTV Unplugged, który wydany na CD i DVD sprzedaje się w nakładzie przekraczającym 100 tysięcy kopii.

W 2009 roku ukazuje się „Miłość! Uwaga! Ratunku! Pomocy“ – krążek, tworzony we współpracy z Marcinem Borysem, jest najbardziej lekkim i alternatywnym wdawnictwem w dorobku Hey. Promowany przez trasę koncertową sygnowaną tytułem albumu, projekt sprzedaje się w ogromnym nakładzie i dwukrotnie pokrywa się platyną. Rok później na półki trafia reedycja płyty, a razem z nią zupełnie świeże wydawnictwa – zremasterowane reedycje wszystkich poprzednich albumów z całego okresu działalności twórczej Hey.