Aby zapewnić najwyższą jakość usług wykorzystujemy informacje przechowywane w przeglądarce internetowej.
Sprawdź cel, warunki przechowywania lub dostępu do nich w Polityce Prywatności.
 
 
 

Top Artyści

Legenda

 • Dodany komentarz
  Dodany komentarz
 • Dodany tekst
  Dodany tekst
 • Poprawka tekstu
  Poprawka tekstu
 • Dodane video
  Dodane video
 • Dodany do ulubionych
  Dodany do ulubionych
 • Dodany TAG
  Dodany TAG
 • Uzupełniona metryczka
  Uzupełniona metryczka
 
teksty wg wykonawców
A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź 1 2 3 4 5 6 7 8 9 0
◄ poprzednia
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... 22

Jacek Kaczmarski

 - Biografia

Imię i nazwisko: Jacek KaczmarskiJacek Kaczmarski - ze sceny
Data i miejsce urodzenia: 22 marca 1957, Warszawa, Polska
Zawód: piosenkarz, gitarzysta, autor tekstów, poeta, prozaik, dziennikarz
Gatunek: poezja śpiewana, piosenka autorska
Sprawdź w empik.com: Jacek Kaczmarski

Jacek Kaczmarski rodzi się 22 marca 1957 roku w Warszawie. Zanim jeszcze kończy studia polonistyczne na Uniwersytecie Warszawskim, żywo interesuje się literatura i muzyką. W wieku 15 lat pisze swój pierwszy tekst do piosenki „Wydarzenie w knajpie”, jednak karierę artystyczną rozpoczyna w latach 70-tych. Wtedy to udaje mu się zdobyć wyróżnienia podczas Festiwali Piosenki Studenckiej w Krakowie, a także Piosenki Prawdziwej w Gdańsku. Nastawienie do własnej twórczości owocuje podjęciem współpracy scenicznej z Przemysławem Gintrowskim znanym z Kabaretu Pod Egidą. 1979 rok to już przygotowania do poważnego projektu „Mury”. Kaczmarski pracuje nad nim wraz z Gintrowskim i Zbigniewem Łapińskim, a efektem współpracy są występu w całym kraju. Rok później zdobywa nagrodę dziennikarzy podczas opolskiego Festiwalu, a w 1981 roku otrzymuje tam nagrodę kabaretową.

Kiedy w Polsce wprowadzony zostaje stan wojenny, Jacek Kaczmarski przebywa we Francji. Wtedy już zostaje na emigracji, gdzie podejmuje współpracę z Radiem Wolna Europa i koncertuje na Starym Kontynencie, ale także w Stanach Zjednoczonych i Australii. Sam siebie określa jako „krnąbrnego sługę sentymentalnej panny S.”. Ma na myśli oczywiście Solidarność, której bardem zostanie znacznie później. Po powrocie do Polski w 1990 roku odbywa widowiskową trasę koncertową po całym kraju, a na rynek trafia wydana przez niego płyta „Wojna postu z karnawałem”. Cztery lata później na półkach pojawiają się kolejne albumy Kaczmarskiego, czyli „Sarmatia” oraz „Szukamy stajenki”- kompilacja nagranych kolęd i pastorałek. Także w 1994 roku Jacek spełnia się jako pisarz i wydaje pierwszą książkę – autobiograficzną powieść pod tytułem „Autoportret z kanalią”.

Rok później decyduje się na wyjazd do Australii, gdzie skupia się na pracy nad nowym materiałem. W 1997 roku udaje mu się wypuścić album „Między nami”, a dwa lata później krążek „Dwie skały”. Nadal pisze, co owocuje takimi pozycjami jak „Plaża dla psów” wydana w 1998 roku, „O aniołach innym razem” z 1999 roku oraz „Napój Ananków” z 2000 roku. Dwa lata po premierze „Napoju” u Kaczmarskiego wykryty zostaje rak krtani. Artysta przechodzi operację w Innsbrucku, a w Polsce odbywają się liczne koncerty charytatywne, w których udział biorą między innymi Zbigniew Hołdys, Krzysztof Daukszewicz, Lora Szafran, Ryszard Rynkowski, T.Love, Kabaret Moralnego Niepokoju czy Marcin Daniec. Ostatecznie Jacek Kaczmarski po ciężkiej chorobie umiera 10 kwietnia 2004 roku.