Aby zapewnić najwyższą jakość usług wykorzystujemy informacje przechowywane w przeglądarce internetowej.
Sprawdź cel, warunki przechowywania lub dostępu do nich w Polityce Prywatności.
 
 
 

Top Artyści

Legenda

 • Dodany komentarz
  Dodany komentarz
 • Dodany tekst
  Dodany tekst
 • Poprawka tekstu
  Poprawka tekstu
 • Dodane video
  Dodane video
 • Dodany do ulubionych
  Dodany do ulubionych
 • Dodany TAG
  Dodany TAG
 • Uzupełniona metryczka
  Uzupełniona metryczka
 
teksty wg wykonawców
A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź 1 2 3 4 5 6 7 8 9 0
◄ poprzednia
1 2 3

Jeden Osiem L

 - Biografia

Jeden Osiem L - SłuchowiskoNazwa zespołu: Jeden Osiem L
Pochodzenie: Płock, Polska
Rok założenia: 1998
Gatunek: hiphop
Wytwórnia: UMC Records, Universal, MyMusic
Sprawdź w empik.com: Jeden Osiem L

Początek istnienia grupy przypada na rok 1998. Wtedy tworzą ją Siwy i Łukasz – dwaj raperzy płockiego pochodzenia, którzy nagrywają tylko dla kręgu swoich znajomych. Nastolatkowie swoje pierwsze nagrania tworzą w wyniku fascynacji kulturą hiphopu, a także z powodu chęci wyrażenia opinii na temat otaczającej ich rzeczywistości. Kawałki pochodzące z tamtego okresu, nagrywane przy użyciu magnetofonu kasetowego Kasprzak nie ukazują się jednak publicznie i dopiero rok 2001 przynosi zmiany w karierze młodych raperów.

Wtedy to muzycy wypuszczają utwór „Dtx”, za który produkcyjnie odpowiedzialny jest Meter związany z inną płocką grupą - Bonifontis. W tym czasie także do składu dołączają Paczkoś oraz Gmura i wraz z nimi, zaraz po premierze swojego pierwszego kawałka, raperzy grają koncert na antenie lokalnej stacji radiowej podczas audycji Klan. Impreza odbywa się w jednym z płockich klubów „Pub 26”, w którym gromadzi się całe środowisko hiphopowe tego miasta. To właśnie wtedy muzycy zostają zauważeni, a ich producentem staje się Tofson – miłośnik gitary i rockman, nijak nie związany z kulturą rapu. Współpraca z Tofsonem rozpoczyna się od nagrania przez niego muzyki do utworu „Kiedyś było inaczej”, który odbija się mocnym echem wśród słuchaczy, a Jeden Osiem L poważnie startuje z pracą nad pierwszym, pełnym materiałem muzycznym.

Latem 2002 roku grupa otrzymuje propozycję zagrania koncertu poza rodzinnym Płockiem. Raperzy zbierają słowa uznania i stają się znani coraz szerszej publiczności. W lutym kolejnego roku ekipę Jeden Osiem L opuszcza jednak Gmura, który mimo ogromnego wkładu w rozwój zespołu, decyduje się na realizowanie solowego materiału. Wtedy też płockimi muzykami zaczyna interesować się poznańska UMC Records i praca nad materiałem nabiera dużego tempa. Raperzy pracują w Dillegal Studio – Oborniki WLKP, gdzie korzystając z gościnności Donia związanego ze składem Ascetoholix, skupiają się na nagraniach.

Ostatecznie jesienią 2003 roku na półkach pojawia się pierwszy album Jeden Osiem L pod tytułem „Wideoteka”. Krążek promowany przez kawałek „Jak zapomnieć” odnosi ogromny komercyjny sukces, a muzycy stają się sławni w całym kraju. W utworze pojawia się jednak kilkusekundowy sampel z piosenki „Overcome” amerykańskiej grupy LIVE. Skutkuje to oskarżeniem płocczan o plagiat, na który w odpowiedzi raperzy wydają oficjalne oświadczenie tłumaczące, iż sukces singla opiera się na treści tekstu, a nie użytym bicie, przy czym muzyka hiphopowa opiera się często na zapożyczeniach. Album to zbiór starszych i zupełnie świeżych produkcji grupy, a poza samymi raperami, na krążku można usłyszeć damskie wokale, a także popis umiejętności DJ Hen’a. Wydawnictwo bardzo szybko pnie się w górę list przebojów i pokrywa złotem, a Jeden Osiem L otrzymuje propozycję sześciu koncertów w Stanach Zjednoczonych.

Po tak wielkim sukcesie komercyjnym, muzycy decydują się na założenie własnego studio nagraniowego Pod Napięciem, gdzie rozpoczynają także pracę nad drugim krążkiem. W 2005 roku, po podpisaniu kontraktu z Universal Music Polska, na rynku pojawia się „Słuchowisko” – świeży materiał grupy, który promowany jest przez kawałki „Jest Tak” oraz „Pytam kiedy” – nominowany do konkursu Premier na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, a także „Smak zwycięstwa”, z którym zespół występuje podczas Superjedynek 2006 w kategorii najlepszy zespół hiphopowy. Rok 2007 przynosi zupełnie nowy materiał muzyków – wydany zostaje singiel „Kilka Chwil”, który zapowiada krążek „Nowy folder”, który nakładem My Music pojawia się 20 kwietnia tego samego roku.