Aby zapewnić najwyższą jakość usług wykorzystujemy informacje przechowywane w przeglądarce internetowej.
Sprawdź cel, warunki przechowywania lub dostępu do nich w Polityce Prywatności.
 
 
 

Top Artyści

Legenda

 • Dodany komentarz
  Dodany komentarz
 • Dodany tekst
  Dodany tekst
 • Poprawka tekstu
  Poprawka tekstu
 • Dodane video
  Dodane video
 • Dodany do ulubionych
  Dodany do ulubionych
 • Dodany TAG
  Dodany TAG
 • Uzupełniona metryczka
  Uzupełniona metryczka
 
teksty wg wykonawców
A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź 1 2 3 4 5 6 7 8 9 0
◄ poprzednia
1 2 3

Kaliber 44

 - Biografia

Nazwa zespołu: Kaliber 44Kaliber 44 - 3:44
Pochodzenie: Katowice, Polska
Rok założenia: 1994
Gatunek: hiphop, psychorap, rap psychodeliczny
Wytwórnia: S.P. Records
Sprawdź w empik.com: Kaliber 44

Początki formacji Kaliber 44 sięgają roku 1994. Wtedy to w Katowicach z inicjatywy braci Michała „Ś.P. Brata Joki” i Marcina „Abra dAba” Martenów powstaje grupa, która do swojego składu szybko przyjmuje także Piotra „Maga Magika I” Łuszcza. Początkowo wraz z formacją tworzą także Rafał „Jajonasz” Łukaszczyk oraz Rafał „Gano” Wywioł. Pierwszym materiałem jaki raperom udaje się wypuścić na świat jest kaseta magnetofonowa pod tytułem „Usłysz nasze demo”, która zostaje pozytywnie odebrana przez katowickie środowisko hiphopowe. Kolejne dwa lata istnienia grupy to przede wszystkim czas poświęcony na realizację nowego materiału, a także poszukiwanie wydawcy. Tym początkowo ma się okazać Metal Mind Productions, jednak wytwórnia nastawiona na ciężkie brzmienia odrzuca nagrania Kalibra. Ostatecznie grupa trafia pod skrzydła S.P. Records i podpisuje kontrakt z Sławomirem Pietrzakiem.

Kaliber 44 debiutuje z utworem „Magia i miecz” wypuszczonym w 1996 roku. Singiel ukazuje się na materiale demonstracyjnym „S.P.”, ale jeszcze w tym samym roku na rynku pojawia się pierwszy studyjny album raperów sygnowany tytułem „Księga Tajemnicza. Prolog”. Wydawnictwo osiąga spektakularny sukces artystyczny, zdobywa ogromne uznanie fanów, jak i krytyków muzycznych i sprzedaje się w nakładzie przekraczającym 100 tysięcy egzemplarzy. Krążek promuje wydany już wcześniej kawałek „Magia i miecz”, a także utwór „Plus i minus”, który jest specyficzną formą wyrażenia obaw Magika przed zarażeniem wirusem HIV. Obydwa doczekują się także wideoklipów, dzięki którym formacja staje się jeszcze bardziej popularna. Cały krążek jest utrzymany w klimacie ciężkiego psychorapu, a sami muzycy określają swoje wydawnictwo jako bardzo mocne i psychodeliczne. W nagraniu debiutanckiego longplaya Kalibrowi towarzyszy formacja 3xKlan, która niespełna rok później wydaje „Dom pełen drzwi”.

Jesienią 1997 roku na kompilacji „Hip-Hopla” wydany zostaje kawałek „A może tak, a może nie”, który jest zapowiedzią drugiego albumu Kalibra 44. Rok później na półki trafia „W 63. minuty dookoła świata” – album stylistycznie zupełnie różny od poprzedniego wydawnictwa. Promowany jest singlem „Film”, który jest notowany na listach muzycznych Polskiego Radia Szczecin  i Programu Trzeciego Polskiego Radia. Ten krążek cieszy się podobnym powodzeniem wśród szerokiej rzeszy fanów i bardzo szybko pokrywa się złotem. W tym samym roku, mimo ogromnego sukcesu artystycznego, z Kalibra wycofuje się Magik, a jego miejsce na stałe zajmuje DJ Feel-X, czyli Sebastian Filiks. Rok 2000 przynosi płytę „3:44”, która promowana jest między innymi przez kawałek „Konfrontacje”. Pod koniec tego samego roku samobójstwo popełnia Piotr Łuszcz, Joka emigruje do Stanów Zjednoczonych, a Abradab poświęca się solowej karierze artystycznej.