Aby zapewnić najwyższą jakość usług wykorzystujemy informacje przechowywane w przeglądarce internetowej.
Sprawdź cel, warunki przechowywania lub dostępu do nich w Polityce Prywatności.
 
 
 

Top Artyści

Legenda

 • Dodany komentarz
  Dodany komentarz
 • Dodany tekst
  Dodany tekst
 • Poprawka tekstu
  Poprawka tekstu
 • Dodane video
  Dodane video
 • Dodany do ulubionych
  Dodany do ulubionych
 • Dodany TAG
  Dodany TAG
 • Uzupełniona metryczka
  Uzupełniona metryczka
 
teksty wg wykonawców
A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź 1 2 3 4 5 6 7 8 9 0
◄ poprzednia
1 2 3 4 5 6 7

Kasia Kowalska

 - Biografia

Imię i nazwisko: Katarzyna KowalskaKasia Kowalska - Antepenultimate
Pseudonim: Kasia Kowalska
Data i miejsce urodzenia: 13 czerwca 1973r., Sulejówek, Polska
Zawód: wokalistka, autorka tekstów
Gatunek: rock, pop rock
Działalność: od 1992
Wytwórnia: Izabelin Studio, Universal Music Polska
Sprawdź w empik.com: Kasia Kowalska

Kasia Kowalska rodzi się 13 czerwca 1973 roku w podwarszawskim Sulejówku. Zapracowani rodzice i znacznie starsze rodzeństwo powodują, że znudzona dziewczynka zaczyna interesować się muzyką. Najpierw występuje w kościelnym chórze, a stamtąd wędruje wprost na konkurs piosenki zuchowej, który wygrywa. W liceum wyrusza na Festiwal w Jarocinie, a na podróż udaje jej się zarobić pracując jako ekspedientka i kelnerka.

Nieznacznie później bez powodzenia zdaje na studia polonistyczne i wtedy też decyduje się ostatecznie poświęcić muzyce. Wybór nie podoba się rodzicom młodej Kasi Kowalskiej, toteż chcąc być jak najbardziej samodzielna, stara się udowodnić słuszność swojej decyzji. Nawiązuje wtedy współpracę z takimi zespołami jak Human, Fatum, Hetman, Piersi czy Talkin Pictures. Udaje jej się także wystąpić z grupą Evergreen w warszawskiej Stodole, co bacznie obserwuje Katarzyna Kanclerz – łowca talentów i art director Izabelin Studio. Występ Kowalskiej zrobił na niej tak pozytywne wrażenie, że bardzo szybko młoda piosenkarka otrzymuje propozycję kontraktu.

Ten w 1994 roku owocuje debiutanckim longplayem „Gemini”, który momentalnie pokrywa się platyną i otrzymuje statuetkę Fryderyka za debiut roku. Wtedy także Kowalska koncertuje z Edytą Bartosiewicz, a także supportuje Boba Dylana. Rok później pojawia się na sopockim Festiwalu, gdzie otrzymuje nagrodę publiczności i Grand Prix za wykonanie „A to co mam” – singla promującego krążek „Koncert inaczej” – zbiór utworów zarejestrowanych podczas kilku występów.

Wiosną 1996 roku Kasia Kowalska bierze udział w konkursie Eurowizji w Oslo, a jej utwór „Chcę znać swój grzech” zajmuje 14. miejsce. Nieznacznie później dochodzi do nawiązania współpracy między wokalistką, a Kostkiem Yoriadisem – producentem i kompozytorem odpowiedzialnym za materiał trzeciego albumu „Czekając na...”. Artystów łączą wtedy nie tylko służbowe relacje, co owocuje narodzinami małej Aleksandry w 1997 roku. Kilka miesięcy wcześniej Kowalskiej udaje się także wystąpić w „Nocnym Graffiti” – filmie Macieja Dutkiewicza, gdzie piosenkarka wciela się w rolę narkomanki Moniki, a także nagrywa do tej produkcji ścieżkę dźwiękową. To nie jedyny kontakt z muzyką filmową, jaki ma Kowalska. W tym samym czasie godzi się również na nagranie polskiej wersji utworu do animowanego filmu „Dzwonnik z Notre Dame”.

Nieznacznie później na rynek trafiają dwie nowe płyty wokalistki. „Pełna obaw” i „5” przyjmowane są z ogromnym entuzjazmem przez fanów, co owocuje sporym sukcesem komercyjnym. Promowane przez „Co może przynieść nowy dzień” i „Nobody” szybko pną się ku szczytom list przebojów, a Kowalska decyduje się na wzięcie udziału w koncercie dla Kosowa. Wtedy także koncertuje nie tylko w kraju, ale udaje jej się wystąpić między innymi w Stanach Zjednoczonych. Ten okres to również czas wielu wyróżnień piosenkarki – otrzymuje ona bowiem MTV Music Awards jako najlepszy polski artysta 2001, a także nagrody zestawienia muzycznego 30 TON jako najlepsza wokalistka roku i za najbardziej interesującą stronę internetową polskiego artysty. Rok 2002 przynosi zupełnie nowy projekt, w jakim Kowalska nie miała jeszcze okazji brać udziału. Wraz z Queen, Pink Floyd, Eurythmics, Tiną Turner i Philem Collinsem nagrywa materiał do „A Tribute to Ayrton Senna” – krążka poświęconego tragicznie zmarłemu kierowcy rajdowemu.

Jesienią tego samego roku na półkach pojawia się „Antidotum” – album muzycznie zbliżony do poprzednich, jednak zawierający więcej gitarowych brzmień. W tym przypadku na uwagę zasługują także teksty utworów, których Kowalska jest jedyną autorką i pozwala sobie na dość osobiste zwierzenia. Longplay promowany przez tytułowe „Antidotum” oraz „Pieprz i sól” okazuje się ogromnym sukcesem komercyjnym i przez ponad cztery tygodnie zajmuje szczytowe miejsce na Oficjalnej Liście Sprzedaży.

Kolejny album wokalistki pojawia się na rynku w 2005 roku i nosi tytuł „Samotna w wielkim mieście”. Nagrany w rodzinnym Sulejówku zdobywa Superjedynkę w kategorii najlepsza płyta rockowa. To właśnie z tego krążka pochodzi „Prowadź mnie” – kawałek użyty w ścieżce dźwiękowej filmu „Tylko mnie kochaj” Ryszarda Zatorskiego.

Trzy lata później Kowalska wydaje kolejny krążek – „Antepenultimate” i choć nie zajmuje pierwszego miejsca w zestawieniu OLiS to bardzo szybko pokrywa się złotem, a singiel „A Ty, czego chcesz?” króluje na szczytach radiowych list przebojów przez bardzo długo. Wtedy też podczas przesłuchań do nagrywania kolejnego materiału poznaje przyszłego ojca swojego drugiego dziecka i wraz z nim skupia się na realizowaniu nowych kawałków i życiu prywatnym.