Aby zapewnić najwyższą jakość usług wykorzystujemy informacje przechowywane w przeglądarce internetowej.
Sprawdź cel, warunki przechowywania lub dostępu do nich w Polityce Prywatności.
 
 
 

Top Artyści

Legenda

 • Dodany komentarz
  Dodany komentarz
 • Dodany tekst
  Dodany tekst
 • Poprawka tekstu
  Poprawka tekstu
 • Dodane video
  Dodane video
 • Dodany do ulubionych
  Dodany do ulubionych
 • Dodany TAG
  Dodany TAG
 • Uzupełniona metryczka
  Uzupełniona metryczka
 
teksty wg wykonawców
A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź 1 2 3 4 5 6 7 8 9 0
◄ poprzednia
1 2 3 4 5

Łzy

 - Biografia

Nazwa zespołu: Łzyłzy - w związku z samotnością
Pochodzenie: Pszów, Polska
Rok założenia: 1996
Gatunek: pop rock, pop punk
Wytwórnia: Pomaton EMI
Sprawdź w empik.com: Łzy

Łzy swój początek mają już w 1992 roku. Wtedy to powstaje rockowa kapela Rave, którą tworzą Adam Konkol, Darek Pieczka oraz Michał Broża. Wszelkie próby zespołu odbywają się w przykościelnej sali w śląskim Pszowie. Po nagraniu kilku kawałków, do grupy dołącza Arek Dzierżawa na basie, a grupa występuje podczas Odlotów w 1993 roku w rodzinnym mieście. Zespół jednak nie utrzymuje się długo w swoim pierwotnym składzie, bo musi rozpaść się, gdy Pieczka i Broża trafiają do wojska.

Nieznacznie później, już jako nowa kapela The Pilators – Konkol i Dzierżawa wydają kasetę „Przeciw przemocy” i szukają nowych muzyków do stworzenia zupełnie świeżej grupy pop-rockowej. Rodzi się pomysł stworzenia zespołu Tears, jednak artyści decydują się ostatecznie na polską wersję – Łzy. Wtedy do ekipy dołącza Bożena Tront, która staje za mikrofonem, Robert Synowczyk zasiadający przy perkusji, a także Andrzej Ciszewski grający na skrzypcach. W tym składzie grupie udaje się grać do 1996 roku, kiedy to skrzypka zastępuje Sławek Mocarski, który występuje przy klawiszach.

Po kilku kolejnych zmianach w składzie, ostatecznie do zespołu dołącza Ania Wyszkoni, która na stałe zastępuje Tront jako wokalistka. Wtedy to właśnie w pełni skompletowane Łzy wchodzą do Cyberstudio i tam rozpoczynają nagrywanie swojego pierwszego materiału demo. Udaje im się stworzyć kawałki „Słońce” i „Nienawiść”, a pierwsze miejsce na przeglądzie w Opatowie w 1997 roku pozwala im kontynuować nagrania w warszawskim studio Sonus. Tutaj grupa nagrywa utwór „W kryształowym śnie”, by ostatecznie określić swój kierunek i rozpocząć pracę nad debiutanckim albumem.

Koniec 1998 roku przynosi upragniony krążek „Słońce”, którą Łzy wydają i promują własnym sumptem.
Wraz z początkiem 1999 roku do Łez dołącza Rafał Trzaskalik grający na gitarze, a zespół wydaje kawałek „Aniele mój”. Wyszkoni wygrywa wtedy także program „Szansa na sukces”, w którym śpiewa piosenkę Myslovitz. Wiosna kolejnego roku to już praca nad zupełnie nowym materiałem Łez. W wiślańskim studio „DR” zespół nagrywa krążek „W związku z samotnością”, który osiąga ogromny komercyjny sukces i sprzedaje się w nakładzie przekraczającym 50 tysięcy kopii, co gwarantuje mu Złotą Płytę.

Większość 2001 roku to nieprzerwana trasa koncertowa Łez, dzięki której ostatni album zaraz po złocie, pokrywa się platyną. Zaraz po zakończeniu męczących występów, grupa znów zamyka się w studio i rozpoczyna pracę nad kolejna płytą. Wtedy to właśnie powstaje longplay „Jesteś jaki jesteś”, promowany przez „Jestem jaka jestem”, „Anastazja, jestem”, „Jestem dillerem” czy „Nie lubię nikogo”. Premiera pierwszego kawałka odbywa się 13 maja, a niedługo później Łzy pojawiają się w Opolu. Dobra promocja i coraz szersze rzesze fanów powodują, że krążek znów osiąga duży sukces i tak jak poprzedni pokrywa się złotem.

W 2002 roku Łzy decydują się na podjęcie współpracy z Maciejem Durczakiem, który staje się managerem grupy i przystępują do nagrań w TR Studios. Nowy materiał początkowo miał pojawić się w wydaniu dwupłytowym, jednak zespół decyduje się ostatecznie na jeden krążek i album „Nie czekaj na jutro” ukazuje się na rynku latem 2003 roku. Krążek znów zostaje doceniony, uzyskuje status Złotej Płyty, by ostatecznie oblać się platyną, a podczas Festiwalu w Opolu zdobywa Nagrodę Publiczności. To właśnie z tej płyty pochodzi kawałek „Agnieszka” choć w pierwszej wersji został nagrany w języku rosyjskim.

Dwa lata później, bo w 2004 roku Łzy występują w Krajowym Finale Konkursu Eurowizja, gdzie udaje im się zdobyć 2. miejsce z piosenką „Julia, tak na imię mam”. Nieznacznie później, podczas odbioru Telekamer, do szpitala trafia Konkol, a w zespole chwilowo zastępuje go Waldemar Mleczko. W styczniu tego samego roku, tygodnik „Wprost” uznaje grupę Łzy za jeden z najpopularniejszych polskich zespołów. To jednak nie koniec wyróżnień w tym roku. Z początkiem wiosny podczas opolskiego Festiwalu, muzycy zostają ogłoszeni Zespołem Roku, a ich kawałek „Oczy szeroko zamknięte” staje się Przebojem 2004.

Chwilę przed Festiwalem na półkach pojawia się reedycja albumu „Nie czekaj na jutro” w wersji dwupłytowej z nowym utworem i ośmioma klipami. Po występie na Top Trendach i szeregu koncertów grupa rozpoczyna pracę nad piątym studyjnym krążkiem „Historie, których nie było”. Ten trafia na rynek latem 2005 roku i jest promowany przez singiel „Pierwsza łza”. Łzy pojawiają się wtedy również na Festiwalu w Sopocie oraz Festiwalu Jedynki, a pod koniec lutego zespół rusza w kolejną trasę koncertową. Latem grupa prezentuje nowy materiał – kawałek „Gdybyś był”, a z końcem czerwca na rynku ukazuje się krążek „The Best Of 1996-2006”, który jest ukoronowaniem dziesięcioletniej kariery Łez. Wiosna 2011 roku to już zupełnie świeży album „Bez słów”, gdzie w znacznie bardziej rockowych balladach pojawia się nowy wokal Sary Chmiel, która zastąpiła Anię Wyszkoni.