Aby zapewnić najwyższą jakość usług wykorzystujemy informacje przechowywane w przeglądarce internetowej.
Sprawdź cel, warunki przechowywania lub dostępu do nich w Polityce Prywatności.
 
 
 

Top Artyści

Legenda

 • Dodany komentarz
  Dodany komentarz
 • Dodany tekst
  Dodany tekst
 • Poprawka tekstu
  Poprawka tekstu
 • Dodane video
  Dodane video
 • Dodany do ulubionych
  Dodany do ulubionych
 • Dodany TAG
  Dodany TAG
 • Uzupełniona metryczka
  Uzupełniona metryczka
 
teksty wg albumów
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z 1 2 3 4 5 6 7 8 9 0
Maanam - Kocham Cię, Kochanie Moje
 • Data premiery: 2005-10-01
 • Dystrybutor: EMI Music Poland
 • Data nagrania: 2005
 • Liczba płyt: 1

Maanam - Kocham Cię, Kochanie Moje

Opis
Zespół Maanam powstał w 1975 roku. Od początku zespół tworzyli: Marek Jackowski - gitary i Kora (Olga Jackowska) - wokal a także po kolei: Grek Milo Kurtis i Walijczyk John Porter. Marek Jackowski i Kora są do dziś odpowiedzialni także za muzykę i słowa prawie całego repertuaru zespołu. Do roku 1979 zespół wykonywał akustycznego rocka: od orientalizujących suit i ballad po akustycznego (!) punk rocka i nową falę. W 1979 zespół zelektryfikował się. Jego ostateczny skład to: Kora, Marek Jackowski, Ryszard Olesiński - gitary, Krzysztof Olesiński - gitara basowa (w międzyczasie na gitarze basowej grał Bogdan Kowalewski) i Paweł Markowski - perkusja.

Maanam w latach osiemdziesiątych był pierwszym polskim rockowym zespołem, który zdobył ogromną sławę w kraju (przez prawie 5 lat zespół koncertował kilkaset razy rocznie w największych salach i halach Polski). Maanam niczym lodołamacz utorował drogę całej nowej fali polskiego rocka.

W 1980 roku na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu Kora i Maanam zaszokowały krajową publiczność. Punkowe piosenki "Boskie Buenos" i "Żądza pieniądza" wywołały małą rewolucję. Duża rewolucja "Solidarności" i polski rock to najbardziej znamienne wydarzenia lat 80-tych w Polsce.

Dwie pierwsze płyty zespołu: "Maanam" i "O!" państwowe zakłady fonograficzne przesta ły produkować z powodu braku ...czarnej masy plastycznej. Maanam dostarczył dużą ilość superprzebojów, z których najważniejsze to: "Stoję stoję", "Biegnij razem ze mną", "Oddech szczura", "Szare miraże", "Hamlet", "Żądza pieniądza", "Boskie Buenos", "Szał niebieskich ciał", "Karuzela marzeń", "O!", "Paranoja jest goła", "Nie poganiaj mnie", "To tylko tango", "Krakowski spleen", "Eksplozja", "Zdrada", "Raz dwa, raz dwa", "Simple Story", "Luciolla", "Lipstick on the Glass".

Od 1984 Maanam z powodzeniem koncertuje w Niemczech Zachodnich i Holandii. Na tamte rynki trafiają trzy płyty zespołu: "Night Patrol", "Wet Cat" i "Totalski No Problemski". Maanam występuje także na festiwalach w Roskilde i Turku. Gra w londyńskim klubie Marquee, a teledysk do utworu "Sie ściemnia" jest pierwszym polskim klipem w MTV. Zespół występuje również w bardzo popularnym filmie fabularnym "Wielka Majówka" (reż. K. Rogulski).

Od 1986 do 1991 z powodu przemęczenia pracą zespół zawiesza działalność. W 1991 Maanam w nowej rzeczywistości powraca na polski rynek. Nagrywa płytę "Derwisz i Anioł". Lata dziewięćdziesiąte to Maanam bardziej refleksyjny, mistyczny, uduchowiony. Największy sukces tego okresu to płyta "Róża". Do piosenki "Wojna" z płyty "Róża" Piotr Dumała zrobił animowany teledysk znowu emitowany w MTV.

W drugiej połowie lat 90-tych Maanam nagrywa dwie płyty "Łóżko" i "Klucz". W tym okresie zespół nawiązuje współpracę z reżyserem Mariuszem Grzegorzkiem. Jest on autorem wyrafinowanych estetyzujących teledysków zespołu do piosenek: ""Po prostu b ądź, "Mówią że miłość mieszka w niebie", "Po to jesteś na świecie". W latach 90-tych Maanam gra dwie gigantyczne darmowe trasy koncertowe po całej Polsce. W 1992 ukazała się biografia Kory i Maanamu: "Podwójna linia życia" - Wydawnictwo Iskry. Najwa żniejsze przeboje Maanamu w latach dziewięćdziesiątych to: "Wyjątkowo zimny maj", "Anioł", "Róża", "Zapatrzeni", "Bez ciebie umieram", "Nic dwa razy", "Po prostu bądź", "Po to jesteś na świecie", "Mówią, że miłość mieszka w niebie", "Miłość od pierwszego spojrzenia", "Puerto Rico".

Do dzisiaj zespół zagrał kilka tysięcy koncertów i ma około 100 tytułów w swojej dyskografii. W 2000 roku, w XXV-lecie zespołu, Maanam nagrywa swoją kolejną studyjną płytę.

Kamil Sipowicz
 • Komentarze (0)
Liczba wypowiedzi: 0