Aby zapewnić najwyższą jakość usług wykorzystujemy informacje przechowywane w przeglądarce internetowej.
Sprawdź cel, warunki przechowywania lub dostępu do nich w Polityce Prywatności.
 
 
 

Top Artyści

Legenda

 • Dodany komentarz
  Dodany komentarz
 • Dodany tekst
  Dodany tekst
 • Poprawka tekstu
  Poprawka tekstu
 • Dodane video
  Dodane video
 • Dodany do ulubionych
  Dodany do ulubionych
 • Dodany TAG
  Dodany TAG
 • Uzupełniona metryczka
  Uzupełniona metryczka
 
teksty wg wykonawców
A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź 1 2 3 4 5 6 7 8 9 0
◄ poprzednia
1 2 3 4 5 6

Nickelback

 - Biografia

Nickelback - dark horseNazwa: Nickelback
Pochodzenie: Hanna, Alberta, Kanada
Rok założenia: 1995
Gatunek: rock alternatywny, post grunge, hard rock, metal alternatywny
Wytwórnia: Shoreline, Atlantic, EMI, Roadrunner, Live Nation
Sprawdź w empik.com: Nickelback

Grupa Nickelback zostaje założona w 1995 roku w Hannie, w prowincji Alberta w Kanadzie. Powstaje ona z inicjatywy braci Chada i Mike’a Kroegerów, ich kuzyna Brandona Kroegera oraz przyjaciela Ryana Peake’a. Nazwa kapeli rodzi się w głowie wokalisty i gitarzysty Chada Kroegera i nawiązuje do pracy tego muzyka, który jako barman w niewielkiej restauracji często używa słów „Here’s your nickel back“. Grupa wykonuje specyficzny gatunek z pogranica rocka i cięższego hard rocka.

W 1996 roku, Kroeger pisze tekst do 10 utworów i przekonuje grupę do nagrania kawałków w Vancouver. Cel ten finansuje ojciec Chada, a przyjaciel Mike’a organizuje dla nich studio nagraniowe w Turtle Records. Nagrane piosenki trafiają do lokalnych stacji radiowych, co przynosi grupie coraz szerszy rozgłos. Niedługo później, chłopcy z Nickelback poznają Larry’ego Anschella, właściciela studio, w którym wcześniej nagrywali swoje pierwsze single. Dzięki współpracy z producentem, zespół wydaje swój pierwszy krążek pod tytułem „Curb“, który trafia na listę Billboard Hot 200, co owocuje większym jeszcze rozgłosem. Rok później, Nickelback podpisuje swój pierwszy kontrakt z wytwórnią Shoreline, a także prezentuje swój debiutancki teledysk. Artyści rozpoczynają także trase koncertową i podczas „Curb Tour“ pojawiają się na scenie 27 razy w wielu miejscach. W 1998 roku, grupę opuszcza Brandon Kroeger i chwilowo zastępuje go Mitch Guindon, by ostatecznie nowym perkusistą stał się Ryan Vikedal – przyjaciel Ryana Peake’a. W tym samym roku, w nowym już składzie, Nickelback wydaje kolejny krążek pod tytułem „The State“.

Rok 2000 to czas, w którym zespół staje się popularny na szeroką skalę. Wtedy też na półki trafia reedycja drugiego albumu kapeli, a artyści otrzymują swoja pierwszą nagrodę - Georgia Straight Readers' Choice Music Awards w kategorii Najlepszy Artysta Heavy Metalowy. Przy współpracy z Rickiem Parashem oraz Randy Staubem, muzykom udaje się podjąć pracę nad kolejnym albumem studyjnym. „Silver Slide Up“ pojawia się w sprzedaży w październiku 2001 roku, a promujacy go singiel „How You Remind Me“ staje się światowym przebojem grupy i bardzo szybko zajmuje wysokie pozycje na listach przebojów – trafia między innymi na 1. miejsca Billboard Hot 100, Mainstream Rock Tracks, czy Canadian Airplay Chart. Rok później, Nickelback zostaje doceniony przez publiczność i otrzymuje między innymi dwie nagrody MTV Video Music Awards, 4 statuetki Juno Awards i tyle samo wyróżnień Billboard Awards. W tym samym czasie, wokalista zespołu, wraz z prawnikiem Jonathanem Simkinem zakłada wytwórnię muzyczną pod nazwą 604 Records.

W 2003 roku Nickelback odnosi kolejne sukcesy. Chad Kroeger zostaje uznany najlepszym autorem tekstów, a singiel promujący „Silver Slide Up“ – „How You Remind Me“ staje się najczęściej granym utworem w stacjach radiowych na całym świecie. Wtedy też, zespół wydaje swój kolejny krążek, czyli „The Long Road“. Rok później, album ten osiąga status złotej płyty w Nowej Zelandii, Austrii, Niemczech i Wielkiej Bryatnii, a także zdobywa potrójną platynę w Stanach Zjednoczonych i Australii oraz poczwórną w Kanadzie. W 2005 roku, z grupy odchodzi Ryan Vikedal, a jego miejsce przy perkusji zajmuje Daniel Adair. 3 października tego samego roku, Nickelback wypuszcza swoje kolejne wydawnictwo, które nosi tytuł „All The Right Reasons“. Krążek ten różni się od wydanych poprzednio i charakteryzuje się zdecydowanie lżejszym brzmieniem, a singiel promujący tę płytę zajmuje 1. miejsca na Billboard Top 200, Canada Albums Chart i UK Rock Albums. Album, dwa lata po premierze, odnosi ogromny sukces i sprzedaje się w ponad 10 milionach egzemplarzy na całym świecie. Zdobywając szereg wyróżniej w postaci platynowych płyt, Nickelback wyrusza w dwuletnią trasę promującą ten album. Po zakończeniu występów w 2008 roku, grupie udaje się wydać kolejny krążek pod tytułem „Dark Horse“.