Aby zapewnić najwyższą jakość usług wykorzystujemy informacje przechowywane w przeglądarce internetowej.
Sprawdź cel, warunki przechowywania lub dostępu do nich w Polityce Prywatności.
 
 
 

Top Artyści

Legenda

 • Dodany komentarz
  Dodany komentarz
 • Dodany tekst
  Dodany tekst
 • Poprawka tekstu
  Poprawka tekstu
 • Dodane video
  Dodane video
 • Dodany do ulubionych
  Dodany do ulubionych
 • Dodany TAG
  Dodany TAG
 • Uzupełniona metryczka
  Uzupełniona metryczka
 
teksty wg wykonawców
A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź 1 2 3 4 5 6 7 8 9 0
◄ poprzednia
1 2 3 4

Płyty z muzyką tego wykonawcy

Płyty wykonawcy

Pezet

 - Biografia

Pezet - Muzyka RozrywkowaImię i nazwisko: Paweł Kapliński
Data i miejsce urodzenia: 18 kwietnia 1980, Warszawa
Gatunek: hiphop
Działalność: od 1998
Wytwórnia: Konkret Promo, DobreZiomy, EmbargoNagrania, R.R.X., Asfalt Records, T1-Teraz, Koka Beats
Sprawdź w empik.com: Pezet

Pezet, czyli Paweł Kapliński – raper, urodzony 18 kwietnia 1980 roku na warszawskim Ursynowie. Zainteresowany hiphopem, już w 1998 roku zakłada Płomień 81, który tworzy wraz z Marcinem Donaszem (Onar) – kolegą ze szkoły podstawowej. Początkowo istnieje jako PZU, czyli Paweł z Ursynowa, jednak szybko skraca swój pseudonim do PZ zapisywanych jako Pezet. Nazwa składu inspirowana jest pomysłem matki Onara na pierwszy człon, a także numerem szkoły podstawowej, w której spotkali się raperzy. Pierwszy wspólny utwór pod tytułem „Ursynów 1990“ pojawia się na kompilacji „Enigma 0-22 vol.2“. Już w 1999 roku, parą raperów interesuje się Marcin Grabski z wytwórni Asfalt Records, pod opieką, którego zostaje wydany pierwszy album Pezeta i Onara pod tytułem „Na zawsze będzie płonął“. Utwór „Kim jestem pytasz“ z nowopowstałego krążka zostaje wyróżniony i pojawia się na ursynowskiej kompilacji „Hiphopowy raport z osiedla“. W tym samym roku raperzy zostają zaproszeni do współpracy z DJ’em 600V, podczas której poznają Deusa – artystę, który dołącza potem do Płomienia 81. W 2000 roku raperzy decydują się na podpisanie nowego kontraktu z wytwórnią R.R.X. i 26 października wydaję kolejny album pod tytułem „Nasze dni“. Na tym krążku wśród wielu gościnnie występujących muzyków, pojawia się także Małolat – młodszy brat Pezeta. Niedługo po wydaniu płyty, Kapliński i Donasz zaczynają tworzyć osobno. Pezet łączy się między innymi z Eldoką i Dizkretem i jako grupa Obrońcy Tytułu nagrywają diss na rapera Tede, który rozpoczyna walkę słowną między muzykami. Finał tejże następuje podczas Bitwy Płockiej w 2001 roku i wygrywa go Tede z Gib Gibon Składem.

Dynamiczny rozwój Pezeta następuje, gdy ten nagrywa album pod tytułem „Muzyka klasyczna“. Krążek stworzony we współpracy z Noonem (Mikołaj Bugajak) i wieloma raperami występującymi gościnnie, sprzedaje się w nakładzie ponad 20 tysięcy kopii. Dzięki albumowi „Muzyka klasyczna“, Pezet staje się rozpoznawalnym, nie tylko w środowisku, raperem. To właśnie na tej płycie pojawiają się takie utwory jak „Re-Fleksje“, „Seniorita“ czy „Bez Twarzy“, do których zostają nakręcone wideoklipy. Dwa lata później, Kapliński nagrywa kolejny krążek pod tytułem „Muzyka poważna“, choć początkowo miał on pojawić się na rynku pod nazwą „Dowód osobisty“. Promowany przez teledyski do „Nie jestem dawno“, „Szósty zmysł“ i „W branży“, nie odnosi mimo wszystko tak spektakularnego sukcesu jak „Muzyka klasyczna“. Znajdujący się na płycie remiks utworu „Nie jestem dawno“, gdzie bezprawnie wykorzystane zostają sample grupy Fatum, powoduje konflikt między muzykami, który ostatecznie kończy się ugodą. Pezet, w swoich tekstach, skupia się na prywatnym życiu i błędach młodości. Muzyka staje się swoistą autobiograficzną refleksją rapera, w której opowiada o przeszłości, ale też dużą uwagę przywiązuje do miejsca, z którego pochodzi i ludzi, którzy są mu bliscy.

W 2004 roku, Pezet nawiązuje współpracę z Sidneyem Polakiem i nagrywa z nim utwory „Otwieram wino“ i „Radio WWA“, a także pojawia się w kawałku „04 to już nie 95“ na debiutanckim albumie Onara pod tytułem „Osobiście“. Wspólne nagrania zbliżają znów Kaplińskiego i Donasza, co owocuje kolejnym wydanym krążkiem („Historie z sąsiedztwa“) jako grupa „Płomień 81“. Wtedy to, młodszy brat Pezeta zostaje aresztowany pod zarzutem handlu narkotykami, a ten organizuje specjalną trasę koncertową, z której zyski finansują koszta procesów sądowych. Raper nawiązuje także współpracę z telewizyjną stacją VIVA Polska, gdzie prowadzi program „Rap Fura“, w którym gości interesujących, polskich artystów hiphopowych. W 2007 roku, Pezet wydaje kolejny solowy album pod tytułem „Muzyka rozrywkowa“, a dwa lata później pojawia się jego czwarty krążek „Muzyka emocjonalna“. Ten sprzedawany za pośrednictwem specjalnie stworzonej do tego celu, strony internetowej, jest zupełnie inny niż poprzednie albumy. Teksty na płycie są znacznie bardziej refleksyjne, a raper skupia się na emocjach i tym, co przeżywa.

Najświeższym wydawnictwem Pezeta jest album nagrany w 2010 roku, razem z bratem – Małolatem. „Dziś w moim mieście“, na którym pojawiają się licznie inni raperzy, zajęło 5. miejsce w notowaniu Oficjalnej Listy Sprzedaży Związku Producentów Audio Video.