Aby zapewnić najwyższą jakość usług wykorzystujemy informacje przechowywane w przeglądarce internetowej.
Sprawdź cel, warunki przechowywania lub dostępu do nich w Polityce Prywatności.
 
 
 

Top Artyści

Legenda

 • Dodany komentarz
  Dodany komentarz
 • Dodany tekst
  Dodany tekst
 • Poprawka tekstu
  Poprawka tekstu
 • Dodane video
  Dodane video
 • Dodany do ulubionych
  Dodany do ulubionych
 • Dodany TAG
  Dodany TAG
 • Uzupełniona metryczka
  Uzupełniona metryczka
 
teksty wg wykonawców
A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź 1 2 3 4 5 6 7 8 9 0
◄ poprzednia
1 2 3 4 5 6

Republika

 - Biografia

Republika - 82-85Nazwa: Republika
Pochodzenie: Toruń, Polska
Rok założenia: 1981
Rok rozwiązania: 2001
Gatunek: nowa fala, artrock
Sprawdź w empik.com: Republika

Republika powstaje w 1981 roku w Toruniu, w wyniku przekształcenia artrockowej kapeli Res Publica, która pierwszy raz na scenie pojawia się podczas „Pop session ‘79“. Grupa z liderem Janem Kastorem na czele, występuje w sopockim Teatrze Leśnym podczas koncertu Muzyki Młodej Generacji, jednak nie spotyka się z przychylnością publiczności. Wtedy też pozycję Kastora zajmuje Grzegorz Ciechowski, a zespół zmienia nazwę na Republika. Pierwszy prawdziwy koncert tej kapeli odbywa się w warszawskiej „Rivierze”, a zmiana stylu, gatunku i repertuaru owocuje tym, że grupa zostaje entuzjastycznie przyjęta przez odbiorców. Artyści odróżniają się od rockowych grup tego okresu. Na scenie są spokojni, ubierają się na czarno, a ich muzyka jest wrażliwa i przejmująca. Stają się epidemią, zostają okrzyknięci biało-czarnymi gwiazdami, a ich kawałki często zajmują wysokie miejsca na listach przebojów.

W czerwcu 1982 roku, Republika rozpoczyna pracę nad nowym materiałem, który powstaje w przeciągu trzech miesięcy. Album „Nowe sytuacje” trafia na rynek w tym samym roku, a tytuł dobrze oddaje jego treść – oznacza to, że zespół będzie poruszał się po konkretnych przestrzeniach muzycznych, a teksty będą odzwierciedleniem charakteru artystów. Utwory "Kombinat", "Biała flaga", "Telefony", "Sexy Doll", "Śmierć w bikini" zajmują szczyty list przebojów, a krążek szybko staje się bestsellerem. Republika nie pozwala długo oczekiwać drugiej płyty. „Nieustanne tango“ pojawia się na rynku w 1984 roku i jest potwierdzeniem stylu i dobrego smaku tej grupy. W tym samym roku na półki trafia także album pod tytułem „1984“, który jest anglojęzycznym wydaniem pierwszego krążka kapeli. W 1986 roku jednak, mimo sukcesów, grupa rozpada się z powodu nieporozumień między członkami zespołu. Lider i wokalista Republiki – Grzegorz Ciechowski rozpoczyna solową karierę jako Obywatel G.C., a reszta muzyków, czyli Paweł Kuczyński, Zbigniew Krzywański i Sławomir Ciesieski, zakłada grupę Opera, której liderem zostaje się Robert Gawliński. Żaden z artystów nie odnosi jednak tak spektakularnego sukcesu jak Republika.

Dopiero w 1990 roku Republika znów pojawia się na scenie jako zespół. Podczas finału Koncertu Gwiazd Lat ’80 na Festiwalu w Opolu grupa reaktywuje się i wykonuje „Kombinat", „Telefony", „Sexy Doll", „Arktykę" i „Białą flagę". To wydarzenie mobilizuje muzyków i znów zaczynają grywać razem. Wtedy jednak z zespołu odchodzi Paweł Kuczyński, a jego miejsce gitarzysty basowego zajmuje Leszek Biolik. W tam czasie powstaje album pod tytułem „1991“, który zawiera nowe wersje starych utworów, a także nowe kawałki – między innymi „Lawę“. Dwa lata później na rynku ukazuje się „Siódma pieczęć“, która staje się ulubionym krążkiem Ciechowskiego, a w 1995 roku grupa wydaje „Republikę marzeń“. To właśnie z tego albumu pochodzi singiel „Zapytaj mnie czy cię kocham“, który przez długi okres czasu utrzymuje się wysoko na listach przebojów. Jesień 1998 roku to album „Masakra“, na którym znajdują się utwory takie jak „Mamona“ i „Odchodząc“, a sama płyta powoduje wzrost zainteresowania zespołem.

W grudniu 2001 roku, wraz ze śmiercią lidera – Grzegorza Ciechowskiego, Republika zawiesza swoją działalność i żegna się z publicznością koncertem podczas Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2002 roku, który staje się swoistym hołdem oddanym artyście. W marcu tego samego roku na rynek trafia pożegnalny album „Republika“. Dwupłytowe wydawnictwo jest zapisem koncertowych wersji zespołu oraz prezentacją niedokończonego albumu grupy. To właśnie tam pojawia się ostatni nagrany przez Ciechowskiego utwór pod tytułem „Śmierć na pięć“.