Aby zapewnić najwyższą jakość usług wykorzystujemy informacje przechowywane w przeglądarce internetowej.
Sprawdź cel, warunki przechowywania lub dostępu do nich w Polityce Prywatności.
 
 
 

Top Artyści

Legenda

 • Dodany komentarz
  Dodany komentarz
 • Dodany tekst
  Dodany tekst
 • Poprawka tekstu
  Poprawka tekstu
 • Dodane video
  Dodane video
 • Dodany do ulubionych
  Dodany do ulubionych
 • Dodany TAG
  Dodany TAG
 • Uzupełniona metryczka
  Uzupełniona metryczka
 
teksty wg wykonawców
A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź 1 2 3 4 5 6 7 8 9 0
◄ poprzednia
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... 11

Rihanna

 - Biografia

Rihanna - Talk That TalkImię i nazwisko: Robyn Rihanna Fenty
Pseudonim: Rihanna, Ri, RiRi
Data i miejsce urodzenia: 20 lutego 1988, Saint Michael
Gatunek: pop, dance, R&B, dancehall, hiphop
Wokal: mezzosopran
Działalność: od 2005
Wytwórnia: Def Jam Recordings
Sprawdź w empik.com: Rihanna

Rihanna, a właściwie Robyn Rihanna Fenty, to barbadoska wokalistka o gujańsko-irlandzkich korzeniach. Jako córka Moniki Braithwaite i Ronalda Fanty, mieszka w dzieciństwie w małym bungalowie w Bridgetown i pomaga na straganie, uzależnionemu od narkotyków i alkoholu ojcu. Małżeństwo rodziców Rihanny rozpada się, gdy ta kończy 14 lat. Ma dwóch, młodszych od siebie braci, a także kilkoro przyrodniego rodzeństwa z innych związków jej ojca. Uczęszcza do szkoły podstawowej Charlesa F. Broome'a, a następnie rozpoczyna edukację w Combermere School. To właśnie wtedy, inspirowana muzyką reggae, zakłada muzyczne trio ze znajomymi ze szkoły. Przez pewien czas jest także wojskowym kadetem w rezerwowo-militarnym programie, gdzie trenuje z wojskiem Barbadosu. Ostatecznie decyduje się przerwać jednak naukę i skupić się na rozwoju swojego talentu muzycznego.

Jej kariera muzyczna nabiera tempa, gdy w 2003 roku, dzięki swojemu przyjacielowi poznaje producenta muzycznego, Evana Rogersa, do którego wraz ze swoim zespołem, zostaje zaproszona na casting. Rihanna wykonuje „Emotion“ Destiny’s Child, a producent jest zauroczony głosem wokalistki. Zaprasza ją wraz z matką na kolejne spotkanie, podczas którego ma nagrywać z Carlem Sturkenem w ich studio nagraniowym w Nowym Jorku. Podczas kilku wizyt udaje jej się nagrać cztery dema, m.in. cover utworu „Last Time“ Whitney Houston, a także jej pierwszy przebój „Pon De Replay“. W wieku 16 lat udaje jej się wygrać szkolny konkurs, na którym wykonuje „Hero“ Mariah Carey. Ostatecznie wraca do szkoły i podejmuje edukację, a nagrywaniem utworów zajmuje się w czasie wolnym, między innymi w wakacje lub podczas przerw świątecznych. Z początkiem 2005 roku, Rogers podejmuje się promowania młodej piosenkarki i wysyła nagrane dema do kilku wytwórni muzycznych. Jedna z kopii trafia do Def Jam Recordings, gdzie jeden z pracowników A&R – Jay Brown przedstawia ją Jay’owi-Z. Ten, początkowo sceptyczny wobec utworów Rihanny, decyduje się jednak na zaproszenie jej na przesłuchanie. Fenty wykonuje wtedy przed Jay’em-Z i L.A. Raidem, kawałek „For the Love of You“, co owocuje podpisanym w lutym kontraktem z Def Jam Recordings i anulowaniem spotkań z innymi wydawnictwami. W tym samym czasie, Rihanna przenosi się do Stanów Zjednoczonych i zamieszkuje z Rogersem i jego żoną. To właśnie teraz przylega do niej na stałe pseudonim „Rihanna“. Zaraz po przeprowadzce, piosenkarka pracuje nad zakończeniem nagrywania do swojego debiutanckiego albumu. Tworzy go razem z Rogersem i Sturkenem, ale także we współpracy z duetem Stargate i Poke & Tone.

22 sierpnia 2005 roku ukazuje się jej pierwszy singiel „Pon De Replay, który szybko zajmuje drugie miejsce na Billboard Hot 100 oraz na UK Singles Chart. W kilka chwil staje się światowym hitem, który pojawia się na pierwszych miejscach list przebojów w różnych krajach. Do końca 2005 roku sprzedaje się w 3970 tys. kopii. Kilka dni po wypuszczeniu singla, bo już 30 sierpnia, na rynku pojawia się także pełen album artystki „Music of the Sun“ i odrazu osiąga 10 miejsce na Billboard Hot 200. W pierwszym tygodniu sprzedaje się w ilości 69 tys. kopii, a ponadto osiąga status złotej płyty (Recording Industry Association of America) i sprzedaje się w ponad dwumilionowym nakładzie na całym świecie. Miesiąc po wydaniu „Music od the Sun“, Rihanna rozpoczyna pracę nad kolejnym krążkiem. Podobnie jak w przypadku pierwszego, znów pomagają jej w tym Rogers, Sturken i Stargate, a także do zespołu dołączają J.R. Rotem i Ne-Yo. Podczas nagrywania swojego krążka, piosenkarka często supportuje Gwen Stefani, dzięki czemu ma szansę promować swój album. Krażek „A Girl Like Me“ zostaje wydany w kwietniu 2006 roku, mniej niż osiem miesięcy po „Music of The Sun“ i zostaje nagrodzony platynową płytą przez RIAA za ponad milionową sprzedaż w Stanach Zjednoczonych. Po wydaniu płyty, Fenty rozpoczyna swoją pierwszą trasę koncertową „Rihanna: Live in Concert Tour“, a także występuje na scenie z „ The Pussycat Dolls“ podczas „PCD Album Promotional Tour“. Wtedy też debiutuje w filmie „Dziewczyny z drużyny 3“, gdzie gra samą siebie.

Rihanna decyduje się na zmianę stylu nagrywanej muzyki, a także przybiera bardziej buntowniczy wygląd sceniczny. Album „Good Girl Gone Bad“, do którego produkcji zaprosiła Timbalanda, Will.i.ama i Seana Garretta, łączy w sobie dance’owo-popowe piosenki z bardziej dancehallowym i balladowym klimatem poprzednich płyt. To właśnie ten krążek osiąga najlepsze oceny krytyków, a cztery single osiągają wysokie miejsca na światowych listach przebojów. Kawałek „Umbrella“, w którym gościnnie pojawia się Jay-Z staje się bezkompromisowym hitem, a w Wielkiej Brytanii zajmuje pierwsze miejsce na UK Single Chart przez dziesięć kolejnych tygodni, czym wygrywa z poprzednim rekordzistą – zespołem „Wet Wet Wet“ i piosenką „Love is All Around“.  W czerwcu 2008 roku, krążek zostaje reedytowany, a „Disturbia“, „Take a Bow“ i „If I Never See You Face Again“ znów zajmują bardzo wysokie miejsca na światowych listach muzycznych. W tym samym roku, piosenkarka otrzymuje pierwszą nagrodę Grammy w kategorii najlepsza kolaboracja hiphopowo-wokalna, a także wygrywa dwie nominacje (Ulubiona Artystka Pop/Rock i Soul?R&B) podczas American Music Awards. W „Entertainment Weekly“ pojawia się artykuł na temat Fanty, w którym zostaje opisywana jako Diva Roku. Kolejna edycja trzeciej płyty wokalistki – „Good Girls Gone Bad: The Remixes“ zostaje wydana w 2009 roku i staje się najlepiej sprzedającym się albumem Rihanny. Osiąga status podwójnej platynowej płyty za ponad dwumilionową sprzedaż w Stanach Zjednoczonych. W tym samym roku, Rihanna wydaje kolejny, piąty już album pod tytułem „Rated R“, który „Rolling Stone“ wybiera jako najlepszy album popowy tego roku, a krążek otrzymuje wyróżnienie w postaci platynowej płyty. Single z tego albumu („Russian Roulette“, „Hard“ i „Rude Boy“) znów zajmuja bardzo wysokie pozycje na listach przebojów, a sama piosenkarka rozpoczyna trasę koncertową pod szyldem „Last Girl on Earth Tour“.

W kwietniu 2010 roku, David Guetta udostępnia krótki fragment utworu nagranego wraz z Rihanną i okazuje się, że piosenkarka pracuje już nad kolejnym krążkiem. Singlem promującym album nie został jednak „Adrenaline Rush“ nagrany z DJ’em, a „Only Girl (In the World)“, która zdobywa statuetkę Grammy Awards za najlepsze nagranie dance. Płyta zostaje wydana 19 listopada 2010 roku i nosi tytuł „Loud“. W 2011 roku, Rihanna rozpoczyna pracę nad szóstym albumem „Talk That Talk“, który promuje singiel „We Found Love“.