Aby zapewnić najwyższą jakość usług wykorzystujemy informacje przechowywane w przeglądarce internetowej.
Sprawdź cel, warunki przechowywania lub dostępu do nich w Polityce Prywatności.
 
 
 

Top Artyści

Legenda

 • Dodany komentarz
  Dodany komentarz
 • Dodany tekst
  Dodany tekst
 • Poprawka tekstu
  Poprawka tekstu
 • Dodane video
  Dodane video
 • Dodany do ulubionych
  Dodany do ulubionych
 • Dodany TAG
  Dodany TAG
 • Uzupełniona metryczka
  Uzupełniona metryczka
 
teksty wg wykonawców
A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź 1 2 3 4 5 6 7 8 9 0
◄ poprzednia
1 2 3 4 5 6 7

Sean Paul

 - Biografia

Sean Paul - She Doesn't MindImię i nazwisko: Sean Paul Ryan Francis Henriques
Pseudonim: 'SP', Sean da Paul, Sean Peezy, Sean Paul, Zion Lion, King of Israel
Data i miejsce urodzenia: 9 stycznia 1973, Kingston, Jamajka
Zawód: wokalistka, DJ
Gatunek: raggae, dancehall, ragga, pop
Działalność: 1989
Wytwórnia: Atlantic, VP Records
Sprawdź w empik.com: Sean Paul

Jamajski artysta Sean Paul rodzi się 9 stycznia 1973 roku w Kingston – stolicy Jamajki w rodzinie o mieszanych korzeniach. Ojciec jest sefardyjskim Żydem, a dziadkowie mają chińskie, afrykańskie i karaibskie korzenie. Deklaruje, że jest Jamajczykiem, stąd też pochodzą jego rodzice, a sam Paul spędza tutaj całe dzieciństwo. To własnie na Jamajce udaje mu się zarazić właściwymi temu miejscu klimatami muzycznymi. Uczęszcza do Wolmers High School, Bel Air High School oraz College of Arts, Science and Technology. Jeszcze jako nastolatek uprawia piłkę wodną i należy do jamajskiej reprezentacji tego sportu. To rodzice, jako sportowcy, zarażają go miłością do treningów, ale także do różnego rodzaju sztuki. Matka jest uznaną malarką, a młody Sean Paul za jej namową podejmuje lekcje gry na fortepianie.

Wokalista debiutuje singlem „Baby Girl“, który wypuszcza w 1996 roku. Dopiero cztery lata później na rynek trafia album „Stage One“, a płyta okazuje się hitem na Jamajce. Nagrane utwory świadczą o wielkim przywiązaniu do rodzinnego gatunku muzycznego i Paul bardzo szybko zostaje ogłoszony królem dancehallu. To dopiero jednak pierwszy krok w karierze artysty. Dwa lata później na półki trafia „Dutty Rock“ – drugi longplay Seana Paula i to własnie dzięki niemu artysta jest rozpoznawalny poza Jamajką, a jego specyficzny sposób recytacji tekstu staje się wizytówką wokalisty, którego sława z obydwu Ameryk przenosi się na resztę świata. Singiel „Gimme The Light“ długo utrzymuje się na szczytach list przebojów, a uznany przez słuchaczy, trafia tez do pierwszej dziesiątki zestawienia Billboardu.

Drugim kawałkiem promującym krążek okazuje się „Get Busy“, który staje się jeszcze bardziej popularny niż pierwsza piosenka z płyty. Ten także wędruje na listę Billboard i utrzymuje się na pierwszym miejscu aż przez sześć tygodni. Nie tylko tam zajmuje tak wysoką pozycję – na podobną trafie też w Anglii, Niemczech, Austrii, Włoszech, Francji, Ameryce Południowej i oczywiście na Jamajce. W tym samym czasie Sean Paul podejmuje współpracę z Busta Rhymes, co owocuje kawałkiem „Make It Clap“, a także z Beyonce, z którą nagrywa „Babyboy“. Krążek „Duty Rock“ sprzedaje się w sześciu milion egzemplarzy, a kolejny krążek „The Trinity“ ukazuje się w 2005 roku.

Album nagrany całościowo na Jamajce jest idealnym ukazaniem stylu muzycznego, w którym wychował się artysta. Tytuł odnosi się do ilości wydanych płyt, powstaje też trzy lata i jest nagrany w kraju Trzeciego Świata. Promujący wydawnictwo singiel „We Be Burnin“ najlepiej oddaje klimat całości i łączy w sobie dancehall, reagge, hiphop i dance. Z tego krążka także pochodzą takie utwory jak „Ever Blazin‘“ i „Never Gona Be The Same“.

Sean Paul pojawia się także w Polsce. Występuje w Sopocie (2004), a także jest jedną z głównych gwiazd grających podczas Coke Live Music Festival 2008 w Krakowie. Rok później artysta pojawia się z kolejną płytą. Wydana w 2009 roku nosi tytuł „Imperial Blaze“ i promuje ją singiel „So Fine“. Jamajski wokalista wypuszcza też do sieci singiel „Got 2 Luv U“, stworzony z Alexis Jordan, a zaraz za nim kawałek „She Doesn’t Mind“. Obydwa odnoszą ogromny sukces, trafiają na szczyty list przebojów i zapowiadają nadchodzący, kolejny w karierze Seana Paula album pod tytułem „Tomahawk Technique“.