Aby zapewnić najwyższą jakość usług wykorzystujemy informacje przechowywane w przeglądarce internetowej.
Sprawdź cel, warunki przechowywania lub dostępu do nich w Polityce Prywatności.
 
 
 

Top Artyści

Legenda

 • Dodany komentarz
  Dodany komentarz
 • Dodany tekst
  Dodany tekst
 • Poprawka tekstu
  Poprawka tekstu
 • Dodane video
  Dodane video
 • Dodany do ulubionych
  Dodany do ulubionych
 • Dodany TAG
  Dodany TAG
 • Uzupełniona metryczka
  Uzupełniona metryczka
 
teksty wg wykonawców
A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź 1 2 3 4 5 6 7 8 9 0
◄ poprzednia
1 2 3 4 5

Urszula

 - Biografia

Imię i nazwisko:Urszula KasprzakUrszula -dziś już wiem
Data i miejsce urodzenia:7 lutego 1960, Lublin
Sprawdź na empik.com: Urszula

Urszula Kasprzak zanim stała się jedną z najbardziej rozpoznawalnych polskich wokalistek lat 80. i 90. pobiera najpierw naukę gry na fortepianie i akordeonie. Bierze udział także w lubelskim Studium Piosenki, by w końcu w 1977 roku odebrać jako zwyciężczyni Festiwalu Piosenki Radzieckiej, Złoty Samowar. Trzy lata później, latem zostaje zaproszona na wzięcia udziału w opolskim Festiwalu i udaje jej się także wspomóc nagrania na debiutancki krążek Majki Jeżowskiej. Wtedy też udaje jej się pracować z Ryszardem Kniatem, co owocuje sześcioma kawałkami w stylu country.

Zima 1981 roku to już wstępne rozmowy z Romualdem Lipko na temat dołączenia Urszuli do Budki Suflera. Rok później oficjalnie zastępuje Izabelę Trojanowską i udaje jej się nagrać trzy nowe kawałki z tą grupą. „Fatamorgana ‚82“, „Bogowie i demony, a także „Luz blues w niebie same dziury“ bardzo szybko wspinają się na szczyty list przebojów, a zespół dużo koncertuje. Wtedy też wokalistce udaje się wydać debiutancki, solowy longplay pod tytułem „Urszula“, a pochodzący z niej kawałek „Dmuchawce, latawce, wiatr“ staje się przebojem nie tylko tamtego lata, ale i całęgo roku. Kariera piosenkarki nabiera tempa, a kolejne lata wiążą się ze ścisłą współpracą z Budką Suflera.

Wtedy też na rynek trafiają dwa nowe krążki artystki – „Malinowy król“, a zaraz po nim „Urszula 3“. To właśnie z tych wydawnictw podchodzą najbardziej znane przeboje wokalistki. Ten okres to także czas wielu koncertów, nie tylko w Polsce, bo Urszula pojawia się także w Holandii, Szwecji, RFN, NRD, CSRS, ZSRR, Bułgarii i na Węgrzech. W 1985 roku bierze udział w musicalu Katarzyny Gertner „Żeglując w dobry czas“, a 3 lata później udziela głosu podczas  nagrywania materiału do projektu „Jak bryła lodu“ grupy Klincz.

Również w 1988 roku Urszula wydaje swój kolejny longplay, który pojawia się na rynku pod nazwą „Czwarty raz“. Tutaj pojawiają się kawałki zaaranżowane nie tylko przez Romualda Lipko, ale także przez Stanisława Zybowskiego. Zaraz po wypuszczeniu płyty wokalistka rusza w trasę koncertową po Stanach Zjednoczonych, gdzie udaje jej się wydać pierwszą płytę CD, na której umieszcza swoje największe hity.

Rok później pojawia się już w Sopocie podczas koncertu „Polska Promocja“. Tym razem na scenie pojawia się z nową grupą JUMBO. Wtedy też prezentuje zupełnie świeże kawałki, między innymi „Rysę na szkle“, który tak jak poprzednie single wokalistki, znów zajmuje wysokie pozycje na listach przebojów. Lata 1990-1994 to czas spędzony w Stanach Zjednoczonych. Piosenkarka koncertuje tam dla publiczności polonijnej i amerykańskiej, co uwieńczone zostaje krążkiem „Urszula & JUMBO“ w 1992 roku, a także jubileuszowym albumem „Greatest Hits of Urszula“ wydanym w tym samym roku z okazji 10-lecia pracy twórczej artystki.

W 1994 roku wraca do Polski i znów koncertuje, tym razem na rodzimych scenach wraz z zespołem. Dwa lata później na rynek trafia jej nowy krążek pod tytułem „Biała droga“ i to właśnie stąd pochodzą takie kawałki jak „Konik na biegunach“, „Niebo dla ciebie“ czy „Ja płaczę“. Płyta została entuzjastycznie przyjęta, a single bardzo długo utrzymywały się na wysokich pozycjach zestawień muzycznych.

Rok 1998 przynosi kolejne wydawnictwo Urszuli, które pojawia się pod nazwą „Supernova“, a już w 2001 roku na rynek trafia kolejny album „Udar“. Rok później artystka obchodzi 20-lecie swojej twórczości z okazji czego wydaje dwupłytowy projekt pod krótkim tytułem „The Best“. To podsumowanie długiej pracy wokalistki, na którym pojawiają się największe hity zarówno w wersji studyjnej jak i koncertowej.

Do wydwnictwa dołączone są niepublikowane dotąd zdjęcia Urszuli z czasów, kiedy dopiero wkraczała na deski wielkich estrad. Początek wiosny 2010 roku przynosi świeży album piosenkarki, który na półkach pojawia się pod tytułem „Dziś już wiem“. Całośc utrzymana jest w charakterze lekkiego rocka, a do współpracy nad materiałem Urszula zaprasza między innymi muzyków Budki Suflera, Wilków, grupy IRA, Oddziału Zamkniętego, a także Beatę Kozidrak.