Aby zapewnić najwyższą jakość usług wykorzystujemy informacje przechowywane w przeglądarce internetowej.
Sprawdź cel, warunki przechowywania lub dostępu do nich w Polityce Prywatności.
 
 
 

Top Artyści

Legenda

 • Dodany komentarz
  Dodany komentarz
 • Dodany tekst
  Dodany tekst
 • Poprawka tekstu
  Poprawka tekstu
 • Dodane video
  Dodane video
 • Dodany do ulubionych
  Dodany do ulubionych
 • Dodany TAG
  Dodany TAG
 • Uzupełniona metryczka
  Uzupełniona metryczka
 
teksty wg wykonawców
A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź 1 2 3 4 5 6 7 8 9 0
◄ poprzednia
1 2 3 4 5 6

Varius Manx

 - Biografia

Nazwa zespołu: Varius ManxVarius Manx - Największe Przeboje
Pochodzenie: Łódź, Polska
Rok założenia: 1989
Gatunek: rock, soft rock, pop
Wytwórnia:  Sony Music Entertaiment
Sprawdź w empik.com: Varius Manx

Początki grupy wiążą się tak naprawdę z formacją Skewer. To właśnie z niej odchodzą Robert Janson i bracia Marciniakowie – Michał i Paweł. Trzech mężczyzn nawiązuje współpracę z Piotrem Sobczakiem i Tomaszem Ziułkiewiczem, by już tako Varius Manx dokonać pierwszych nagrań, które pojawiają się na krążku „The Beginning“ wydanym w 1992 roku. Kolejny rok przynosi nowe osoby w składzie – Sławka Romanowskiego i Roberta Amiriana, co owocuje kolejnym albumem wydanym na rynek jako „The New Shape“. Wokalem zajmuje się Janson, choć wspiera go również Amirian, a w kawałku „Memphis“ pojawia się także Edyta Bartosiewicz.

Niewiele po premierze płyty, w studio pojawia się także Anita Lipnicka, która pozostaje w grupie na stałe i to z nią rozpoczynają się prace nad trzecim longplayem Varius Manx. Gotowym materiałem zainteresowana jest wytwórnia Zic Zac. Producenci proponują kontrakt, na którego mocy płyta „Emu“ trafia na półki już wiosną 1994 roku. W listopadzie, za sprzedaż ponad 200 tysiecy kopii, krążek pokrywa się platyną, by ostatecznie osiągnąć poziom pół milionowego nakładu. Wcześniej jednak muzycy mają szansę wystąpić w Sopocie, gdzie otrzymują nagrodę GrandPrix i wyróżnienie dziennikarzy. Wtedy też wyruszają w trasę koncertową wraz z zespołem DeMono, a promujące wydawnictwo utwory „Zanim zrozumiesz“, „Tokyo“ i „Piosenka księżycowa“ nie schodzą ze szczytów list przebojów jeszcze przez długi czas.

Wiosna kolejnego roku przynosi czwarty krążek Varius Manx. Zatytułowany „Elf“, powstaje w współpracy z saksofonistą Rafałem Kokotem. Już w dniu premiery płyta zyskuje status złotej (120 tysięcy sprzedanych kopii), tydzień później – platynowej, a z koncem roku oblewa się nią dwukrotnie. Nagrodom i sukcesom nie ma końca. Formacja otrzymuje także trzy Fryderyki – jako Najlepszy Zespół, Najlepsza Płyta i Najlepszy Kompozytor (Robert Janson). Varius Manx nagrywa wtedy także ścieżkę dźwiękową do filmu „Młode Wilki“, a kawałki z tej produkcji zapadają w pamięć młodych ludzi zakochanych w filmie.

Mimo fenomenalnych sukcesów i szybkiego tempa kariery, grupę opuszcza Anita Lipnicka. Podczas muzycznego programu „Szansa na sukces“ muzycy zwracają uwagę na młodziutką wówczas Kasię Stankiewicz. Osiemnastolatka zostaje wybrana na nową wokalistkę grupy i wraz z nią kończą się pracę nad materiałem do albumu „Ego“. Ten wydany jest na początku 1996 roku i promuje go znany utwór „Orła cień“. Gdy ten wspina się na szczyty list przebojów, płyta pokrywa się złotem, tydzień później otrzymuje już status Podwójnej Złotej Płyty, a gdy muzycy odbierają to wyróżnienie w Opolu, krążek jest już platynowy. Formacja wyrusza w trasę koncertową promującą nowe wydawnictwo, a Janson znów otrzymuje Fryderyka dla Najlepszego Kompozytora.

Z początkiem roku 1997 na półkach pojawia się krążek z muzyką do filmu „Nocne Graffiti“. To właśnie stąd pochodzą „Ruchome piaski“ – kolejny hit zespołu. Ścieżka dzwiękowa sprzedaje się w nakładzie przekraczającym 100 tysięcy kopii, gdy na rynek trafia już kolejne wydawnictwo formacji. Album zatytuowany „End“ nie osiąga już tak wielkiego komercyjnego sukcesu jak poprzednie projekty Varius Manx i na dwa lata grupa znika ze sceny, a muzycy zajmują się solowymi projektami. Jednak z okazji 10-lecia debiutu, w marcu 2000 roku, muzycy wydają kompilację swoich najlepszych kawałków, która nosi tytuł „Najlepsze z dobrych“. To tutaj obok starych przebojów Varius Manx, znaleźć można także reedycje tych utworów i kilka zupełnie świeżych produkcji.