Aby zapewnić najwyższą jakość usług wykorzystujemy informacje przechowywane w przeglądarce internetowej.
Sprawdź cel, warunki przechowywania lub dostępu do nich w Polityce Prywatności.
 
 
 

Top Artyści

Legenda

 • Dodany komentarz
  Dodany komentarz
 • Dodany tekst
  Dodany tekst
 • Poprawka tekstu
  Poprawka tekstu
 • Dodane video
  Dodane video
 • Dodany do ulubionych
  Dodany do ulubionych
 • Dodany TAG
  Dodany TAG
 • Uzupełniona metryczka
  Uzupełniona metryczka
 
teksty wg wykonawców
A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź 1 2 3 4 5 6 7 8 9 0
◄ poprzednia
1 2 3 4 5 6

Wilki

 - Biografia

Rok założenia: 1991Wilki - Przedmieścia
Gatunek: Rock, POP
Sprawdź w empik.com: Wilki

Wilki to grupa, której niekwestionowanym liderem jest Robert Gawliński. Artysta o początkach związanych z Madame, Operą i Zbigniewem Hołdysem, ostatecznie powołuje grupę do życia w 1990 roku. Pierwszy skład kapeli tworzy sam Gawliśnki, a także Robert Ochnio, Piotr Szkuderski i Wojtek Bruślik. Kolejny rok przynosi już jednak zmiany a zespół tworzą teraz Mikis Cupas, Adam Żwirski, Dariusz Nowak i Michał Rollinger. Ten drugi jednak w dniu poprzedzającym rozpoczęcie pracy nad materiałem nagraniowym umiera na serce, a Wilki opuszcza także Nowak.

Zdeterminowany Gawliński powołuje kolejnych muzyków i w ten sposób gościnnie do grupy dołączają tym razem Krzysztof Ścierański i Marek Surzyn, a także Maciej Gładysz i Konstanty Joriadis. To właśnie w tym składzie zespół wypuszcza w 1992 roku album „Wilki“, który odrazu zostaje euforycznie przyjęty przez odbiorców. Krążek ten jest pełnym balladowej i rockowej energii wydawnictwem, które otwiera Wilkom drogę do olbrzymiej kariery. Bogate aranżacje na płycie świadczą o potężnym talencie lidera, który zajmuje się tekstami i tworzeniem muzyki.

Spokojne, balladowe „Son of the Blue Sky“ – dedykowane zmarłemu Żwirskiemu, „Beniamin“ czy „Eli lama sabachtani“ mieszają się tutaj z pełnymi rockowej ekspresji utowarmi „Amiranda“ czy „Glorya“. Krążek „Wilki“ sprzedaje się w nakładzie przekraczającym 20 tysięcy kopii, co owocuje licznymi występami na deskach dużych scen w Polsce. Kapela pojawia się w Jarocinie, na sopockim festiwalu, a także w Warszawie i Gdańsku podczas Brum Top.

Rok 1993 przynosi kolejne wydawnictwo grupy, które pojawia się pod tytułem „Przedmieścia“ i jest projektem skierowanym w stronę zdecydowanie bardziej ostrego rocka. Album promowany jest podczas trasy koncertowej, a Wilki goszczą w aż 26 polskich miastach. Grupa decyduje się wtedy na nagranie krążka na żywo i do współpracy przy nim zapraszają Andrzeja Smolika, Aleksandra Koreckiego i wokalistkę Balkan Electrique Fiolkę Najdenowicz.

Wydawnictwo zawierać ma zarówno nowe aranżacje starych kawałków jak i zupełnie świeże utwory przygotowane do tego materiału. Ostatecznie w 1995 roku na rynku pojawia się „Acousticus Rockus“, które promowane jest kolejną wyjazdową trasą z występami w Polsce. Po tym wydarzeniu Wilki decydują się na chwile zawieszenie działalności grupy. Wiąże się to z karierą solową Gawlińskiego, a także z rozluźnieniem stosunków między artystami.

Dopiero w 2001 roku zespół wraca na scenę i pojawia się w składzie Gawliński, Cupas, Chrzanowski, Szyszko i Smolik. Wiosną tego roku Wilki grają wraz z irlandzko-niemieckim Reammonem, a jesienią rozpoczynają nagrania do kolejnego albumu. W tym samym czasie Chrzanowskiego w zespole zastępuje Marcin Ciempiel, a na rynek trafia album „4“. Promowany przez „Baśkę“ – singiel, który momentalnie zajmuje pierwsze miejsca na listach przebojów, jest entuzjastycznie odebrany przez fanów i jego popularność przewyższa nawet sławę pierwszego wydawnictwa.

Pojawia się także drugi singiel pod tytułem „Urke“, a sam krążek zostaje sprzedany w ilości przekraczającej 35 tysięcy kopii, by ostatecznie pokryć się złotem i dobić do liczby ponad 55 tysięcy sprzedanych egzemplarzy. W 2002 roku na półki trafia także „Wilki Live“, a już jesienią wypuszczony zostaje kawałek „Here I Am“, który bierze udział w konkursie Eurowizji 2003. Nieznacznie później wydana zostaje reedycja krążka „4“, który poszerzony jest o cztery teledyski, konkursowy przebój „Here I Am“ i wywiady z muzykami.

Wilki otrzymują wtedy aż sześć Fryderyków w kategoriach Kompozytor Roku, Autor Roku, Album Roku Pop, Grupa Roku, Wokalista Roku i Piosenka Roku. Opole przynosi im także Superjedynki, a „4“ staje się najlepiej sprzedającym się albumem w Polsce. Jesienią 2004 roku ukazuje się krążek noszący tytuł „Watra“, który zapowiada kawałek „Bohema“. W tym wydawnictwie jako wokalista pojawia się także Ciempiel, a Cupas i Szyszka sa autorami tekstów.

Dwa lata później na półkach pojawiają się „Obrazki“. Promowana singlem „Na zawsze i na wieczność“, nagrana z nowymi muzykami w grupie (Biolik i Gasiul) zdobywa status złotej płyty już w dniu premiery. Pod koniec lutego 2009 roku Wilki nagrywają koncert MTV Unplugged, który zostaje zarejestrowany w Studio Buffo. Telewizyjna premiera zapisu nowych aranżacji starych kawałków, odbywa się 8 kwietnia, a całość zostaje wydana na CD i DVD w postaci „MTV Unplugged Wilki“. Projekt pokrywa się złotem i otrzymuje nominację do Fryderyka.