Aby zapewnić najwyższą jakość usług wykorzystujemy informacje przechowywane w przeglądarce internetowej.
Sprawdź cel, warunki przechowywania lub dostępu do nich w Polityce Prywatności.
 
 
 

Top Artyści

Legenda

 • Dodany komentarz
  Dodany komentarz
 • Dodany tekst
  Dodany tekst
 • Poprawka tekstu
  Poprawka tekstu
 • Dodane video
  Dodane video
 • Dodany do ulubionych
  Dodany do ulubionych
 • Dodany TAG
  Dodany TAG
 • Uzupełniona metryczka
  Uzupełniona metryczka
 
teksty wg wykonawców
A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź 1 2 3 4 5 6 7 8 9 0
◄ poprzednia
1 2 3

Zakopower

 - Biografia

Nazwa zespołu: ZakopowerZakopower - Na siedem
Pochodzenie: Polska
Rok założenia: 2005
Gatunek: folk, rock, pop
Wytwórnia:  Kayax
Sprawdź w empik.com: Zakopower

Zakopower to grupa tworząca i grająca muzykę, która stanowi połączenie folku i nowoczesnych brzmień. Jej początki sięgają tak naprawdę lat 90., kiedy to zespół koncertuje i bierze udział w licznych konkursach muzycznych. Wtedy też nawiązują współpracę między innymi z Wojciechem Waglewskim i Kayah. Tej drugiej pomagają między innymi przy produkcji krążka, który tworzy wraz z Goranem Bregovicem.

Odpowiedzialnym za założenie Zakopower jest Sebastian Karpiel-Bułecka, z wykształcenia architekt, a w zespole wokalista i skrzypek. Razem z nim grupę budują Bartek Kudasik i Wojtek Topa – obydwaj przy mikrofonie i na skrzypcach, a także Józek Chyc-Scepon – bas i śpiew.  Szeroka publiczność ma szansę poznać Zakopower dopiero w 2004 roku. Wtedy to kapela podpisuje kontrakt z wytwórnią Kayax, ma w planach wydać pierwszy studyjny longplay i przyjmuje oficjalnie używaną do tej pory nazwę. Muzycy rozpoczynają pracę w studio nagraniowym, której efekty widać już w 2005 roku.

Zespół debiutuje krążkiem „Musichal“ na którym fenomenalnie łączy muzykę folkową i góralskie brzmienia z nowoczesnymi rytmami klubowymi. Za produkcję albumu odpowiedzialny staje się Mateusz Pospieszalski, a promujący płytę singiel to „Kiebyś ty“. To właśnie dzięki niemu grupa zdobywa nagrodę imienia Karola Musioła podczas Premier na 42. Festiwalu w Opolu, a także wyróżnienie dla Artysty Roku na TopTrendach 2005. Zakopower zyskuje ogromne rzesze fanów dzięki swojej scenicznej energii i doskonałemu przygotowaniu materiału.

Debiutancki longplay świetnie sprzedaje się na rynku, a sprzedaż bardzo szybko przekracza 20 tysięcy kopii. Dwa lata później artyści rozpoczynają pracę na kolejnym materiałem. Nagrania mają odbywać się w kilku miastach w Polsce, a także w Londynie. Zatytułowana „Na siedem“ płyta pojawia się na półkach wraz z dziennikiem „Polska The Times“ i rozchodzi się w nakładzie, który przekracza pół miliona sprzedanych egzemplarzy.

Kilka miesięcy po premierze, na rynek trafia reedycja tego albumu, na której dodane są dwa covery – „Gyongyhaju lany“ Omegi i „W dzikie wino zaplątani“ Marka Grechuty. Pracę nad całością wspomogli między innymi Adam Nowak z Raz, Dwa, Trzy, Kayah, Rafał Bryndal, skrzypek Nigel Kennedy i Mamadou Diouf. Rok 2008 przynosi tej produkcji wyróżnienie w postaci Fryderyka za Album Roku Etno/Folk, a także SuperPremierę i nagrodę jury podczas Festiwalu w Opolu. Wtedy też Zakopower wybiera się w trasę koncertową po Polsce i części Europy. Nagranie jednego z koncertów trafia na półki w postaci krążka DVD „Zakopower Koncertowo“. Na nim usłyszeć da się gości, którzy brali udział w występach Zakopower na scenie – Mateusza i Marka Pospieszalskich, Antoniego „Ziuta“ Gralaka, Bogusławy Kudasik, Stanisławy Trebuni-Staszel i Omniris Casuso Toledo.

Wiosna 2011 roku przynosi kolejne wydawnictwo grupy. „Boso“ jest połączeniem tej samej, energicznej muzyki góralskiej ze znacznie bardziej rockowym brzmieniem. Tematem kawałków staje się przemijanie, sens życia, poszukiwanie własnej drogi i codzienne przyjemności. Teksty pisane językiem literackim, jak i gwarą podhalańską w zestawieniu z fenomenalnym wykonaniem muzycznym powodują, że płyta odnosi bardzo duży sukces komercyjny. Album dociera na szczyty listy OLiS, a single „Boso“ i „Bóg wie gdzie“ plasują się na pierwszym miejscu zestawienia RMF FM. Zamierzony efekt studyjnego zarejestrowania energii i szaleństwa pojawiających się tylko na koncertach zostaje osiągnięty, a „Boso“ pokrywa się podwójną platyną i zostaje uznane za bestseller sieci EMPIK.